Όλα τα ματς αναλυτικά σε Βορρά και Νότο, της 5ης αγωνιστικής σε FL!

Ένα κουβάρι οι ποδοσφαιριστές της Μαύρης Θύελλας, στο 2-0 του Λόρι Κέρι στην Παραλία!

Δείτε όσα συνέβησαν στους αγώνες για τον Βόρειο και Νότιο όμιλο της Football League

Αγωνιστική με ανατροπές ήταν η 5η για τη Football League, καθώς οι πρωτοπόροι γνώρισαν ήττες, ενώ ομάδες πέτυχαν τα πρώτα τους γκολ και πήραν τους πρώτους τους βαθμούς.

Στον βόρειο όμιλο, ο Πανσερραϊκός νίκησε στο ντέρμπι 1-0 τη Βέροια, ενώ η Τρίγλια επικράτησε 3-2 της Καβάλας. Τις γκέλες των πρωτοπόρων εκμεταλλεύτηκε ο Ολυμπιακός Βόλου, ο οποίος επιβλήθηκε 1-0 εκτός έδρας του Αλμωπου Αριδαίας και τους έπιασε στην κορυφή.

Στον νότιο όμιλο, κερδισμένη της αγωνιστικής ήταν η Καλαμάτα. Η Μαύρη Θύελλα επικράτησε 2-0 του Αστέρα Βλαχιώτη και πέρασε πρώτη, καθώς ο Ιάλυσος γνώρισε την ήττα με 3-0 από τον Ασπρόπυργο, που δεν είχε βαθμό και γκολ πριν το σημερινό παιχνίδι.

Ματς-θρίλερ έγινε στο «Ελ Πάσο», όπου η Ρόδος επικράτησε 3-2 της Καλλιθέας σε ένα ματς με τρελές εναλλαγές σκορ και συναισθημάτων. Στο «Στ. Μαυροθαλασσίτης», η Επισκοπή επιβλήθηκε 3-1 του Αιγάλεω.

Αναλυτικά η ταυτότητα της 5ης αγωνιστικής της Football League

Νότιος όμιλος

Νίκη Βόλου-Σαντορίνη 2020 1-1

Ακόμη μία ισοπαλία για τη Νίκη Βόλου σήμερα κόντρα στη Σαντορίνη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Football League. Οι κυανόλευκοι αν και προηγήθηκαν για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, με την Κυκλαδίτικη ομάδα να παίζει με παίκτη λιγότερο από το 44′. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κρούθ στο 22ο λεπτό για να απαντήσει ο Ερρίκος με πέναλτι στο 65ο λεπτό.

Νίκη Βόλου (Βεργέτης): Περιστερίδης, Μπαλάφας, Καλουτσικίδης, Αλιατίδης, Πολίμος, Μπόσιο, Μπιτσάκος (66′ Γκονζάλες), Γκαρσία, Κρουθ, Τσιώλης (61′ Μέτσε), Ροχάνο.

Σαντορίνη 2020 (Παντέλης): Δερμιτζάκης, Ερρίκος (75′ Μπιρμπίλη), Κουρέλας, Παπαζαχαρίας (46′ Σιμιτζής), Παντίδος, Πολύζος (46′ Γιουκούδης), Σκαθαρούδης (26′ λ.τ Μηνάς (90′ Λάμπρου), Ιβανίδης, Ντινιωτάκης, Μαλάι, Κανούλας.

Καλαμάτα-Αστέρας Βλαχιώτη 2-0

Με σκόρερ τον Νίκο Αναστασόπουλο (36′) και τον Λόρι Κέρη (86′) η Καλαμάτα νίκησε με 2-0 τον ακίνδυνο επιθετικά Αστέρα Βλαχιώτη και ανέβηκε ξανά στο ρετιρέ του βαθμολογικού πίνακα του νοτίου ομίλου της Football League. Η “Μαύρη Θύελλα” είναι μάλιστα χωρίς συγκάτοικο, καθώς ο Ιάλυσος γνώρισε τη συντριβή με 3-0 από τον μέχρι σήμερα ουραγό Ασπρόπυργο, ο οποίος δεν είχε βαθμό, αλλά και γκολ.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Tαΐρης, Κέρη, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης, Κωνσταντινόπουλος, Αναστασόπουλος (68′ Παπατόλιος), Παυλίδης (81′ Τριανταφυλλάκης), Σουμπίνιο (81′ Αλεξόπουλος), Φελίπε (68′ Μαρκόφσκι), Μαβινγκά, Μπουσμπίμπα (58′ Ηλιόπουλος).

