ΟΦΗ-ΑΕΚ 3-3: Επική επιστροφή οι Κρητικοί

ΟΦΗ-ΑΕΚ: Ματσάρα στο Γεντί Κουλέ, με έξι γκολ και τρομερή επιστροφή των Κρητικών.

Απίθανη εξέλιξη είχε το παιχνίδι του ΟΦΗ με την ΑΕΚ στο Γεντί Κουλέ, καθώς έληξε ισόπαλο 3-3. Η Ένωση προηγήθηκε 3-0, αν και έπαιζε με δέκα παίκτες από το 36’, αλλά οι Κρητικοί κατάφεραν να επιστρέψουν στα τελευταία λεπτά πετυχαίνοντας τρία γκολ σε 15 λεπτά.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 15’ με τον Αραούχο, αλλά στο 36’ ο Λιβάι Γκαρσία αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για απώθηση αντιπάλου. Στο 42’ όμως ο Τσούμπερ πέτυχε το 2-0, σκορ που έμεινε στο ημίχρονο. Στο 65’ ο Ανσαριφάρντ πέτυχε το 0-3 και στη συνέχεια ο ΟΦΗ… αφυπνίστηκε.

Δείτε ακόμη: ΟΦΗ – ΑΕΚ 3-3 |ΓΚΟΛ ΚΑΙ HIGHLIGHTS|

Στο 78’ ο Νέιρα μείωσε σε 1-3 και στο 84’ ο ίδιος πέτυχε το 2-3. Ο ΟΦΗ είχε το μομέντουμ μια στις καθυστερήσεις ο Βούρος από κοντά ισοφάρισε σε 3-3, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Πώς παρατάχθηκαν
Ο Νίκος Νιόπλιας επέλεξε να παρατάξει τον ΟΦΗ με 4-3-3, δίνοντας φανέλα βασικού στον Λάμπρου, ο οποίος πήρε θέση αριστερά από τον Καστάνιος, με τον Καμάου να παίζει δεξιά.

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε επίσης με 4-3-3, με τον Βλάνταν Μιλόγεβιτς να καταφέρει να χωρέσει στην ίδια ενδεκάδα τους Άμραμπατ, Τσούμπερ, Αραούχο και Λιβάι Γκαρσία, σε ένα φουλ επιθετικό σχήμα.

Κυρίαρχη η ΑΕΚ από την αρχή
Με ευκαιρία της ΑΕΚ ξεκίνησε το παιχνίδι, καθώς στο 2’ ο Λιβάι Γκαρσία προσπάθησε να κρεμάσει τον Επασί, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ. Μια κεφαλιά του Τζαβέλλα στο 5’ δεν βρήκε στόχο, με τον ΟΦΗ να προσπαθεί μετά το 8’ να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο.

Γκολάρα Αραούχο
Στο 15’ όμως ο Σέρχιο Αραούχο έδειξε την αξία του και πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ. Με ωραία ενέργεια ελευθερώθηκε με έπιασε ένα σουτ έξω από την περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Στο 18’ ένα πλασέ του Μισελέν δεν βρήκε στόχο, ενώ στο 21’ ο Λάμπρου απείλησε, αλλά ο Στάνκοβιτς μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.

Ένταση κι αποβολή
Κι ενώ το παιχνίδι είχε αποκτήσει έναν ωραίο ρυθμό, στο 36’ το ματς πήρε… φωτιά. Μετά από ένα φάουλ του Λάμπρου στον Λιβάι Γκαρσία, προκλήθηκε ένταση, με τον άσο της ΑΕΚ να απωθεί τον Νέιρα και να αποβάλλεται απευθείας με κόκκινη κάρτα, ενώ Νέιρα και Λάμπρου αντίκρισαν την κίτρινη.

Απειλεί ο Λάμπρου, γκολ ο Τσούμπερ
Στο 39’ ο ΟΦΗ άγγιξε το γκολ, με τον Λάμπρου να πιάνει ένα ωραίο σουτ με φάλτσα, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Στο 41’ όμως η ΑΕΚ βρέθηκε στην επίθεση και στην εξέλιξη φάση που ανατράπηκε ο Αραούχο, ο Σιμάνσκι έβγαλε την ασίστ για τον Τσούμπερ, ο οποίος πέτυχε το 0-2.

Στο 43’ η Ένωση άγγιξε και το τρίτο γκολ, όταν ο Λε Ταλέκ εκτέλεσε το φάουλ, ο Επασί απέκρουσε, αλλά ο Τζαβέλλας από κοντά πλάσαρε ψηλά άουτ.

Πίεση ΟΦΗ
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο ΟΦΗ προσπάθησε να αναλάβει τα ηνία του αγώνα, θέλοντας να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό του πλεονέκτημα. Η είσοδος του Ντουρμισάι έδωσε μια επιθετική πνοή στους γηπεδούχους, που στο 52’ είδαν την κεφαλιά του Διαμαντή να περνά άουτ. Στο 58’ ο Βράνιες έκοψε σε κόρνερ το πλασέ του Ντουσμισάι.

Είσοδος Ανσαριφάρντ και γκολ
Μετά το 60’ η ΑΕΚ άρχισε να ανεβάζει και πάλι την απόδοσή της και στο 65’ κατάφερε να βρει και τρίτο γκολ. Ο Σάκχοφ έκλεψε και έβγαλε για τον Ανσαριφάρντ, ο οποίος πλάσαρε με το αριστερό για το 0-3.

Αντίδραση με Νέιρα
Ο ΟΦΗ επιχείρησε να απειλήσει στο 70’ με ένα σουτ του Γκαγιέγος και προβολή του Φαν Ντούινεν δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 78’ από εκτέλεση φάουλ του Γκαγιέγος, ο Νέιρα με κεφαλιά-ψαράκι πέτυχε το 1-3.

Στο 84’ ο Νέιρα… ξαναχτύπησε και με τρομερό πλασέ μείωσε σε 2-3, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Βούρος και 3-3
Στο 90+2’ ο Βούρος από κοντά πλάσαρε και ισοφάρισε σε 3-3, σε μια απίστευτη επιστροφή του ΟΦΗ στο παιχνίδι, μέσα σε λιγότερο από 15 λεπτά. Η ΑΕΚ στα εναπομείναντα λεπτά δεν μπόρεσε να αντιδράσει και το ματς τέλειωσε ισόπαλο 3-3.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Επασί, Πασαλίδης (46’ Ουές), Βούρος, Κοροβέσης, Διαμαντής, Ντε Γκούζμαν, Νέιρα, Γκαγιέγος, Λάμπρου (72’ Γρίβας), Καμάου (46’ Ντουρμισάι), Καστάνιος (59’ Φαν Ντούινεν).

ΑΕΚ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Στάνκοβιτς, Μισελέν, Χατζισαφί, Βράνιες, Τζαβέλλας, Λε Ταλέκ, Σιμάνσκι (89’ Σβάρνας), Τσούμπερ (75’ Μάνταλος), Λιβάι, Άμραμπατ (62’ Σάκχοφ), Αραούχο (62’ Ανσαριφάρντ).