ΟΦΗ-ΑΕΚ 0-2: Το «καθάρισε» και προσπέρασε τον ΠΑΟΚ!

Η ΑΕΚ νίκησε στην Κρήτη και ανέβηκε δεύτερη στη βαθμολογία.

Νικηφόρα πέρασε η ΑΕΚ από την Κρήτη, καθώς επικράτησε 2-0 του ΟΦΗ και πέρασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Πλέον η ομάδα του Μάσιμο Καρέρα έχει τον πρώτο λόγο για την έξοδο στα προκριματικά του Champions League. Η Ένωση παρουσίασε βελτιωμένο αγωνιστικό πρόσωπο, παίζοντας επιθετικά από το ξεκίνημα του αγώνα. Στο 42’ ο Λιβάγια πέτυχε το 0-1 με κεφαλιά και στο 65’ ο Βέρντε με ωραίο σουτ έγραψε το 0-2. Οι Κρητικοί είχαν δοκάρι στο 45’ με τον Φιγκεϊρέδο, αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα για να σκοράρει.

Αρκετή διάθεση είχαν οι παίκτες του ΟΦΗ και της ΑΕΚ στο ξεκίνημα του αγώνα στο «Γεντί Κουλέ». Η Ένωση ήταν πιο κινητική και έψαχνε το γκολ, με τον Ολιβέιρα να γίνεται απειλητικός. Στο 21’ η κεφαλιά του Πορτογάλου φορ ανάγκασε τον Γουάλι να αποκρούσει ενστικτωδώς, ενώ στο 31’ το σουτ του επιχείρησε, πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να ισορροπήσει και είχε ένα σουτ στο 19’ με τον Σεμέντο, αλλά ο Μπάρκας μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα. Ο ρυθμός μετά το πρώτο ημίωρο του αγώνα έπεσε, αλλά το τελευταίο πεντάλεπτο το ματς πήρε… φωτιά.

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του αγώνα

Στο 42’ ο Λόπες έβγαλε τη σέντρα και ο Λιβάγια που βρέθηκε σε θέση φορ, με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Η απάντηση του ΟΦΗ δεν άργησε, με τον Φιγκεϊρέδο να πιάνει ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό του αγώνα, πιέζοντας για ένα δεύτερο τέρμα. Ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να κρατήσει μπάλα και να γίνει απειλητικός. Στο 65’, ο νεοεισελθών Βέρντε μετά από ωραία συνεργασία, μπήκε στην περιοχή από δεξιά και με ωραίο σουτ πέτυχε το 0-2. Στο 82’ ο Βέρντε βρήκε όμορφα τον Λιβάγια μέσα στην περιοχή, αλλά ο Κροάτης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γουάλι. Το πρώτο σουτ του ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο έγινε στο 85’, με τον Στάικο να μην μπορεί να νικήσει τον Μπάρκα. Ένα σουτ του Νέιρα που κόπηκε, ήταν η τελευταία φάση για τους γηπεδούχους στο ματς στις καθυστερήσεις.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάλι, Σακόρ (67’ Στάικος), Κουτρουμπής (79’ Νάστος), Νέιρα, Μάνος (67’ Βαζ), Σεμέντο (79’ Νοικοκυράκης), Μαρινάκης, Γιαννούλης, Φιγκεϊρέδο, Μεγιάδο, Κοροβέσης (87’ Δεληγιαννίδης).

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Λόπες, Μπακάκης, Τσιγκρίνσκι, Βράνιες, Σιμάνσκι, Κρίστισιτς, Λιβάγια (86’ Σβάρνας), Μάνταλος (86’ Σαμπανάτζοβιτς), Αλμπάνης (60’ Βέρντε), Ολιβέιρα (75’ Αραούχο).