ΟΦ Ιεράπετρας – Αιγάλεω 0-0: «Λασπομαχία» χωρίς νικητή στην Ιεράπετρα

Σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο και υπό αντίξοες συνθήκες διεξήχθη το ΟΦΙΑιγάλεω, το οποίο άνοιξε την αυλαία της 12ης αγωνιστικής της Football League και ολοκληρώθηκε 0-0.

Μέτριο ποιοτικά το α’ μέρος, με τον ΟΦΙ να μπαίνει πιο δυνατά, να ελέγχει το παιχνίδι στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα και κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Νίκο Κατσικοκέρη. Μάλιστα, ο επιθετικός της ομάδας της Ιεράπετρας έχασε και την μεγαλύτερη ευκαιρία στο 28′, έπειτα από ατομική προσπάθεια. Μετά το πρώτο ημίωρο, το Αιγάλεω ισορρόπησε το ματς ενώ ”χτύπησε” με δύο φάσεις λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 40′ ο Καραγκιολίδης με διπλή επέμβαση μπλόκαρε τις προσπάθειες του Μάρτινς, ενώ στο 43′ στο σουτ του Τσιτσάρη η μπάλα έξυσε το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα του ΟΦΙ.

Στην επανάληψη ο ΟΦΙ ξεκίνησε πιο δυνατά, προσπάθησε να επιτεθεί από τα άκρα, ενώ ο αέρας δυνάμωνε όπως το ίδιο συνέβη και με την βροχή. Λασπομαχίες και λιγότερο ποδόσφαιρο θύμιζε η αναμέτρηση λόγω του κακού αγωνιστικού χώρου. Μέχρι το 70′ δεν είχε γίνει το παραμικρό στο β’ μέρος, ώσπου στο 73′ το Αιγάλεω έχασε την σημαντικότερη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ έπειτα από προσπάθεια του Μαγκάκη, η μπάλα βρήκε το δεξί δοκάρι του Καραγκιολίδη. Μετά το 75′ ο ΟΦΙ πήρε τον έλεγχο, στο 82′ η εκτέλεση φάουλ του Παπαδόπουλου δεν απείλησε τον Σικαλιά με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται χωρίς γκολ για τις δύο ομάδες.

ΟΦ Ιεράπετρας (Καβακάς): Καραγκιολίδης, Αναστασόπουλος, Αποστολόπουλος (77′ Μέμος), Παπαδόπουλος, Σκόνδρας (66′ Μηνάς), Χρυσοφάκης (37′ Μπάμπης), Κατσικοκέρης, Μάγκας, Χιντζίδης, Σέχου, Βογιατζής.

Αιγάλεω (Γράφας): Σικαλιάς, Παπανικόλας, Συριόπουλος, Γκότοβος, Σπυρόπουλος, Τσίτσαρης, Κατσικογιάννης (64′ Μαγκάκης), Μπαξεβάνου (86′ Ντιατά), Σταματάκης, Ροτζέριο (Φαρινόλα), Τσιλιγκίρης.

Πηγή: capitano