O Παναθηναϊκός με διπλό από Τούμπα στο 91’… αρνείται να πέσει από κορυφή!

Ο Παναθηναϊκός είδε τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει στο 85′, αλλά έβγαλε ψυχή… πρωταθλητή και με το πέναλτι του Ιωαννίδη στο 90’+1′ «απέδρασε» με το «τρίποντο» από την Τούμπα (1-2), παραμένοντας στην κορυφή!

Στο… μυαλό των κόουτς:
Ο Ραζβάν Λουτσέσκου «κατέβασε» τον ΠΑΟΚ με σχηματισμό 4-2-3-1 και τρεις αλλαγές σε σχέση με τον Βόλο. Με τον Κοτάρσκι στα γκολπόστ, τους Λύρατζη, Ίνγκασον, Κάργα και Ράφα Σοάρες στην άμυνα. Ενώ Ντάντας και Αουγκούστο ήταν οι δύο «κόφτες», με τους Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλια και Τάισον να αγωνίζονται πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Ολιβέιρα.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς από την άλλη παράταξε τον Παναθηναϊκό με σύστημα 4-3-3 και… συνταγή Ολυμπιακού, ήτοι μόνο μια αλλαγή. Ο Μπρινιόλι κάθισε στην εστία, έχοντας Σάντσες, Σένκεφελντ, Σάρλια και Χουάνκαρ τετράδα στα μετόπισθεν. Ρούμπεν, Τσέριν και Κουρμπέλης αποτέλεσαν τους τρεις χαφ στον άξονα, με τους Παλάσιος, Σπόραρ και Μπερνάρ να συνθέτουν την επιθετική τριπλέτα.

Το ματς:
Το παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετά υψηλό τέμπο και εμφανή την διάθεση αμφότερων των ομάδων να βρουν ένα γρήγορο γκολ. Με τον ΠΑΟΚ να επιτίθεται κυρίως από αριστερά, την ώρα που ο Παναθηναϊκός επεδίωξε να «χτυπήσει» με βαθιές μπαλιές στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας.

Ο «δικέφαλος του Βορρά» ήταν εκείνος που έφτασε πρώτος κοντά, στο 3’, όταν ο Κωνσταντέλιας σέντραρε από αριστερά στο δεύτερο δοκάρι όπου ο επερχόμενος και αμαρκάριστος Ζίβκοβιτς προσπάθησε για την προβολή αλλά δεν πρόλαβε τη μπάλα…

Με τους «πράσινους» να απαντούν με μια τεράστια χαμένη ευκαιρία για το 0-1, καθώς σε αντεπίθεση ο Παλάσιος άλλαξε πλευρά πασάροντας στον Μπερνάρ, εκείνος έβγαλε καταπληκτικά «με τη μία» στον Σπόραρ ο οποίος σε τετ α τετ με τον Κοτάρσκι έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ, στο 11ο λεπτό!

Τέσσερα λεπτά μετά, από γύρισμα του Αουγκούστο -και με τη μπάλα πιθανώς να έχει περάσει εκτός τελικής γραμμής του γηπέδου- ο Ζίβκοβιτς βρίσκεται ξανά σε πλεονεκτική θέση αλλά ο Μπρινιόλι έδιωξε με εντυπωσιακή ενστικτώδη επέμβαση σε κόρνερ!

Ο ρυθμός έπεσε στην συνέχεια, με τον Παναθηναϊκό πάντως να έχει περισσότερη κατοχή μπάλας, ενώ ο Σπόραρ συνέχισε να αποτελεί την κύρια επιθετική αιχμή της ομάδας του και ήταν εκείνος που βρέθηκε σε δύο ακόμα φάσεις. Με τους Κοτάρσκι και Ίνγκασον να τον νικούν, στο 23’ και στο 25’ αντίστοιχα.

Ίδια κατάληξη είχε και η φάση του 29ου λεπτού, καθώς ο Μπρινιόλι βγήκε και έδιωξε έγκαιρα σε πλάγιο την έξυπνη μπαλιά του Ντάντας στην πλάτη της άμυνας του με στόχο τον Κωνσταντέλια. Την ώρα που ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους προς την αντίπαλη εστία, με εξαίρεση ένα σόλο του Τάισον που μπήκε στην περιοχή στο 36’, αλλά το σουτ του από θέση μέσα αριστερά ήταν άστοχο.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν τελικά να ανοίξουν το σκορ δύο λεπτά αργότερα, όταν από διαγώνια μπαλιά του Μάγκνουσον στον Χουάνκαρ εκείνος γέμισε στην περιοχή, με τον Σπόραρ να κοντρολάρει και τον Μπερνάρ να «κεραυνοβολεί» τον Κοτάρσκι, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!

