Ο Ολυμπιακός Β’ επικράτησε 1-0 του Ηροδότου

Ο Ολυμπιακός Β’ επικράτησε 1-0 του Ηροδότου σε φιλική αναμέτρηση, με τον Αριέλ Ιμπαγάσα να χρησιμοποιεί τους Λαλά, Βρουσάι και τον Λάιντνερ.

Ο Ολυμπιακός Β’ συνέχισε την προετοιμασία του και αντιμετώπισε τον Ηρόδοτο στον Ρέντη. Ο Αριέλ Ιμπαγάσα χρησιμοποίησε τους Λαλά και Βρουσάι, όπως και τον Ντόρον Λάιντνερ στη νίκη με 1-0 επί των Κρητικών.

Μάλιστα, ο Γάλλος μπακ δημιούργησε στο 21′ ευκαιρία για τον Ντόι, ο οποίος όμως για λίγο δεν σκόραρε. Στο 26ο λεπτό οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν το νικητήριο γκολ με εκτέλεση πέναλτι του Ιμπαγάσα.

Στο 33′ ο Ηρόδοτος είχε καλή στιγμή με τον Φαλκάο. Οι ερυθρόλευκοι είχαν ευκαιρίες και στο δεύτερο μέρος, αλλά το 1-0 δεν άλλαξε.

Η ανακοίνωση του Ηροδότου”

“Το πρώτο της φιλικό έδωσε το απόγευμα η ομάδα μας με αντίπαλο τον Ολυμπιακό Β’ και γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0, χάρη σε πέναλτι που έλαβε χώρα στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης.

Κατά τα λοιπά, οι παίκτες μας ικανοποίησαν με την εμφάνισή τους, όντας δημιουργικοί με τους δραστήριους Φαλκάο και Χαλκιαδάκη, οι οποίοι δημιούργησαν ευκαιρίες χωρίς όμως να τις μετουσιώσουν σε γκολ.

Ο Ηρόδοτος έδειξε πολύ καλά στοιχεία και οι παίκτες του πέρασαν το μήνυμα πως οι τρεις εβδομάδες προετοιμασίας τους έχουν ήδη δέσει, στέλνοντας ενθαρρυντικά μηνύματα για τη συνέχεια.

Η σύνθεση της ομάδας μας:
Κρόστα, Μακρυδάκης (45’ Κυριακίδης), Σαρρής (45’ Ασίγκμπα), Μίκο (85’ Μπατσής), Κριεζίου (85’ Αλμπάν), Φέκκας (45’ Γκίνη), Λάμπρου (45’ Φουάσης), Μασάδο (60’ Ρέτσος), Φαλκάο (60’ Σουρνάκης), Φράγκος (60’ Πετσίτης), Χαλκιαδάκης (85’ Κλάδος)

Μετά το πέρας της αναμέτρησης ο τεχνικός του Ηροδότου Στάθης Σταθόπουλος παραχώρησε την παρακάτω δήλωση:

«Ήταν μια καλή προσπάθεια για τη χρονική περίοδο που διανύουμε. Σήμερα κλείσαμε τρεις εβδομάδες προετοιμασίας και είμαι ικανοποιημένος για την εικόνα που παρουσιάσαμε στο φιλικό με τον Ολυμπιακό Β..».”.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β’: Νίκας, Λαλά, Κινκουέ, Χρυσόπουλος, Λάιντνερ, Ντόι, Κεϊτά, Κωστή, Ιμπαγάσα, Βρουσάι, Βοΐλης.

Έπαιξαν επίσης οι Στουρνάρας, Νίκολιτς, Μασούρας, Κουτσίδης, Καλογερόπουλος, Μαυρουδής, Σαπουντζής, Συρμής, Μαρίνος, Καράκουτης, Αλγκασίμ Μπα.