Ολυμπιακός – Άλμπα Βερολίνου 75-71: Νικητής ξανά με ένα ημίχρονο

Διπρόσωπος και πάλι ο Ολυμπιακός, πάτησε το γκάζι στο δεύτερο μέρος και επικράτησε με 75-71 της Άλμπα Βερολίνου για να ανέβει στο 5-3 μετά από την 8η αγωνιστική της EuroLeague.

Στο πρώτο μέρος ήταν αποκαρδιωτικός, με απίθανα λάθη, χωρίς ενέργεια, χωρίς αποτελεσματικότητα σε άμυνα κι επίθεση. Στο τρίτο δεκάλεπτο  ήταν άλλη ομάδα και στο τέταρτο δεν έδωσε άλλα δικαιώματα στην Άλμπα. Τη νίκησε με 75-71, ανέβηκε στο 5-3 μετά από την 8η αγωνιστική  και την άφησε στο 1-5 πριν από την διαβολοβδομάδα που ακολουθεί.

Ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν καταπληκτικός στο δεύτερο μέρος, ο Λιβιό Ζαν-Σαρλ έκανε σπουδαία δουλειά και στις δύο άκρες του παρκέ, ο Σλούκας, ο Βεζένκοβ κι ο Σπανούλης έβαλαν τα λιθαράκια τους χωρίς να είναι φανταχτεροί και οι Πειραιώτες πήραν το θετικό αποτέλεσμα που ούτως ή άλλως έχει περισσότερη σημασία σε αυτή τη φάση της σεζόν από μια μεγαλειώδη εμφάνιση.

Ο MVP

Ο Λιβιό Ζαν-Σαρλ έκανε σπουδαία δουλειά (13 πόντοι από 4/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), όμως ο Σακίλ ΜακΚίσικ ήταν ξανά αυτός που άλλαξε την εικόνα του αγώνα, με τρομερή ενέργεια στην τρίτη περίοδο που φαίνεται ότι… λατρεύει. Ο Αμερικανός περιφερειακός είχε 14 πόντους από 3/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 2/2 βολές, τρία ριμπάουντ, τρεις ασίστ, τρία κλεψίματα και μόλις ένα λάθος, αμέτρητες καλές προσωπικές άμυνες, ακόμη περισσότερες δημιουργίες από το νούμερο που δείχνουν οι τελικές του πάσες και συνεχίζει να ενθουσιάζει με το all-around παιχνίδι του.

Ο Μάρκους Έρικσον (8 πόντοι από 2/8 σουτ σε 32 λεπτά) είχε “σκοτώσει” πέρυσι τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, αυτή τη φορά όμως δεν έκανε σημαντική ζημιά. Κακό βράδυ και για τον Λουκ Σίκμα (4 πόντο, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη σε 24 λεπτά). Οι δυο τους μοιράζονται τον τίτλο του αδύναμου κρίκου, σε αυτούς τους δύο στηρίζεται περισσότερο ο Αΐτο Γκαρθία Ρενέσες.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με οκτώ λάθη έκλεισε ο Ολυμπιακός το πρώτο δεκάλεπτο, 2/11 τρίποντα είχε στο ημίχρονο με τον Σλούκα στο μηδέν από 0/4 σουτ και τον Σπανούλη επίσης στο μηδέν από δύο προσπάθειες. Οι Πειραιώτες δεν είχαν πόντο στον αιφνιδιασμό στο πρώτο μέρος, έβαλαν έναν από λάθος αντιπάλου και έναν από δεύτερη προσπάθεια. 27-9 ήταν το επί μέρους σκορ της τρίτης περιόδου, με τον Ολυμπακό να κλείνει τελικά το ματς με θετικό πρόσημο στην αναλογία ασίστ/λαθών (21/17) και την Άλμπα να έχει 7/23 τρίποντα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σλούκα, Τζένκινς, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ, Μάρτιν άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, με τον Ολυμπιακό να μη λειτουργεί πάντως καλά ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση. Η Άλμπα προηγήθηκε με επτά (0-7), χρειάστηκαν σχεδόν πέντε λεπτά μέχρι ο Παπανικολάου να πετύχει το πρώτο καλάθι της ομάδας του, η οποία βρέθηκε στο -12 στο τέλος της πρώτης περιόδου (10-22) καθώς είχε 2/8 δίποντα, οκτώ λάθη και δεν μπορούσε να ματσάρει την ενέργεια των Γερμανών.

