Καλαμάτα

ΟΦΙ – Καλαμάτα 1-1 (3-4 πεν.): Παλικαρίσια πρόκριση – εξιλέωση Ταΐρη

Μετά από ένα δυνατό παιχνίδι, η Καλαμάτα πήρε πανάξια την πρόκριση στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας στην Ιεράπετρα, κόντρα στον τοπικό ΟΦΙ, στη διαδικασία των πέναλτι.

Εξιλέωση Ταΐρη σήμερα στην Ιεράπετρα από τα καλοκαιρινά κόλπα πλου έκανε στον Πρασσά και στη Μαύρη Θύελλα....

Η μέτρια σχετικά – αν και αρκετά καλή όμως στην παράταση –   σήμερα Μαύρη Θύελλα, αν και παρουσίασε για ακόμη έναν αγώνα αμυντικά κενά, είχε πάθος και κατάφερε να κρατήσει το “0” στην κανονική διάρκεια του αγώνα κόντρα σε ένα πολύ καλό σήμερα ΟΦ Ιεράπετρας, ενώ είχε κι ευκαιρίες για να πάρει την πρόκριση στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Στην παράταση ο ΟΦΙ προηγήθηκε νωρίς, αλλά οι παίκτες της Μαύρης Θύελλας έβγαλαν αντίδραση φτάνοντας στην ισοφάριση με τον Τσελεπίδη στο 115!

Στα πέναλτι Ταΐρης και Μανουσάκης έδειξαν την αξία τους, με τον πορτιέρο της Καλαμάτας να απεκρούει ένα πέναλτι περισσότερο από αυτόν των Κρητικών και να χαρίζει στην Καλαμάτα μια παλικαρίσια πρόκριση. Ψυχρός εκτελεστής ο Σκεντεράι που σημείωσε το νικητήριο γκολ για τη Μαύρη Θύελλα.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΗ: ΟΦ Ιεράπετρας – Καλαμάτα 1-1 (3-4 πεν.): Τα γκολ και η διαδικασία των πέναλτι (video)

Το φιλμ του αγώνα
7′ Οι παίκτες του ΟΦΙ ζητούν πέναλτι για αντικανονικό μαρκάρισμα στο Λεμονή μέσα στην περιοχή.
12′ Εκτέλεση φάουλ από τον Παυλίδη, χωρίς πρόβλημα διώχνει η άμυνα του ΟΦΙ.
14′ Σουτ του Τσαγκαλίδη, σταθερά ο Μανουσάκης.
15′ Κεφαλιά του Βουό, δεν ανησυχεί τον Ταΐρη.
17′ Καλό σουτ του Κόκκορη σε κόρνερ ο Μανουσάκης.
21′ Νέα καλή στιγμή για την Καλαμάτα.
29′ Κεφαλιά από τον Βουό, χωρίς τύχη.
37′ Κεφαλιά του Κάρδαρη, άουτ η μπάλα.
39′ Ωραία ενέργεια από τους παίκτες της Καλαμάτας, αλλά δεν φτάνει στο γκολ.
41′ Καλή στιγμή για την Καλαμάτα μετά από εκτέλεση κόρνερ.
43′ Φοβερή εκτέλεση κόρνερ από τον Χιτζίδη, απομακρύνει ο Μαβινγκά.
46′ Νέο κόρνερ για το ΟΦΙ, με τις γροθιές απομακρύνει ο Ταΐρης.
47′ Σουτ από τον Μεσσιντόρο, απεκρούει ο Ταΐρης.
Διαιτητής στο “Βουζουνεράκειο” ήταν ο κ. Ταγκαράκης (Χανίων), με βοηθούς τους κ.κ. Αναστασάκη (Χανίων), Δασκαλομαρκάκης (Ρεθύμνου)
48′ Ο Ταΐρης νικά τον Αντερέγκεν που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση.
58′ Σέντρα στη μικρή περιοχή της Καλαμάτας, με υπερένταση διώχνει ο Ταΐρης.
65′ Οφσάιντ ο Λουκίνας σε προφανή θέση για γκολ.
66′ Ζητούν πέναλτι για χέρι οι παίκτες της Καλαμάτας.
72′ Κεφαλιά ψαράκι από τον Κοντοέ, άουτ η μπάλα.
80′ Σουτ του Ματέους, ψιλά πάνω από τα δοκάρια του Μανουσάκη η μπάλα.
85′ Τεράστια ευκαιρία για τον ΟΦΙ, μετά από φάουλ του Χιτζίδη και κεφαλιά του Μπενίτεθ, έξω η μπάλα!
86′ Σουτ από τον Τάτο, απομακρύνει ο Ντελορέντζι.
89′ Επικίνδυνο γύρισμα του Βουό, τελευταία στιγμή απομακρύνουν οι αμυντικοί της Καλαμάτας.
ΓΚΟΛ! 95′ Ο ΟΦΙ ανοίγει το σκορ στο 5′ λεπτό της παράτασης με τον Αντερέγκεν.
105′ Απειλεί η Καλαμάτα με κεφαλιά του Βάλισον.
ΓΚΟΛ 115′ Ο Τσελεπίδης ισοφαρίζει για την Καλαμάτα, με ωραία γυριστή κεφαλιά!
119′ Μεγάλη ευκαιρία για την Καλαμάτα να σημειώνει δεύτερο τέρμα μετά από φάουλ του Τάτου!

Στη διαδικασία των πέναλτι ο Μανουσάκης απέκρουσε το πρώτο πέναλτι της Καλαμάτας, με τον Ταΐρη να απεκρούει δύο εκτελέσεις των γηπεδούχων. Με αυτόν τον τρόπο ο πορτιέρο της Μαύρης Θύελλας “εξιλεώθηκε” και για τα καλοκαιρινά τερτίπια του!

Το τελευταίο πέναλτι για την Καλαμάτα εκτέλεσε ο Σκεντεράι που με ολύμπια ψυχραιμία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μανουσάκη μέσα σε έξαλους πανηγυρισμούς από τους φιλοξενούμενους.

Κίτρινες: Κολλίν (33′) / Μαβινγκά (85′), Ματέους (93′)

ΟΦ Ιεράπετρας (Στάικος Βεργέτης): Μανουσάκης, Καρδάρης (64′ Νρι Λορέντσο), Χιντζίδης, Τορίμπιο (78′ Κατάλντι), Κοντοές, Ντελορέντζι, Λεμονής, Κολλίν (64′ Μπενίτεθ), Μεσσιντόρο, Αντερέγκεν, Βουό.
Καλαμάτα (Νίκος Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβινγκά (100′ Νάνι), Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Κωνσταντινόπουλος, Αναστασόπουλος (100′ Μοζέρ), Παπατόλιος (100′ Βάλισον), Παυλίδης (46’λ. τρ. έφαγε κλωτσιά στο πόδι, Τάτος), Τσαγκαλίδης (82′ Σκεντεράι), Κόκκορης (61′ Ματέους), Λουκίνας.