Ολλανδία-Ισημερινός 1-1: Έμειναν στην ισοπαλία (+vids)

Μουντιάλ 2022: Ολλανδία και Ισημερινός δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη, με την ομάδα του Άλφαρο να την αξίζει.

Χωρίς νικητή έληξε το παιχνίδι της Ολλανδίας με τον Ισημερινό, με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1. Με αυτό το αποτέλεσμα δεν «σφράγισε» καμία ομάδα το εισιτήριο για τους «16», αλλά επιβεβαιώθηκε η μη πρόκριση του Κατάρ στην επόμενη φάση.

Οι «οράνιε» πέτυχαν νωρίς το γκολ με τον Χάπκο, αλλά από εκείνη τη στιγμή οπισθοχώρησαν, με τον Ισημερινό να πιέζει για το γκολ. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ακυρώθηκε τέρμα του Εστουπινιάν, αλλά στο 49’ Βαλένσια πέτυχε το 1-1. Στο 59’ ο Πλάτα σημάδεψε το δοκάρι, την ώρα που η Ολλανδία τέλειωσε το ματς με μόλις 2 τελικές.

Ιδανικά ξεκίνησε το παιχνίδι για την Ολλανδία, που κόντρα στη Σενεγάλη δεν είχε εντυπωσιάσει με την απόδοσή της. Απέναντι στον Ισημερινό, οι «οράνιε» μπήκαν πιο δυνατά και στο 6’ ο Κλάασεν εκμεταλλεύτηκε λάθος γύρισμα του Καϊσέδο, έδωσε τη μπάλα στον Χάκπο, ο οποίος με απίστευτη βολίδα έγραψε το 1-0.

Η ομάδα του Γκουστάβο Άλφαρο ήθελε να αντιδράσει και είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δυσκολευόταν να γίνει απειλητική, κόντρα στην άμυνα των Ολλανδών. Οι Τίμπερ, Φαν Ντάικ έκοβαν κάθε μπαλιά και δεν επέτρεπαν στους Καϊσέδο, Βαλένσια να κάνουν τελική.

Στο 32’ ο Βαλένσια βρήκε τον χώρο κι έκανε το σουτ, αλλά ο Νόπερτ απέκρουσε σε κόρνερ. Το παιχνίδι έχασε τον ρυθμό του, αλλά στο φινάλε του ημιχρόνου ο Ισημερινός άγγιξε την ισοφάριση. Αρχικά με την κεφαλιά του Βαλένσια στο 45+2’ που κόντραρε και βγήκε κόρνερ και στη συνέχεια με τακουνάκι του Εστουπινιάν που κατέληξε στα δίχτυα, αλλά δεν μέτρησε επειδή ο Πορόθο ήταν οφσάιντ και επηρέασε τη φάση.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ, αλλά αυτή τη φορά για τον Ισημερινό, που ισοφάρισε σε 1-1. Στο 49’ ο Βαλένσια από κοντά εκμεταλλεύτηκε την ασθενή απόκρουση του Νόπερτ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Η Ολλανδία δεν έδειχνε ικανή να αντιδράσει και στο 59’ ο Πλάτα με σουτ τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Νόπερτ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με την Ολλανδία να απειλεί με ένα κακό σουτ του Κοουπμάινερς στο 66’. Στο παιχνίδι δεν σημειώθηκαν πολλές φάσεις, με τον Ισημερινό πάντως να είναι πιο κινητικός.

Στο 90’ ο Βαλένσια αποχώρησε τραυματίας, προκαλώντας ανησυχία στην ομάδα του. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με το παιχνίδι να λήγει ισόπαλο.

Ολλάνδια (Λουίς Φαν Χάαλ): Νόπερτ, Τίμπερ, Φαν Ντάικ, Ακέ, Μπλιντ, Ντάμφρις, Κλάασεν (69’ Μπέργκχαους), Κοουπμάινερς (80’ Βέγκορστ), Ντε Γιονγκ, Μπερχβάιν (46’ Ντεπάι), Χάκπο (80’ Ντε Ρόουν).

Ισημερινός (Γκουστάβο Άλφαρο): Γκαλίντεθ, Τόρες, Χινκαπιέ, Πορόθο, Εστουπινιάν, Εστράδα (74’ Σαρμιέντο), Πρεσιάδο, Πλάτα (90’ Ροντρίγκες), Μέντεθ, Καϊσέδο, Βαλένσια (90’ Ιμπάρα).