O Τικίνιο πήρε το όπλο του και ο Ολυμπιακός το εισιτήριο για τους «8»!

Με τον Τικίνιο να σκοράρει δις στο πρώτο μέρος, ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-0 του Λεβαδειακού και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Έφυγε για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος ο Ολυμπιακός! Με τον Τικίνιο απόλυτο πρωταγωνιστή και σκόρερ, οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 2-0 του Λεβαδειακού, ανατρέποντας το 3-2 του πρώτου αγώνα, και πήραν το εισιτήριο για τους «8».

Δύο τέρματα για τον Βραζιλιάνο φορ, που σκόραρε μετά από τα τέλη του Νοέμβρη (25/11) κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, με τους φιλοξενούμενους από την πλευρά τους να δείχνουν καλό πρόσωπο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα αλλά η διαφορά ποιότητας ανάμεσα στις δύο ομάδες να είναι εμφανέστατη.

Ρέαμπτσουκ, Μαντί Καμαρά είχαν πολύ καλό πρόσωπο μετά τον Τικίνιο, ενώ από πλευράς Λεβαδειακού άρεσαν ο κίπερ Στογιάνοβιτς, ο δραστήριος Πολέτο και ο Νίλι.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 και πολλές αλλαγές παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Κρίστινσον στην εστία, οι Ανδρούτσος, Μπα, Σισέ, Ρέαμπτσιουκ στην άμυνα και οι Μπουχαλάκης, Μ. Καμαρά στον άξονα. Μπροστά τους οι Ονιεκούρου, Βρουσάι, Βαλμπουενά και ο Τικίνιο σε ρόλο φορ.

Ίδια διάταξη και από τον Γιάννη Ταουσιάνη για τον Λεβαδειακό. Ο Στογιάνοβιτς στο τέρμα, οι Τσάπρας, Μεχία, Λιάγκας και Βήχος στην τετράδα της άμυνας. Νίκας, Χάμοντ στα χαφ, με τους Νίλι, Βρακά, Πολέτο πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Δούμτσιο.

Με τα… μπούνια μπήκε ο Ολυμπιακός στο γήπεδο, προσπαθώντας να ξεκλειδώσει από νωρίς την άμυνα του Λεβαδειακού.

Ο Στογιάνοβιτς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής στο ξεκίνημα με μεγάλες επεμβάσεις σε Μαντί, Ονιεκούρου, ενώ ο Βαλμπουενά στο 9’ δεν βρήκε εστία με το ωραίο πλασέ που επιχείρησε. Στο τέταρτο ο Πολέτο έφτιαξε την πρώτη τελική των φιλοξενούμενων, αλλά ο Κρίστινσον μπλόκαρε εύκολα, με τους «ερυθρόλευκους» να λύνουν τον γόρδιο δεσμό στο 25’ από δημιουργία του Βαλμπουενά και καρφωτή κεφαλιά του Τικίνιο (1-0). Πέντε λεπτά αργότερα, σε μια φάση-καρμπόν με του γκολ, ο Βραζιλιάνος φορ δεν βρήκε για λίγο εστία μετά την ωραία σέντρα του Γάλλου. Στα… καπάκια ο Λεβαδειακός άγγιξε την ισοφάριση αλλά ο Κρίστινσον έβγαλε το τετ-α-τετ του Λιάγκα. Τα λεπτά περνούσαν και όλα έδειχναν πως δεν θα άλλαζε κάτι ως την ανάπαυλα αλλά ο Τικίνιο σκόραρε ξανά μετά από κακό πλασέ του Ονιεκούρου για το 2-0 στο 43’.

Ο Ολυμπιακός είχε κάνει τη δουλειά του από νωρίς, με τον Τικίνιο να επιστρέφει στα γκολ σε κομβικό παιχνίδι και το έργο ήταν ευκολότερο στη συνέχεια. Με την ποιότητα που διαθέτουν οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να περιορίσουν σημαντικά τους αντιπάλους τους και να διαχειριστούν το προβάδισμά τους. Ο Πέδρο Μαρτίνς έδωσε χρόνο στον Γκάρι, όπως και στους Αγκιμπού, Αβραάμ, Εμβιλά, με τον Γιάννη Ταουσιάνη να δίνει και αυτός την ευκαιρία σε ορισμένους ποδοσφαιριστές του. Ο Λεβαδειακός που στάθηκε μια χαρά στο «Γ. Καραϊσκάκης» και έδειξε πως έχει ρόστερ πρώτης κατηγορίας, βρήκε το γκολ της μείωσης στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων με κεφαλιά του Μυτίδη, το οποίο δεν μέτρησε για οφσάιντ και το 2-0 δεν άλλαξε ως το φινάλε.

MVP: O Τικίνιο πέτυχε τα δύο τέρματα που οδήγησαν τον Ολυμπιακό στην πρόκριση επί του Λεβαδειακού, οπότε είναι και ο πολυτιμότερος του ματς. Τα χρειάζονταν αυτά τα γκολ ο Βραζιλιάνος, αφού είχε να σκοράρει από τις 25 Νοεμβρίου.

Η σφυρίχτρα: Δεν είχε δύσκολο έργο ο Αριστομένης Κουτσιαύτης. Σωστά δείχνει να συνεχιστεί το ματς στο τάκλιν του Μουτίνιο στον Ανδρούτσο στο 78’, ενώ ο Μυτίδης που σκοράρει στο φινάλε είναι οφσάιντ, έστω και οριακά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κρίστινσον, Μ. Καμαρά (88′ Σουρλής), Μπουχαλάκης (83′ Εμβιλά), Ονιεκούρου (61′ Ροντρίγκες), Ανδρούτσος, Βρουσάι, Ο. Μπα (83′ Αβραάμ), Βαλμπουενά (61′ Αγκιμπού Καμαρά), Τικίνιο, Ρέαμπτσιουκ και Σισέ.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Στογιάνοβιτς, Βήχος, Νίκας (71′ Μουτίνιο), Τσάπρας, Νίλι (82′ Αλμπάνης), Πολέτο (82′ Μυτίδης), Μεχία, Βρακάς, Λιάγκας, Δούμτσιος (63′ Τζημόπουλος) και Χάμοντ (63′ Λινάρδος).