Ολυμπιακός-Άλμπα Βερολίνου 86-76: Αντέδρασε με Παπανικολάου-Βεζένκοφ! (+videos)

Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστές τους Κώστα Παπανικολάου και Σάσα Βεζένκοφ πήρε τη νίκη (86-76) επί της Άλμπα Βερολίνου στο ΣΕΦ, βγάζοντας αντίδραση μετά την ήττα από την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ.

Ο Σάσα Βεζένκοφ έβαλε τις βάσεις και ο Κώστας Παπανικολάου ήταν ο πιο επιδραστικός παίκτης στην τελευταία περίοδο οδηγώντας τον Ολυμπιακό στη νίκη (86-76) επί της Άλμπα Βερολίνου στο ΣΕΦ για την 10η αγωνιστική της Euroleague!

Οι δυο φόργουορντ των «ερυθρολεύκων» έκαναν μεγάλο παιχνίδι απέναντι στην σκληρή και μαχητική Γερμανική ομάδα που ήταν μέσα στο ματς για 37 λεπτά, αλλά στο τέλος έμεινε από δυνάμεις και δεν είχε λύσεις απέναντι στην σκληρή άμυνα της ελληνικής ομάδας.

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήταν «όλα τα λεφτά» στο πρώτο ημίχρονο με 14 πόντους και από κοντά ο Τζόελ Μπολομπόι, όμως στην τελευταία περίοδο που οι Γερμανοί έδειχναν διάθεση να… κλέψουν το ματς, ο Κώστας Παπανικολάου ήταν εκεί και με 9 πόντους σ’ ένα 10λεπτο ήταν ο καθοριστικός παίκτης στη νίκη της ελληνικής ομάδας που έδειξε ότι αντέδρασε σωστά μετά την ήττα από την Μακάμπι στο Τελ Αβίβ, πριν από 48 ώρες.

Με τον Σάσα Βεζένκοφ «ζεστό» ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο (11-10 στο 5’) όμως η Άλμπα είχε τις απαντήσεις με τους Μαοντό Λο και Λουκ Σίκμα και πέρασε μπροστά (11-16 στο 8’ και 13-19 στο 18.40’’). Με καλή κυκλοφορία και σφιχτή άμυνα έβαλαν δύσκολα στον Ολυμπιακό που ήταν άστοχος περιφερειακά αλλά έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -3 (18-21 στο 10’).

Στη δεύτερη περίοδο ο Τζοέλ Μπολομπόι ήταν εξαιρετικός και με 9 πόντους συνολικά στο πρώτο ημίχρονο επέτρεψε στους Πειραιώτες να έχουν το «πάνω χέρι» (37-31 στο 17’) με τρίποντο του σέντερ του Ολυμπιακού μέσα σε αποθέωση. Οι Γερμανοί παρότι η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο κατάφεραν με λύσεις που βρήκαν περιφερειακά να κλείσουν το πρώτο ημίχρονο σε… απόσταση βολής (39-38 στο 20’).

Στο δεύτερο μέρος, ο Σακίελ ΜακΚίσικ που ξεκίνησε στην αρχική πεντάδα μετά από ένα διάστημα που βρέθηκε αρκετά πίσω στον ροτέισιον της ομάδας ανέβασε την απόδοση του και παρέσυρε και τους συμπαίκτες του. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να «χτίσει» ο Ολυμπιακός μια σημαντική διαφορά (46-38 στο 23’). Όμως, το φόρτωμα με φάουλ του Αμερικανού φόργουορντ τον έστειλε στον πάγκο.

Ο Σλούκας και ο Παπανικολάου πήραν την σκυτάλη και διατήρησαν την ομάδα τους σε θέση… οδηγού (61-59 στο 30’). Με τον Τζόελ Μπολομπόι στην ρακέτα και τους Σλούκα, Παπανικολάου, Ουόκαπ και Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ και ανέκτισε μια διαφορά (70-63 στο 34’). Όμως, η Άλμπα με τον Λο βρήκε σκορ και πλησίασε (70-68 στο 35’).

Εκεί, ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη (73-68) και δυο παληκαρίσια καλάθια του Κώστα Παπανικολάου ανέβασαν τη διαφορά στο +9 ((77-68 στο 36’) για τον Ολυμπιακό. Οι Γερμανοί πλησίασαν ξανά στο -5 (77-72 στο 37’), αλλά δεν είχαν δυνάμεις για την ολική ανατροπή. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν την πίεση τους αμυντικά και έφτασαν στη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Λεθκάνο, Ραντόικοβιτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-21, 39-38, 61-59, 86-76.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 4 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 3 (1), Φαλ 2, Σλούκας 12 (3/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 11 ασίστ, κανένα λάθος σε 26 λεπτά), Βεζένκοβ 24 (6/6 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπανικολάου 19 (5/8 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπόλομποϊ 12 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Πίτερς, ΜακΚίσικ 7 (3/5 δίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Γκονθάλεθ): Λο 12 (4/9 τρίποντα, 7 ασίστ), Πρόσιντα, Σμιθ 12 (2/3 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντέλοου 9 (1), Γουέτζελ 2, Σνάιντερ, Κουμάτζι 10 (5/6 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Ραπιέκ, Σίκμα 7 (1/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Λάμερς 8 (4/5 δίποντα), Μπλατ 10 (2 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Ζούσμαν 6.