Βόλεϊ

Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το Λιγκ Καπ κόντρα στον Ολυμπιακό

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 2-0, αλλά ο Ολυμπιακός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κουμεντάκη πήρε τα επόμενα τρία και έστειλε το ματς στο χρυσό σετ, το οποίο τελικά κατέληξε στους πράσινους που κατέκτησαν το Λιγκ Καπ.
Έναν τρομερό τελικό προσέφεραν στους φίλους του βόλεϊ με την μπίλια να κάθεται τελικά στο πράσινο. Σε ένα ματς που κρίθηκε στο χρυσό σετ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε στο χρυσό σετ με 15-13 (οι ερυθρόλευκοι είχαν επικρατήσει με 3-2) και κατέκτησαν το Λιγκ Καπ.
Το ματς: Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος επέλεξε να ξεκινήσει το ματς με τον γιο του, Χαράλαμπο αντί του Ράπτη σε μία μικρή έκπληξη. Ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο ματς με πιεστικό και σερβίς με τακτική στόχευση πάνω στον Χουσάι και σε συνδυασμό με το μεγάλο του όπλο το μπλοκ κατάφερε να ξεφύγει με πέντε πόντους 15-10. Οι πράσινοι διατήρησαν και μεγάλωσαν αυτό το προβάδισμά τους για να φτάσουν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-17.

Στο δεύτερο σετ είχαμε μεγάλη μάχη. Ο Παναθηναϊκός με φορά από το πρώτο σετ προηγήθηκε με 10-6, αλλά οι ερυθρόλευκοι έβγαλαν αντίδραση. Με όπλο το σερβίς τους που βελτιώθηκε ο Ολυμπιακός μάζεψε τη διαφορά και έφερε το σετ στα ίσα 13-13.

Οι πράσινοι κατάφεραν να προηγηθούν ξανά με τέσσερις (19-15), αλλά τα σερβίς του Χουσάι και δύο δύσκολες κόντρα μπάλες του Κουμεντάκη σε συνδυασμό με επιτυχημένη διπλή αλλαγή του Μουνιόθ έφεραν το σετ στο 23-23.

Το σετ έγινε μεγάλο ντέρμπι με τους πόντους στη συνέχεια να είναι ο ένας καλύτερος από τον άλλο. Τρομερές άμυνες και πάθος από τις δύο ομάδες με την μπίλια να κάθεται στο πράσινο. Ο Στάροβιτς τελείωσε μία εξαιρετικά δύσκολη επίθεση για το 27-26 και στη συνέχεια ο Ρανγκέλ με πρώτο χρόνο έκλεισε το σετ.

Ο Κουμεντάκης μαζί με τον Ανδρεάδη συνέχισαν στην αρχική σύνθεση του Ολυμπιακού αντί των Γκέργκι και Βουλκίδη και βελτίωσαν την εικόνα των ερυθρόλευκων αισθητά. Ο πρώτος σε σερβίς και επίθεση και ο δεύτερος κυρίως στο μπλοκ έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στο να πάρει από νωρίς προβάδισμα ο Ολυμπιακός και να μειώσει σε 2-1 σετ με 25-16.

Στο τέταρτο σετ οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 13-13. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός με τον Κουμεντάκη να κάνει τρομερό παιχνίδι κατάφερε να ξεφύγει με τέσσερις πόντους, στη συνέχεια να κατακτήσει το σετ με 19-25 και να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε εκεί. Ο Ολυμπιακός ήταν μία ταχύτητα πάνω από τον Παναθηναϊκό κατέκτησε και το τάι μπρέικ με 15-10 και έστειλε το παιχνίδι στο χρυσό σετ.

Έτσι, όλα κρίθηκαν στο χρυσό σετ. Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 2-5, αλλά ο Παναθηναϊκός με επί μέρους 6-1 χάρη στα σερβίς του Πανταλέοντα προηγήθηκε με 8-6. Με δύο πόντους από τον Κουμεντάκη  έγινε το 8-8, με τους πράσινους να ξεφεύγουν ξανά με δύο πόντους (10-8) και στη συνέχεια με 12-9 με έναν άσο του Τσάτσιτς.

Ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο με δύο δύσκολες επιθέσεις από τους Κουμεντάκη και Χουσάι και με επίθεση άουτ του Στάροβιτς έκανε το 13-13. Ο Τσάτσιτς με δύο επιθέσεις από τα τρία μέτρα έδωσε το τρόπαιο στον Παναθηναϊκό.