Ολυμπιακός-ΑΕΛ 5-1: Άξιος πρωταθλητής χειμώνα!

Ολυμπιακός-ΑΕΛ: Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν χωρίς πρόβλημα 5-1 των «βυσσινί».

Γιορτές στην κορυφή της Super League θα κάνει φέτος ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε 5-1 της ΑΕΛ, στο παιχνίδι για την 13η αγωνιστική. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν σαφώς καλύτεροι από τους «βυσσινί», που παρατάχθηκαν με αλλαγές και νεανικό σχήμα. Ο Σουντανί στο 25’ πέτυχε το 1-0, αλλά στο 33’ ο Πινακάς ισοφάρισε σε 1-1 για την ΑΕΛ. Όμως ο Ελ Αραμπί στο 40’ πέτυχε το 2-1.

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» κυριάρχησαν και με γκολ των Μασούρα (65’), Μπρούμα (79’) και ξανά Ελ Αραμπί (88’) δόθηκε πανηγυρικός τόνος στην επικράτηση με 5-1.

Πώς παρατάχθηκαν
Φρεσκαρισμένη ενδεκάδα παρέταξε ο Πέδρο Μαρτίνς στο τελευταίο παιχνίδι του Ολυμπιακού για το 2020, απέναντι στην ΑΕΛ. Ο Πορτογάλος τεχνικός ξεκίνησε από την αρχή τους Φορτούνη και Καμαρά, ενώ επέλεξε τον Μπα αντί του Σισέ στο κέντρο της άμυνας. Ο Ελ Αραμπί δεν θα μπορούσε να λείπει από την ενδεκάδα, αλλά στα άκρα της επίθεσης θέση πήραν οι Μπρούμα και Σουντανί.

Η ΑΕΛ παρατάχθηκε στο «Γ. Καραϊσκάκης» με αρκετές απουσίες, καθώς 5 παίκτες αποφασίστηκε να εκτίσουν την ποινή του στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό. Γι’ αυτό θέση στο βασικό σχήμα βρήκαν οι Γλυνός, Χαλάτσης, Γκοτζαμανίδης και Μαϊδανός.

Ολυμπιακός – ΑΕΛ 5-1: Γκολ και highlights (video)

Ασφυκτική «ερυθρόλευκη» πίεση
Ο Ολυμπιακός από το πρώτο λεπτό ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεζε για το γκολ. Ο Μπρούμα και ο Φορτούνης προσπαθούσαν να δημιουργήσουν προβλήματα στην άμυνα της ΑΕΛ. Οι «βυσσινί» δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα και να γίνουν απειλητικοί, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή στιγμή στο 17’, με το σουτ του Καμαρά να περνά λίγο πάνω από την εστία του Μπάγιτς.

Άνοιξε το σκορ ο Σουντανί
Η πίεση του Ολυμπιακού αυξήθηκε μετά το 20λεπτο και στο 25’ ο Ραφίνια έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Ελ Αραμπί στο δεύτερο δοκάρι έκανε κεφαλιά νικώντας στον αέρα τον Μπέρτο, ο Μπάγιτς ακούμπησε ίσα ίσα τη μπάλα, αλλά αυτή έφτασε στον Σουντανί, ο οποίος με κεφαλιά σε κενή εστία πέτυχε το 1-0. Στο επόμενο λεπτό, ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ μπλόκαρε το σουτ του Φορτούνη, ενώ στο 28’ το πλασέ του Σουντανί δεν βρήκε στόχο.

Η απάντηση της ΑΕΛ
Στο 32’ η ΑΕΛ κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία της για πρώτη φορά στο παιχνίδι, καθώς ο Ηλιάδης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, με τον Σα να παραχωρεί δύσκολα κόρνερ. Με την εκτέλεση του κόρνερ, ο Πινακάς πήρε την κεφαλιά και ισοφάρισε σε 1-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι.

Ο Ελ Αραμπί πήρε το όπλο του
Για λίγα λεπτά μετά την ισοφάριση της ΑΕΛ, ο Ολυμπιακός έδειξε αποσυντονισμένος, ωστόσο στο 40’ πήρε και πάλι το προβάδισμα, με τον συνήθη ύποπτο Ελ Αραμπί. Ο Φορτούνης δέχτηκε τη μπαλιά από τον Μπρούμα και με τη μια έδωσε στον Μαροκινό, ο οποίος από κοντά πλάσαρε για το 2-1. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα σουτ του Γιουνές στο 44’, με τον Σα να μπλοκάρει.

Έπεσε ο ρυθμός, αλλά σκόραρε ο Μασούρας
Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα και πίεζε για ένα ακόμη γκολ. Στο 54’ η κεφαλιά του Ελ Αραμπί δεν βρήκε στόχο. Ο Μαρτίνς έκανε κάποιες αλλαγές για να δώσει νέες ανάσες στην ομάδα και ο νεοεισελθών Μασούρας στο 65’ κατάφερε να βρει δίχτυα. Μετά από διαγώνια πάσα του Μπρούμα, ο Έλληνας άσος με πλασέ πέτυχε το 3-1, διώχνοντας το άγχος από τους Πειραιώτες.

Γκολ και ο Μπρούμα
Το παιχνίδι έχασε λίγο από τον ρυθμό του, με τον Ολυμπιακό να μην κινδυνεύει και να διαχειρίζεται σωστά το προβάδισμα. Στο 79’ ο Μπρούμα έφυγε πίσω από τη σέντρα εκμεταλλευόμενος γλίστρημα αμυντικού της ΑΕΛ, έφτασε στην περιοχή, πλάσαρε και σκόραρε για το 4-1.

Δύο δοκάρια και γκολ
Στο 84’ ο Μπρούμα έκανε το γύρισμα και ο Μιχαήλ στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι και κόρνερ. Στο 87’ ο Ολυμπιακός είχε και νέο δοκάρι σε σουτ του Μασούρα, αλλά στο 88’ ο Ελ Αραμπί με πλασέ βρήκε ξανά δίχτυα για το 5-1.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια (58’ Ανδρούτσος), Σεμέδο (76’ Παπαδόπουλος), Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά (80’ Κάιπερς), Σουντανί (58’ Μασούρας), Φορτούνης (76’ Τιάγκο Σίλβα), Μπρούμα, Ελ Αραμπί.

ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης): Μπάγιτς, Ηλιάδης, Μιχαήλ, Γκοτζαμανίδης, Μπέρτος (76’ Γρηγορόπουλος), Γλυνός, Χαλάτσης, Μαϊδανός, Πλατέλλας (81’ Κοτσιανούλης), Πινακάς, Γιουνές (67’ Νούνιτς).