Ποδόσφαιρο

Όλοι οι αγώνες και τα αποτελέσματα της γ’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας

Με έξι αγώνες για τη γ΄ φάση και έναν εξ αναβολής από τη β΄ φάση συνεχίζεται σήμερα Κυριακή το Κύπελλο Ελλάδας. Στις 8.00 μ.μ. ο Πανσερραϊκός αντιμετωπίζει την Τρίγλια.

Για τη β’ φάση η Αταλάντη επικράτησε του Ατρόμητου Πατρών με 1-0 και θα αντιμετωπίσει στην επόμενη φάση τον Ολυμπιακό Βόλου, ενώ για τη γ’ φάση τα Τρίκαλα επικράτησαν εκτός έδρας με 1-2 της Επισκοπής.

Τα αποτελέσματα και η ανάλυση των υπόλοιπων σημερινών αναμετρήσεων για τη γ΄ φάση:

Πανθηραϊκός – ΟΦ Ιεράπετρας 5-4 (πεν.)

Μεγάλη πρόκριση του Πανθηραϊκού επί του ΟΦ Ιεράπετρας στα πέναλτι με 5-4. Το ματς έληξε με λευκή ισοπαλία, ενώ στην παράταση δεν άλλαξε κάτι και οδηγήθηκε στα πέναλτι. Εκεί, η ομάδα της Σαντορίνης ήταν πιο εύστοχη και πήρε την πρόκριση.

Πανθηραϊκός (Γ. Σιλεβίστας) : Ζωντός, Τσόπελας, Χούσα, Μπιρμπίλι, Παληγεώργος, Λούκα, Παπασάββας, Λαμπρόπουλος, Κορέτα, Φουάσης, Περιάλης
ΟΦ Ιεράπετρας (Γ. Μάγγος) : Μπένκο, Μπάμπης, Χιτζίδης, Τζελέπης, Σέχου, Αναστασόπουλος, Βογιατζής, Αποστολόπουλος, Μηνάς, Παπαδόπουλος, Κατσικοκέρης

Θιναλιακός – Καβάλα 0-1

Η Καβάλα επικράτησε με 0-1 του Θιναλιακού, χάρις σε αυτογκολ του Σαρηγιαννίδη στο 3′ λεπτό της παράτασης, μετά από εκτέλεση φάουλ για τους φιλοξενούμενους. Οι “μπλε” είχαν δοκάρι στο 88′ με τον Μαρκόπουλο.

Θιναλιακός (Π. Κορομπόκης) : Βορύλλας, Κροκίδης, Αρμένης, Μοτσοβίλα, Πουλημένος, Χατζηδημητρίου, Μπάρντι Κ., Κούδας, Αγόρας, Χαρβαλιάς, Μπάρντι Ε.

Καβάλα (Π. Δερμιτζάκης) : Δήμιζας, Καζαντζίδης, Μαϊδανός, Παπαστεριανός, Στίκας, Θωμαΐδης, Γαβριηλίδης, Μελισσόπουλος, Βόσαλικ, Καθάριος, Μαρκόπουλος

Πανδραμαϊκός – Ιωνικός 0-3

Επίδιξη δύναμης από τον Ιωνικό που επικράτησε 3-0 εκτός έδρας του Παναδραμαϊκού. Το σκορ άνοιξε στο 13′ ο Τιεντσέ, για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας της Νίκαιας ο Κρητικός στο 53′. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Νταγκρας στο 89′.

Ο Ιωνικός αγωνίστηκε με τους: Koυρεπίνης, Μουστάκης, Παπουτσογιαννόπουλος, Τσιριγώτης, Φουρλάνος, Γκοτσούλιας, Τιεντσε, Μάναλης, Ντάγκρας, Καλλέργης, Κρητικός

Ξενοφών Κρεστένων – Αιγάλεω 1-2

Στον αγώνα που σημαδεύτηκε από σοβαρά επεισόδια στην εξέδρα μεταξύ των οπαδών του Αιγάλεω και των ΜΑΤ, το Αιγάλεω επικράτησε του Ξενοφώντα Κρεστενών 1-2 με ανατροπή.
Στο 65′ ο Μπουτσικάκης με εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.
Στη συνέχεια το Αιγάλεω, αφού έχασε σορία ευκαιριών με τον Ντιατά, ισοφάρισε στο 83′ με τον Παπανικόλα και στο 92′ γύρισε το ματς με τον Αντώνη Πετρόπουλο, παίρνοντας την πρόκριση στην επόμενη φάση.
Ξενοφών Κρεστενών: Κουτρουμπής, Γαλανόπουλος, Αναμουρλίδης, Δημάκης, Κολόκας, Μιλοσέσκι, Κωνσταντόπουλος, Φερεκίδης, Π. Κουτσογιαννάκης, Μούτσος, Μπουτσικάκης.
Αιγάλεω: Σικαλιάς, Σπυρόπουλος, Μαγκάκης, Γκότοβος, Παπανικόλας, Συριόπουλος, Τσαφταρίδης, Σταματάκης, Ντιατά, Κατσικογιάννης, Τσιλιγκίρης.