ΟΦΗ-Ολυμπιακός 1-2: Με ανατροπή και αλλαγές Μίτσελ γλίτωσε το… αυτογκόλ (+video)

ΟΦΗ-Ολυμπιακός: Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν με ανατροπή από την Κρήτη καθώς έδειξαν αντίδραση μετά το αυτογκόλ και επικράτησαν 2-1.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει το «διπλό» στην Κρήτη, κάνοντας τρομερό δεύτερο ημίχρονο. Ο ΟΦΗ έβαλε δύσκολα στους «ερυθρόλευκους» για 45 λεπτά, προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Ντόι (40′), όμως, στην ανάπαυλα τα πράγματα άλλαξαν.

Οι αλλαγές του Μίτσελ και η παρουσία των Χάμες, Βαλμπουενά, Γκάρι Ροντρίγκες άλλαξαν την εικόνα του Ολυμπιακού που μπόρεσε να κάνει την ανατροπή και να επικρατήσει με 2-1 στο «Γεντί Κουλέ».

Οι «ερυθρόλευκοι» μάλιστα έχασαν και πέναλτι με τον Χάμες πριν το 1-1, ωστόσο, αυτό δεν στάθηκε εμπόδιο για τους φιλοξενόμενους που στο δεύτερο μέρος ήταν άλλη ομάδα.

Η επιλογή του Μίτσελ να ξεκινήσει με τον 19χρονο Ντόι στην άμυνα αποτέλεσε έκπληξη με τον νεαρό να στέκεται άτυχος στο 40′ όταν στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα την έστειλε στην εστία του Τζολάκη.

Ο ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο ξέροντας ότι θα δεχθεί πίεση, έπαιξε αμυντικά με αποτέλεσμα, ο Ολυμπιακός να βρει τις φάσεις αλλά και τα γκολ για να φύγει από το Ηράκλειο με ένα σημαντικό τρίποντο.

Ο Χάμες πρόσφερε στο πιάτο το 1-1 για τον Γκάρι Ροντρίγκες που δεν αστόχησε στο τετ α τετ με τον Μανδά, ενώ ο Μπακαμπού με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα από φάουλ του Βαλμπουενά.
Κακός ο Ολυμπιακός, αυτογκόλ ο Ντόι
Από… απομάκρυνση του Χρήστου Μανδά στο 5’, οι γηπεδούχοι δημιούργησαν την πρώτη επικίνδυνη κατάσταση, ωστόσο το τελείωμα του Μιγκέλ Ανχελ Γκερέρο δεν ανησύχησε τον Κωνσταντίνο Τζολάκη. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό, με τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ το φαλτσαριστό σουτ του Νουά Ντίκο στο 13’ ενώ άστοχη ήταν η κεφαλιά, υπό καλές προϋποθέσεις, του Γιώργου Μασούρα δύο λεπτά μετά.

Την ίδια κατάληξη είχε και το διαγώνιο σουτ του Γκονζάλο Άβιλα, έπειτα από ωραία ατομική ενέργεια του πλάγιου αμυντικού του Ολυμπιακού, στα μισά του πρώτου μέρους. Ήταν κι η τελευταία ενέργεια που έκανε ο Ισπανός, μιας και αντικαταστάθηκε λόγω τραυματισμού. Μέχρι να βρουν τα πατήματά τους οι φιλοξενούμενοι, ήρθε το 1-0. Ο Πραξιτέλης Βούρος έκλεψε από τον Μασούρα, έδωσε στον Γιον Τοράλ που σέντραρε, με τον Ντόη – στο ντεμπούτο του – με προβολή να στέλνει, άθελά του, την μπάλα στα δίχτυα του Τζολάκη.

Τον ανέβασαν οι αλλαγές, ήρθε η ανατροπή
Με την είσοδο των Χάμες και Γκάρι Ροντρίγκες στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Μίτσελ τα έπαιξε όλα για όλα. Το δυνατό σουτ του Πεπ Μπίελ στο 48’ πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ενώ τρία λεπτά μετά, ο Μιγκέλ Μεγιάδο ανέτρεψε τον Μάριο Βρουσάι. Την εκτέλεση, όμως, του Χάμες, απέκρουσε εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία ο Μανδάς, κρατώντας το 1-0.

Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, ο Χάμες με υπέροχη κάθετη πάσα βρήκε τον Γκάρι που πλάσαρε με το δεξί για το 1-1. Ο ΟΦΗ κατάφερε να ισορροπήσει το ματς, χωρίς ωστόσο να γίνονται φάσεις μπροστά στις δυο εστίες. Κι από το πουθενά, ο Ολυμπιακός βρήκε το δεύτερο γκολ. Από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Ματιέ Βαλμπουενά, ο αφύλακτος Μπακαμπού με κεφαλιά έκανε το 1-2 στο 81’.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Μανδάς, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Περέα, Μεγιάδο (72’ Τζου), Τοράλ (64’ Ντουρμισάι), Λάρσον, Ντίκο (53’ Ντιουσέ), Γκερέρο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ Γκονζάλεθ): Τζολάκης, Άβιλα (38’ Βρουσάι), Παπασταθόπουλος, Ντόη (46’ Γκάρι Ροντρίγκες), Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Ινμπομ Χουάνγκ, Αγκιμπού (80’ Μαρσέλο), Μασούρας (46’ Χάμες), Μπιελ (74’ Βαλμπουενά), Μπακαμπού.