Αστέρας Βλαχιώτη (Βαζάκας): Φαρμάκης, Κουρτέσης (72′ Ευαγγελιδάκης), Πρίκας, Κορνέζος, Μάγκας, Νικολάου, Καλλέργης (62′ Παπούλης), Μπρακαμόντε (81′ Παπουτζίδης), Σκεντεράι, Βερνάρδος (81′ Τουλουβασίλης), Μάρτσεφ (81′ Πατσαρούχας).

Ασπρόπυργος-Ιάλυσος 3-0

Ήττα σοκ με 3-0 για τον Ιάλυσο, ο οποίος ηττήθηκε με 3-0 εκτός έδρας από τον Ασπρόπυργο. Δυο γκολ για τους νικητές σημείωσε ο Ζαχαράκης (55΄, 72΄) και ο Γεωργακόπουλος με πέναλτι στο 68ο λεπτό, που πήρε και κίτρινη κάρτα μετά την εκτέλεση.

Ασπρόπυργος (Βαζέχα):Γκέκας, Αργυρόπουλος, Μουκίδης, Τζανουλίνος, Ζαχαρός, Ζαχαράκης (72′ Κατίδης), Θεοδώρου, Κυριαζής (80′ Καλομοίρης), Αμπεσολό (38′ λ.τ Να), Γεωργακόπουλος (80′ Κριστάν), Τριποτσέρης.

Ιάλυσος (Χαντές): Ανδρούτσος, Γκέζος, Μπουσάι, Καρπαθάκης, Τερζίου, Σκεντεράι, Παπουτσογιαννόπουλος (75′ Γιώργου), Ρούσσος (70′ Πόντε Τζούνιορ), Χατζησάββας, Παπαδόπουλος, Μαστραντωνάκης (58′ Χριστόπουλος).

Βόρειος όμιλος

Απόλλων Πόντου-Πιερικός 2-2

Τον πρώτο του βαθμό στο Πρωτάθλημα κατέκτησε ο Απόλλων Πόντου, καθώς ήρθε ισόπαλος 2-2 με τον Πιερικό. Οι «κοκκινόμαυροι» αν και βρέθηκαν δυο φορές πίσω στο σκορ, κατάφεραν να πάρουν τον πόντο στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ από την πλευρά τους οι φιλοξενούμενοι πέρα από τα δυο γκολ είχαν και δυο δοκάρια. Ο Καλογέρης έκανε το 1-0 για να κάνει την ανατροπή ο Πιερικός με δράστες τους Κυβελίδη (36΄) και Μπαβέλη (90+2΄). Ο Παναγιώτου στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων έγραψε το τελικό 2-2.

Απόλλων Πόντου (Καλαΐτζίδης): Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Ζήσης, Νύκταρης, Βαφειάδης, Μουρατίδης, Αρμενάκης (39′ Φράγκος), Καλογέρης, Αμαραντίδης, Παναγιώτου, Λαμπίρης.

Πιερικός (Παναγιώτου-Θεοδοσιάδης): Καραγκιολίδης, Γκατσολάρι, Ιντζόγλου (89′ Κριεμάντι), Κανταρτζής, Κυβελίδης (73′ Δεμηρτζόγλου), Μακρής, Ίτσιος, Παπαδόπουλος (60′ Μπουόλι), Τακίδης, Τοπαλίδης (89′ Μπαβέλης), Χαρτσιάς.

Θεσπρωτός-ΑΕΠ Κοζάνης 3-1

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Σαραντίδη, ο οποίος πέτυχε δυο γκολ, ο Θεσπρωτός επικράτησε 3-1 της ΑΕΠ Κοζάνης. Το σκορ άνοιξε ο Σαραντίδης στο 2ο λεπτό με σουτ από την μικρή περιοχή, έπειτα από σέντρα του Πατσέκο, ενώ η ΑΕΠ Κοζάνης ισοφάρισε στο 15ο λεπτό, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σέα. Ο Θεσπρωτός έκανε το 2-1 στο 32ο λεπτό με κεφαλιά του Μπίκα, ενώ το τελικό 3-1 για τους γηπεδούχους έγραψε ο Σαραντίδης με πλασέ στο 57ο λεπτό.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κολιοφούκας, Κωστάκης, Ζούρκος, Γκανσιέρ, Γ. Γώγος, Κωνσταντακόπουλος, Κωνσταντίνου (90′ Κωνσταντίνου), Ραμίρεζ (73′ Διγκόζης), Πατσέκο (90′ Κοντοές), Μπίκας, Σαραντίδης (65′ Ζιώγας).