Ο Μπαρτζώκας προσπαθούσε να βρει λύσεις, έφτασε πολύ βαθιά στον πάγκο του, χρησιμοποίησε τον Χαραλαμπόπουλο που έβαλε δύο καλάθια, όμως οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν σοβαρό πρόβλημα στο κομμάτι της δημιουργίας και της εκτέλεσης. Η Άλμπα κράτησε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (14-28), έφθειρε με φάουλ τους γηπεδούχους, πήγε και στο +15 (20-35) και στα αποδυτήρια με αέρα έντεκα πόντων (24-35) χάρη στο πείσμα και την σκληράδα της.

Με τον ΜακΚίσικ να πατάει ξανά το γκάζι σε τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός μείωσε στους επτά (30-37 στο 23′) και βρήκε ένα μικρό ξέσπασμα που είχε ανάγκη, μείωσε και στον πόντο με τρίποντο του Αμερικανού (38-39 στο 26′) που ήταν συγκλονιστικός. Οι ερυθρόλευκοι μείωναν ξανά και ξανά στον πόντο, δεν μπορούσαν να περάσουν όμως μπροστά και αυτό άρχισε να τους αγχώνει περισσότερο, μέχρι το 28′ που οι Γερμανοί έκαναν ένα απίθανο λάθος. Ο Λο κέρδισε φάουλ και βολές, ο Γκιφάι πήγε, εκτέλεσε και έβαλε την πρώτη παρανόμως, με αποτέλεσμα η Άλμπα να απωλέσει την ευκαιρία, ο Ολυμπιακός να πάρει την κατοχή, ο Ζαν-Σαρλ να σκοράρει για το 45-44 και να πει και ευχαριστώ. Από εκεί και πέρα πήρε τη σκυτάλη ο Σπανούλης, για να βάλει δύο τρίποντα για το 48-44 και το 51-44, να κλείσει σε αυτό το σκορ την περίοδο και να γράψει ένα εντυπωσιακό επί μέρους 27-9.

Με τους Ζαν-Σαρλ και Σλούκα να σκοράρουν γκολ-φάουλ για το 59-52 και με τον ΜακΚίσικ να κλέβει και να καρφώνει για το 61-52 στην επόμενη φάση, ο Ολυμπιακός έβαλε τις βάσεις της νίκης στο 34′. Ένα μακρινό τρίποντο του Βεζένκοβ πήγε τη διαφορά στους 12 (66-54), ο ίδιος έγραψε από τη γωνία το 70-60 και έκρινε οριστικά την αναμέτρηση στο 38′.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Γιαβόρ, Κόλιενσιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-22, 24-35, 51-44, 75-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 4, Σπανούλης 6 (2/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σλούκας 9 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 2 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 11 (2/7 τρίποντα), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ζαν-Σαρλ 13 (4/6 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 4 λάθη), Τζένκινς, Έλις 4, ΜακΚίσικ 14 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα)

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Λο 10 (1), Γκιφάι 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντέλοου, Έρικσον 8 (2/8 σουτ), Μάτισεκ 3 (1), Φοντέκιο 8 (4/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Τίμαν 10 (5/7 δίποντα), Γκρέιντζερ 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σίκμα 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λάμερς 8 (4/7 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/34 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 15/19 βολές, 30 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 7 επιθετικά), 21 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 17 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 21/34 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 8/13 βολές, 26 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 5 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 17 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη διαβολοβδομάδα που έρχεται ο Ολυμπιακός θα παίξει στη Βαρκελώνη (18/11 στις 22:00) και στη Λιόν με τη Βιλερμπάν (20/11 στις 21:45), ενώ η Άλμπα θα υποδεχθεί τους Γάλλους (18/11 στις 21:00) και τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (20/11 στις 21:00).