H ανάλυση των αγώνων της 7ης αγωνιστικής της Football League

Στην κορυφή της βαθμολογίας ο ΟΦ Ιεράπετρας, που νίκησε με ανατροπή (3-2) την Καβάλα

Η Ιεράπετρα κέρδισε την Καβάλα 3-2 σε ένα τρομερό ματς και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της Football League. Τρίτη διαδοχική ήττα για την Καλαμάτα που έχασε κι άλλο έδαφος…

ΟΦ Ιεράπετρας – Καβάλα 3-2

Τρομερό ματς στην Κρήτη με τον ΟΦ Ιεράπετρας να κερδίζει με ανατροπή την Καβάλα με 3-2 και να παραμένει στην κορυφή της Football League!

Οι Κρητικοί, άνοιξαν το σκορ στο 14′ με τέρμα του Παπαδόπουλου, όμως είδαν την ομάδα της Καβάλας να γυρνάει το παιχνίδι μέσα σε 8 λεπτά! Συγκεκριμένα, στο 21′ ο Χαντί έκανε το 1-1, ενώ στο 29′ ο Βόσαλικ έγραψε το 1-2 κι έφερε μπροστά στο σκορ την ομάδα του στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να γυρίσουν τούμπα το ματς! Πρώτα στο 48′ ο Αναστασόπουλος ισοφάρισε σε 2-2, ενώ στο 78′ ο Σέχου έκανε το 3-2 κι έδωσε μια μεγάλη νίκη στην Ιεράπετρα η οποία την κράτησε στην κορυφή της Football League.

Τρίγλια – Καλαμάτα 1-0

Κατρακύλα… διαρκείας έχει πάρει την Καλαμάτα, η οποία γνώρισε την 3η διαδοχική της ήττα στο πρωτάθλημα, αυτή τη φορά στην έδρα της Τρίγλιας με 1-0 και από εκεί που φιγούραρε στην κορυφή με το 3/3 στις ισάριθμες αγωνιστικές, πραγματοποιεί «ελεύθερη πτώση» στην κατάταξη όντας 8η και έχει «κολλήσει» στους 10 βαθμού. Σκόρερ για την ομάδα της Χαλκιδικής ο Παπαδημητρίου στο 44’, δίνοντας της μια ανέλπιστη νίκη που την έστειλε στους 6 βαθμούς.

Διαβάστε το αναλυτικό ρεπορτάζ του αγώνα Τρίγλια – Καλαμάτα 1-0

Θεσπρωτός – Ένωση Ασπροπύργου 1-0

Νίκη με ψυχολογικό και βαθμολογικό αντίκρισμα πήρε ο Θεσπρωτός εντός έδρας, επικρατώντας της Ένωσης Ασπρυπύργου με 1-0. Η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα κατάφερε να ανοίξει το σκορ πρώτη, στο 74’ με «χρυσό» σκόρερ τον Ντάλα Κόστα, διατηρώντας τους τρεις βαθμούς στα «χέρια» της ως το τέλος. Με αυτή τη νίκη ο Θεσπρωτός έπιασε τον Ασπρόπυργο στους 7 βαθμούς, αλλά με χειρότερη διαφορά τερμάτων εξακολουθεί τυπικά να βρίσκεται εντός της επικίνδυνης ζώνης.

Διαγόρας – Νίκη Βόλου 1-1

Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία για τον Διαγόρα, αυτή τη φορά στη Ρόδο, με τους παίκτες του Πέτρου Ρουτζιέρη να μένουν στο 1-1 κόντρα στην Νίκη Βόλου, στο ντεμπούτο του Στάικου Βεργέτη στον πάγκο της. Ο Κέρι άνοιξε το σκορ μόλις στο 11’ για τους γηπεδούχους, όμως ο Βολιώτες πήραν τον πολύτιμο βαθμό με πέναλτι του Ραχάνο στο 30’ κι ενώ από το 74’ έπαιζε με λιγότερο παίκτη μετά την αποβολή του Ιορδανίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Έτσι η Νίκη έφτασε τους 5 βαθμούς ενώ ο Διαγόρας παρέμεινε στην 7η θέση με 10 βαθμούς.

Ολυμπιακός Βόλου – Ιάλυσος 2-0

Από κοντινή απόσταση συνεχίζει να παρακολουθεί την κορυφή ο Ολυμπιακός Βόλου που επικράτησε 2-0 του Ιάλυσου στον Βόλο.

Οι Βολιότες, άνοιξαν το σκορ στο 31′ με τον Κουτσιανικούλη με το αποτέλεσμα αυτό να μην αλλάζει στα πρώτα 45 λεπτά.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο και κατάφεραν να φτάσουν σε ένα δεύτερο τέρμα στο 85′ με σκόρερ τον Ντούνη. Με αυτή τη νίκη παρέμειναν στο -2 από την πρώτη θέση.

Δείτε το αναλυτικό ρεπορτάζ του Ολυμπιακός Βόλου – Ιάλυσος 2-0

Δείτε συνοπτικά τα αποτελέσματα τη βαθμολογία και την επόμενη αγωνιστική στη Football League