ΑΕΠ Κοζάνης (Ναντβόρνικ): Ψαρράς, Τρομπούκης, Κυριαλλάνης (64′ Παπαδόπουλος), Κοτταρίδης, Καραγιαννίδης, Ντούκα, Λι (53′ Τσικόπουλος), Φράνκο, Nικολίτσας (72′ Αιχμαλωτίδης), Κ. Βοριαζίδης (72′ Τσιάρας), Φωλίνας.

ΠΟ Τρίγλιας-Καβάλα 3-2

Φρένο στο αήττητο της Καβάλας έβαλε η Τρίγλια. Η ομάδα της Χαλκιδικής λύγισε την αντίσταση των «αργοναυτών» με 3-2 εντός έδρας.  Μόλις στο 2ο λεπτό ο Ποζατζίδης, εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα και με πλασέ έκανε το 1-0 για την Τρίγλια. Ο σκόρερ του 1ου τέρματος, ήταν αυτός που ισοφάρισε για τον ΑΟΚ στο 23’ όταν στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα μετά από φάουλ του Ορφανίδη την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 1-1.

Στο 35’ η Τρίγλια βγαίνει και πάλι μπροστά στο σκορ μετά από ατομική προσπάθεια και εύστοχο πλασέ του Τότσκα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έχασαν 2 καλές ευκαιρίες για να σκοράρουν αλλά δεν μπόρεσαν να κερδίσουν τον Κυρίτση.

Η Καβάλα θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει στο 53ο λεπτό όταν κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Κόκκορης δεν βρήκε το στόχο. Και σα να μην έφτανε αυτό, στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Παπαστεργιανός με κεφαλιά έκανε το 3-1. Το τελικό 3-2 διαμορφώθηκε στο 79ο λεπτό με απ’ ευθείας φάουλ του Ορφανίδη.

ΠΟ Τρίγλιας (Γεωργιάδης): Παλαβράκης, Πανάγου, Σενγκιέρσκις, Α. Παπαστεριανός, Βοσκόπουλος, Μ. Παπαστεριανός, Σαρβανίδης, Δόρης, Τότσκα, Ζκγούρι, Ποζατζίδης.

Καβάλα (Ανυφαντάκης): Κυρίτσης, Καζαντζίδης, Κολλαράς (60′ Τενεκές), Στίκας, Παντεκίδης (70′ Γιαλαμούδης), Γαβριηλίδης, Κόκκορης (70′ Παπαδόπουλος), Θωμαΐδης (60′ Μελισσόπουλος), Βαλαβανόπουλος (46′ Κολλάς), Ορφανίδης, Αδαμάκης.

Πανσερραϊκός-Βέροια 1-0

Ένα γκολ του Μαικλ Ολαϊτάν στο 85ο λεπτό με εξαιρετικό πλασέ, ήταν αυτό που χάρισε την πολύτιμη νίκη στον Πανσερραϊκό, υποχρεώνοντας παράλληλα τη Βέροια στην πρώτη της φετινή ήττα, στο ντέρμπι του βορείου ομίλου της Football League. Το ματς ήταν ανοιχτό και απέκτησε ρυθμό κυρίως στο β’ μέρος με την είσοδο των Γεωργιάδη και Ολαϊτάν για λογαριασμό των «λιονταριών», χωρίς ωστόσο να σημειωθούν πολλές φάσεις και στις δύο εστίες με τους φιλοξενούμενους όμως να… αγγίζουν την ισοφάριση στο 88’ όταν το πλασέ εξ επαφής του Αποστολόπουλου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καβουσάκης.

Πανσερραϊκός (Στοΐλας): Καβουσάκης, Γιανναράκης, Κασμερίδης, Ζέρης, Πίντο, Μαρτσιόνι (55′ Ψάλτης), Κρητικός, Κόντσι (55′ Ολαϊτάν), Μέσι (90+2′ Πέτρου), Λουφάκης (46′ Γεωργιάδης), Πράντο (75′ Γκούρτσας).

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Μπλέτσας (57′ Οικονόμου), Βεργώνης, Μούργος (57′ Πόζογλου), Πασάς (83′ Καραγιάννης), Λουκίνας, Σιμόνι.