Σπορ

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 25-23: Πρωταθλητές οι ερυθρόλευκοι μετά από 3 χρόνια (+videos)

Πρωταθλητής στην Handball Premier για το 2022 αναδείχθηκε ο  Ολυμπιακός . Οι ερυθρόλευκοι βρέθηκαν να χάνουν με δύο γκολ περίπου δέκα λεπτά πριν το φινάλε, αλλά με αντεπίθεση έφτασαν στη νίκη με 25-23 κόντρα στην ΑΕΚ η οποία σήμανε την κατάκτηση του τίτλου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής στο επιθετικό κομμάτι για τους νικητές ήταν ο Παπαβασίλης ο οποίος πέτυχε εννιά τέρματα και πραγματοποίησε μία ακόμα μεγάλη εμφάνιση στη σειρά των τελικών.

Από την άλλη η ΑΕΚ δεν βρήκε λύσεις επιθετικά στο φινάλε με αποτέλεσμα να ηττηθεί και να χάσει τον τίτλο μετά από δύο διαδοχικές κατακτήσεις.

Το ματς: Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά στον τελικό και με πρωταγωνιστή τον Παπαβασίλη έχτισε διαφορά δύο τερμάτων, όμως η ΑΕΚ αντέδρασε. Οι παίκτες του Αλβανού βρήκαν λύσεις στην επίθεση και κατάφεραν με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών αγώνα να προηγηθούν με δύο τέρματα (7-9).

Μέσα σε δύο λεπτά ο Ολυμπιακός με γκολ του Οστρούτσκο και Παπαβασίλη έφερε το ματς στα ίσα. Οι δύο ομάδες πήγαν γκολ γκολ μέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 11-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την ΑΕΚ να παίρνει εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων, όμως ο Ολυμπιακός δεν την άφησε να ξεφύγει. Με τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν επί μέρους 5-1 για να μετατρέψουν το 17-19 σε 22-20.

Ο Μυλωνάς μείωσε σε 22-21 για την Ένωση στο 53:40, ωστόσο ο Κανδύλας και Δομπρής έβαλαν τους γηπεδούχους μπροστά με +3 (24-21) στο 56:40. Ο Πλάθα μείωσε σε 24-22 στο 58’ και 24-23 με τον Κοτσιώνη, αλλά ο Αραπακόπουλος έκανε το 25-23 στο 59:40, εξασφαλίζοντας τη νίκη- τίτλου του Ολυμπιακού.

Ολυμπιακός – ΑΕΚ 25-23

Τα πεντάλεπτα: 4-4, 5-5, 6-7, 7-9, 9-10, 11-11 (Ημ.); 13-14, 14-15, 16-17, 19-20, 25-23

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 9, Μπούντιτς 1, Κανδύλας 1, Μπάγιος 1, Παπαδόπουλος, Δομπρής 2, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος 2, Πασσιάς, Μοντόρο 4, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 5, Μπάουερ

ΑΕΚ (Αλβανός): Aραμπατζής 2, Στεφάνοβιτς, Τζηράς 1, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 1, Κοτσιώνης 3, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος 1, Κεδέρης 4