Αντιθέτως, ο ΠΑΟΚ είδε το μακρινό συρτό σουτ του Αουγκούστο να βρίσκει πρώτα στο αριστερό δοκάρι του Μπρινιόλι και στη συνέχεια να καταλήγει άουτ, στο 43’.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει και πάλι δυνατά, καταγράφοντας με το… καλημέρα μεγάλη ευκαιρία για να διπλασιάσει τα τέρματά του, στο 48’. Καθώς ο Παλάσιος πέρασε μια φοβερή κάθετη στον Σπόραρ ο οποίος βρέθηκε απέναντι από τον Κοτάρσκι, αλλά εκείνος απέκρουσε με το πόδι το πλασέ του!

Στο 50ο λεπτό ο Κάργας βρήκε την μπάλα με το χέρι, αλλά Ζίμπερτ και Μανούχος προφανώς θεώρησαν ότι ήταν σε κοντινή απόσταση με τον Σπόραρ και δεν καταλογίστηκε πέναλτι, με τους «ασπρόμαυρους» να βγάζουν ένταση στη συνέχεια, να παίρνουν την κατοχή της μπάλας και να ψάχνουν την ισοφάριση.

Ωστόσο, ο Μπρινιόλι μπλόκαρε την μάλλον αδύναμη κεφαλιά του Ολιβέιρα, στο 54’, μετά από σέντρα του Ζίβκοβιτς από δεξιά. Ενώ οι δύο τους συνεργάστηκαν και στο αμέσως επόμενο λεπτό, αλλά το σουτ του Ζίβκοβιτς αυτή την φορά κατέληξε στην αγκαλιά του Ιταλού τερματοφύλακα.

Ο Γιοβάνοβιτς προέβη σε διπλή αλλαγή πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας, «φρεσκάροντας» την δεξιά πλευρά της ομάδας του, με την είσοδο των Κώτσιρα-Μαντσίνι.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο όχι όμως και τον τρόπο να φτάσει στο 1-1, καθώς το τελείωμα του Ζίβκοβιτς στο 67’ ήταν κακό και πέρασε ψηλά άουτ. Αυτός ήταν και ο λόγος που ο Λουτσέσκου προχώρησε και αυτός σε διπλή αλλαγή, βάζοντας τους Τόμας και Ελ Καντουρί αντί των Ολιβέιρα και Σοάρες. Γυρνώντας τον Ζίβκοβιτς να παίξει ως αριστερό μπακ και τον Ελ Καντουρί ως δεκάρι.

Όλα αυτά μέχρι το 85ο λεπτό, καθώς ο Σένκεφελντ δεν μπορεί να απομακρύνει την ψηλοκρεμαστή πάσα στην περιοχή προς τον Τόμας και ο Αουγκούστο με ελεύθερο το οπτικό πεδίο πλασάρει εύστοχα, κάνοντας το 1-1!

Με το ματς να οδηγείται σε… φινάλε γκραν γκινιόλ, το «τριφύλλι» είδε τον Ιωανίδη να ανατρέπεται ξεκάθαρα από τον Ζίβκοβιτς, που τον πάτησε. Ο Μανούχος κάλεσε τον Ζίμπερτ σε on field review και ο Γερμανός διαιτητής έδωσε το πέναλτι… Ο… παθών ανέλαβε την εκτέλεσή του, ευστόχησε παρά την προσπάθεια του Κοτάρσκι, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και πέτυχε ταυτόχρονα το 1-2!

Το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει ακόμα, όμως, καθώς ο Ζίμπερτ έδωσε νέο πέναλτι, αυτή την φορά σε ανατροπή του Κλεϊνχέισλερ στον Αουγκούστο, στο έκτο λεπτό του επιπλέον χρόνου. Μετά από έλεγχο της φάσης στο VAR, επιβεβαιώθηκε ότι είχε προηγηθεί ξεκάθαρο οφσάιντ και ως εκ τούτου ανακάλεσε την απόφασή του…

Τελικά, μετά από… 16 λεπτά καθυστερήσεων, ο Παναθηναϊκός πήρε το «τρίποντο» από… χρυσάφι, το οποίο τον διατήρησε στην κορυφή της βαθμολογίας των φετινών playoffs!

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης (46′ Βιεϊρίνια), Ίνγκασον, Κάργας, Ράφα Σοάρες (74′ Ελ Καντουρί), Ντάντας (68′ Σβαμπ), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς, Τάισον, Κωνσταντέλιας (83′ Μπίσεσβαρ), Ολιβέιρα (73′ Τόμας).

Έμειναν στον πάγκο: Ζ. Ζίβκοβιτς, Κουλιεράκης, Φελίπε Σοάρες, Μουργκ.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες (59′ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Κουρμπέλης, Ρούμπεν, Τσέριν (81′ Κλεϊνχέισλερ), Παλάσιος (59′ Μαντσίνι), Σπόραρ (70′ Ιωαννίδης), Μπερνάρ (81′ Bέρμπιτς).

Έμειναν στον πάγκο: Λοντίγκιν, Πούχατς, Τσόκαϊ, Σάρλια.

Διαιτητής: Ζίμπερτ (Γερμανία).

Βοηθοί: Zάιντελ, Φόλτιν (Γερμανία).

Τέταρτος διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου).

VAR: Μανούχος (Αργολίδος).