ΟΦΗ – Βόλος 1-1: Πήραν ισοπαλία & πρόκριση στα προημιτελικά οι Θεσσαλοί (+videos-φάσεις, γκολ, δηλώσεις)

Πήραν ισοπαλία & πρόκριση στα προημιτελικά οι Θεσσαλοί

Ο Βόλος πήρε την ισοπαλία στο Ηράκλειο απέναντι στον ΟΦΗ με 1-1 και σε συνδυασμό με το 2-0 του πρώτου αγώνα προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου.

ΟΒόλος κατάφερε να πάρει την ισοπαλία με 1-1 κόντρα στον ΟΦΗ στη ρεβάνς του 2-0, στα πλαίσια της πρώτης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Έτσι, οι Θεσσαλοί προκρίθηκαν στην προημιτελική φάση του θεσμού.

Οι Κρητικοί άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Σαρδινέρο, όμως οι ελπίδες τους μειώθηκαν ξανά γρήγορα με απάντηση του Δουβίκα στο 19ο λεπτό. Ο Βόλος διαχειρίστηκε το σκορ έως και το τελευταίο σφύριγμα, με την ομάδα του Σίμου να μην βρίσκει λύσεις και τον Σωτηρίου να προβαίνει σε αρκετές επεμβάσεις.

Ο ΟΦΗ ΠΗΡΕ ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ

O Βόλος ήταν εκείνος που μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Στο 4′ απείλησε με τον Μπαρτόλο, ενώ ο Αργεντινός παίκτης προσπάθησε στη συνέχεια να περάσει τον γκολκίπερ των Κρητικών. Οι Θεσσαλοί είχαν ακόμη μία ευκαιρία στο 7′ με σουτ του Μαρτίνες.

Ο ΟΦΗ, ωστόσο, κόντρα στη ροή του παιχνιδιού κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Ο Γιαννούλης έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, ο Σαρδινέρο σηκώθηκε και πήρε την κεφαλιά στο 12ο λεπτό στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

ΑΠΑΝΤΗΣΕ Ο ΒΟΛΟΣ

Οι Κρητικοί ακόμη και μετά το γκολ συνέχισαν να έχουν αμυντικά προβλήματα. Οι Θεσσαλοί αναπτύσσονταν κυρίως από τα αριστερά, εκμεταλλευόμενοι τον Βαφέα που δεν πατούσε καλά, αλλά και τα ανεβάσματα του Ουές.

Στο 19′ ο Βόλος έφτασε στην ισοφάριση. Ο Νίνης πραγματοποίησε ωραίο σουτ εκτός περιοχής, ο Σωτηρίου απέκρουσε στέλνοντας την μπάλα στα αριστερά. Εκεί βρισκόταν ο Μπαρτόλο που τροφοδότησε τον Δουβίκα, ο οποίος με ωραίο γύρισμα έκανε το 1-1.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε με τους Κρητικούς να δυσκολεύονται να πατήσουν στην περιοχή του Βόλου, ο οποίος χτυπούσε στην κόντρα. Έτσι, στο 38′ έχασε νέα καλή ευκαιρία με τον Δουβίκα που δεν κατάφερε να νικήσει τον Σωτηρίου.

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗΚΑΝ ΤΟ ΣΚΟΡ ΟΙ ΘΕΣΣΑΛΟΙ

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Γιώργος Σίμος έκανε πιο επιθετικό το σχήμα του περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους Καστάνιος και Σολίς, ωστόσο λύσεις δεν έβρισκε. Οι Κρητικοί πλησίαζαν με αρκετή δυσκολία την περιοχή του Βόλου.

Από την άλλη, οι Θεσσαλοί ήταν εκείνοι που είχαν τις καλές ευκαιρίες με τον γκολκίπερ του ΟΦΗ να προβαίνει σε επεμβάσεις. Στο 50′ ο Δουβίκας πλάσαρε από κοντά, αφού ξέφυγε από τον Γιαννούλη, ενώ απέκρουσε ο Σωτηρίου.

Στο 64ο λεπτό ο γκολκίπερ του ΟΦΗ αναγκάστηκε να προχωρήσει σε ακόμη μία σημαντική απόκρουση, έπειτα από σουτ του Περέα μέσα στην περιοχή. Οι Κρητικοί ανέβηκαν ψηλά, όμως οι ευκαιρίες τους ήταν λίγες, με τους Θεσσαλούς να διαχειρίζονται το σκορ. Κάπως έτσι δεν άλλαξε κάτι μέχρι το φινάλε και ο Βόλος πανηγύρισε την πρόκριση.

ΤΑ ΓΚΟΛ: 12′ Σαρδινέρο / 19′ Δουβίκας

ΟΦΗ: Σωτηρίου, Κοροβέσης (54′ Σολίς), Γιαννούλης, Διαμαντής, Βαφέας (46′ Καστάνιος), Ουές (79′ Γρίβας), Νέιρα, Μεγιάδο, Στάικος (54′ Σελίμοβιτς), Στούρτζεον (79′ Φερέιρα), Σαρδινέρο

ΒΟΛΟΣ: Γκαραβέλης, Τέκιο (84′ Σάντσες), Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Ριένστρα, Τσοκάνης, Μαρτίνες (80′ Κρητικός), Δουβίκας, Μπαρτόλο (84′ Μπάλλας), Νίνης (60′ Περέα).

Photo credits: Eurokinissi