ΟΦΙ – Τρίκαλα 0-1: Άτυχοι οι “μαχητές” της Κρήτης

Οι ποδοσφαιριστές του ΟΦ Ιεράπετρας είχαν την υπεροχή, όμως έχασαν 0-1 το ντέρμπι από τα Τρίκαλα.

Ο ΟΦΙ δεν είχε την τύχη με το μέρος του και στο ματς για την 22η αγωνιστική της Football League γνώρισε την ήττα, ενώ δεν ήταν κατώτερος από τον αντίπαλο του.
Οι Λασιθιώτες, έτσι, δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν την κορυφή, εκεί που «κατοικούν» οι «κυανέρυθροι», οι οποίοι έκαναν άλλο ένα «βήμα» τίτλου.
Οι «ασπρόμαυροι» απείλησαν μόλις στο 2’ με τον Αποστολόπουλο. Στη συνέχεια το θέαμα δεν ήταν καλό, με τους γηπεδούχους να ζητούν χέρι στο 26’ για χέρι του αντιπάλου, αλλά ο Καδδάς είχε αντίθετη άποψη.
Μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους ο ΟΦΙ είχε ακόμη μία σημαντική στιγμή, όμως το σουτ του Χαντί στο 37’ πέρασε λίγο άουτ.
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και στο 60’ είχαν ένα καλό σουτ με τον Ντόση.
Η… απάντηση της ομάδας του Καβακά ήρθε στο 68’ με τον Μηνά, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Πελάεθ σούταρε και ο Καραγκιολίδης μπλόκαρε.
Στο 73’, βέβαια, ο Ζαρόπουλος πραγματοποίησε τρομερή επέμβαση σε κοντινό σουτ του Κατσικοκέρη και κράτησε το μηδέν.
Και σαν να μην έφτανε αυτό, στο 76’ ο Τσίπρας, που είχε περάσει σαν αλλαγή στο ματς, «έγραψε» το 0-1 για τα Τρίκαλα.
Στα λεπτά που απέμεναν ο ΟΦΙ προσπάθησε αρκετά και στο 94’ ο Ζαρόπουλος έκανε άλλη μία τεράστια απόκρουσε σε κεφαλιά του Κατσικοκέρη. Έμεινε, όμως, στο μηδέν, με το τελικό αποτέλεσμα να αδικεί το σύλλογο της Ιεράπετρας.
ΟΦΙ: Καραγκιολίδης, Αναστασόπουλος, Χιντζίδης, Σμίλτος, Χύσι (46’ Τζελέπης), Σκόνδρας, Βογιατζής, Μπάμπης, Κατσικοκέρης, Χαντί, Αποστολόπουλος (63′ Μηνάς).
ΑΟ Τρίκαλα: Ζαρόπουλος, Σανδραβέλης Ντόσης, Οικονομόπουλος, Γιαννίτσης, Παπαγεωργίου, Ριζογιάννης, Πέλκας, Πελάεθ (85’ Βέρτζος), Γρηγορόπουλος (88’ Ντούνης), Άλεξιτς (63’ Τσίπρας).