ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Μίλησε η Κρητική ψυχή! (+videos)

ΟΦΗ-ΠΑΣ Γιάννινα: Οι Κρητικοί κατάφεραν να πάρουν τη νίκη μετά από σχεδόν τρεις μήνες.

Την κακοδαιμονία τριών μηνών έσπασε ο ΟΦΗ, ο οποίος επικράτησε με ανατροπή 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα και αντιμετωπίζει πλέον με αισιοδοξία τη συνέχεια των play out. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο κινητικοί στο παιχνίδι, όμως στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Παμλίδης πέτυχε το 0-1 για τον ΠΑΣ. Οι Κρητικοί έβγαλαν αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασαν στην ανατροπή μέσα σε εννέα λεπτά.

Στο 52’ ο Σαρδινέρο με λόμπα ισοφάρισε σε 1-1, ενώ στο 61’ ο Σολίς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι πέτυχε το 2-1, ξεσπώντας σε κλάματα στη συνέχεια, λόγω της πίεσης που υπάρχει τους τελευταίους μήνες στον ΟΦΗ.

Πώς παρατάχθηκαν
Με επιθετικό σχήμα παρέταξε τον ΟΦΗ ο Νίκος Νιόπλιας, θέλοντας να πετύχει γρήγορα γκολ και να φτάσει στη νίκη. Ο Μαρινάκης προτιμήθηκε αντί του Ουές, ενώ στην επίθεση πήραν θέση οι Στάρτζεον, Γρίβας, Σολίς και Σαρδινέρο.

Με το μυαλό στο… Κύπελλο και το ματς με τον Ολυμπιακό, ο ΠΑΣ παρατάχθηκε με μια αρκετά δυνατή ενδεκάδα. Ο Εραμούσπε προφυλάχθηκε στην άμυνα, ενώ ο Μπρένερ πήρε θέση βασικού.

Δυνατό ξεκίνημα
Ο ΟΦΗ ήθελε από νωρίς να δείξει τις προθέσεις του και στο 6’ ο Σαρδινέρο έκανε το σουτ, αλλά ο Πίρσμαν με προβολή απομάκρυνε σωτήρια. Ο ΠΑΣ προσπάθησε να ισορροπήσει, αλλά στο 20’ οι γηπεδούχοι έχασαν την ευκαιρία να σκοράρουν, όταν ο Κάργας απομάκρυνε την κεφαλιά του Στάρτζεον.

Γκολ στις καθυστερήσεις
Στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, με αρκετά φάουλ και λάθη των παικτών στη μεσαία γραμμή. Στο 45’ ένα σουτ του Κάστρο δεν βρήκε στόχο, αλλά στο 45+2’ ο Παμλίδης από κοντά πλάσαρε για το 0-1, μετά από ασθενή απόκρουση του Βάτερμαν σε σουτ του Καρτάλη.

Άμεση απάντηση και ανατροπή
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ μπήκε με στόχο την ισοφάριση και αυτή δεν άργησε να έρθει. Στο 52’ ο Σαρδινέρο εκμεταλλεύτηκε λάθος του Κάργα και με ωραία λόμπα ισοφάρισε σε 1-1.

Το μομέντουμ ήταν υπέρ των Κρητικών και στο 58’ κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Κάργα μέσα στην περιοχή. Ο Σολίς στο 61’ εκτέλεσε εύστοχα την εσχάτη των ποινών, κάνοντας το 2-1.

Προσπάθησε να απαντήσει ο ΠΑΣ
Ο ΠΑΣ Γιάννινα μετά τα δύο γκολ του ΟΦΗ επιχείρησε να απαντήσει, έχοντας κερδίσει μέτρα στο γήπεδο. Οι Κρητικοί είχαν δώσει χώρο στους αντιπάλους του. Ο Μιλιντσεάνου πήρε κάποια σουτ, αλλά χωρίς να νικήσει τον Βάτερμαν.

Στο 88’ ο Φερέιρα τραυματίστηκε την ώρα που ήθελε να κάνει σουτ και έγινε αλλαγή. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τον ΟΦΗ να παίρνει σπουδαία νίκη στην προσπάθειά του να αποφύγει τον υποβιβασμό.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Λυμπεράκης, Σακόρ, Μεγιάδο, Στάρτζεον, Γρίβας (46’ Φερέιρα / 90’ Βαφέας), Σολίς (76’ Μπαλογιάννης), Σαρδινέρο.

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Πίρσμαν, Κάργας, Κάστρο, Ντομίνγκεζ, Καρτάλης, Μπρένερ (58’ Μιλιντσεάνου), Ελευθεριάδης (46’ Νάουμετς), Παμλίδης.