Σπορ

Ολυμπιακοί Αγώνες: Ελλάδαρα από χρυσό! Στον τελικό με αμυνάρα κόντρα στην Ουγγαρία (photos+videos)

Ολυμπιακοί Αγώνες: Ιστορική πρόκριση της Εθνικής Ελλάδας πόλο των Ανδρών στον μεγάλο τελικό του Ολυμπιακού τουρνουά, έπειτα από επική νίκη με 9-6 στον ημιτελικό κόντρα στην Ουγγαρία.

Επική νίκη σημείωσε η Εθνική ομάδα πόλο με 9-6 επί της Ουγγαρίας και πλέον διεκδικεί το πρώτο της Ολυμπιακό μετάλλιο στην ιστορία της, έχοντας 16 συμμετοχές της στην κορυφαία διοργάνωση του πλανήτη!

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πέτυχε μια τεράστια νίκη επί της Ουγγαρίας, που είναι εννέα φορές Ολυμπιονίκης, στον ημιτελικό των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο, εξασφαλίζοντας έστω το ασημένιο μετάλλιο και διεκδικώντας το χρυσό μετάλλιο κόντρα στη νικήτρια του δεύτερου ημιτελικού, Ισπανία-Σερβία.

Η «γαλανόλευκη» θα παλέψει να πατήσει στην παγκόσμια κορυφή στον τελικό της Κυριακής (08/08, 10.30).

Οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου πραγματοποίησαν μαγική εμφάνιση με άμυνα βγαλμένη από σεμινάριο και στην επίθεση βρήκαν λύσεις στο πρόσωπο κυρίως του Στέλιου Αργυρόπουλου που πέτυχε τέσσερα γκολ.

Η Εθνική μας ομάδα έχασε τρεις ευκαιρίες με παίκτη παραπάνω στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά η άμυνά της ήταν για ακόμη μία φορά απροσπέλαστη, με τα μπλοκ και τον Μάνο Ζερδεβά να κρατούν «άσφαιρους» του Ούγγρους, ακόμη και σε φάση με διπλή αποβολή. Μετά από 6,5 λεπτά αγώνα, ο Αργυρόπουλος αξιοποίησε την τέταρτη ποινή που κέρδισε η ελληνική ομάδα και άνοιξε το σκορ και αμέσως μετά ο Γκιουβέτσης διπλασίασε τα «γαλανόλευκα» τέρματα.

Ο Αργυρόπουλος με μία πολύ ωραία και δύσκολη ενέργεια πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου. Το 3-2 δεν άλλαξε ως τη λήξη του ημίχρονου. Η εξαιρετική άμυνα στον παραπάνω και κάποιες βιαστικές επιλογές των Μαγυάρων, ήταν τα στοιχεία που επέτρεψαν στην «γαλανόλευκη» να διατηρήσει το προβάδισμα, καθώς τα βασικά επιθετικά ατού της (Φουντούλης, Γενηδουνιάς, Βλαχόπουλος) ήταν εξουδετερωμένα.

Η Ουγγαρία βελτιώθηκε κάπως στον παίκτη παραπάνω στην τρίτη περίοδο και κατάφερε δύο φορές να ισοφαρίσει, αλλά ο Στέλιος Αργυρόπουλος συνέχισε να δίνει πολύτιμες λύσεις και η ελληνική ομάδα μπήκε με προβάδισμα (6-5) στο τελευταίο καθοριστικό οκτάλεπτο. Ο Μάνχερτς σε παίκτη παραπάνω ισοφάρισε ξανά, αλλά κάπου εκεί εμφανίστηκαν τα «βαριά χαρτιά».

Ο αρχηγός της «γαλανόλευκης» Φουντούλης με ταχύτατη εκτέλεση πέτυχε το πρώτο ελληνικό γκολ στα ίσια και ο Βλαχόπουλος σε παραπάνω έφεραν το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα στο +2 (7-5), περίπου πέντε λεπτά πριν τη λήξη.

Ο Ντένες Βάργκα μείωσε προσωρινά, αλλά ο «βενιαμίν» Κώστας Γκιουβέτσης «εκτέλεσε» τον Νάγκι και ένας άλλος παγκόσμιος πρωταθλητής νέων, ο Δημήτρης Σκουμπάκης, «σφράγισε» τον ελληνικό θρίαμβο.

Η Ελλάδα είχε 7/14 π.π. και η Ουγγαρία 4/13.

ΕΛΛΑΔΑ – ΟΥΓΓΑΡΙΑ 9-6

Οκτάλεπτα: 2-1, 1-1, 2-2, 4-2.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς , Σκουμπάκης 1, Καπότσης , Φουντούλης 1, Παπαναστασίου , Δερβίσης, Αργυρόπουλος 4, Μουρίκης, Κολόμβος, Γκιουβέτσης 2, Βλαχόπουλος 1.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Μαρτζ): Νάγκι, Ανγκιάλ , Μάνχερτζ 2 , Ζάλανκι 1, Βάμος 1, Χοζνιάσκι, Πάστζορ 1, Γιάνσικ, Έρντελι , Βάργκα 1, Μεζέι, Χαράι.