Ολυμπιακός – Απόλλων Λεμεσού 1-1 (3-1 πεν.): Στο Europa League οι ερυθρόλευκοι με ήρωα Βατσλίκ που έπιασε τρία πέναλτι

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 του Απόλλωνα Λεμεσού στα πέναλτι (1-1 κ.δ και παράταση) και προκρίθηκε στους ομίλους του Europa League α δεύτερη συνεχόμενη χρονιά. Ήρωας για τους ερυθρόλευκους ήταν ο Τόμας Βατσλίκ. Ο Τσέχος τερματοφύλακας, είχε “κρύο” αίμα, έπιασε τρία πέναλτι των φιλοξενουμένων και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα του.

Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με τον Μασούρα στο 2ο λεπτό, ωστόσο ο Πίττας έστειλε το ματς στην παράταση σκοράροντας στο 90ο λεπτό. Ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα παίκτες στο 100′ εξαιτίας της αποβολής του Μπα, αλλά ο Βατσλίκ βγήκε μπροστά και η βραδιά ολοκληρώθηκε με τον καλύτερο τρόπο για τους παίκτες του Κορμπεράν.

Οι ερυθρόλευκοι θα μπουν στην κληρωτίδα του Europa Leageu την Παρασκευή (26/8, 14:00) και μάλιστα θα τοποθετηθούν στο πρώτο γκρουπ δυναμικότητας, αποφεύγοντας ομάδες όπως η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, η Άρσεναλ και η Λάτσιο.

Γκολ από νωρίς με τον Μασούρα

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε στο Καραϊσκάκης με μία αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι της Κύπρο. Ο Γιώργος Μασούρας αντικατέστησε τον Ραντζέλοβιτς, ενώ όπως αναμενόταν βασικός ξεκίνησε και ο Χουάνγκ.

Οι ερυθρόλευκοι πέτυχαν αυτό που ήθελαν δηλαδή το γρήγορο γκολ. Έπειτα από γέμισμα η μπάλα χτύπησε στην πλάτη του Μαυρία, ο Ρέαμπτσιουκ ακολούθησε τη φάση, μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε το γύρισμα προς τον Μασούρα, ο οποίος σκόραρε. Ο 28χρονος εξτρέμ βρήκε δίχτυα έπειτα από καιρό και το πανηγύρισε δεόντως.

Στη συνέχεια, ο Απόλλωνας πήρε την μπάλα στα πόδια του και προσπαθούσε να απειλήσει, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να φτιάξει τη μεγάλη ευκαιρία. Οι ερυθρόλευκοι από την άλλη, πότε ήταν πιο πιεστικοί, πότε άφηναν μέτρα στους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Κορμπεράν προσπάθησαν να φέρουν την μπάλα στην περιοχή, είτε με γεμίσματα, ενώ είχαν και κάποιες τελικές εκτός περιοχής.

Στο 37ο λεπτό ο Μαυρίας έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Ρέαμπτσιουκ δεν κατάφερε να διώξει. Κανένας όμως μετά δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας που έφυγε έξω. Έτσι, το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Δοκάρι ο Κούντε και ευκαιρίες ο Ολυμπιακός, ισοφάριση ο Απόλλωνας στο 90′

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε με πρόθεση να κρατήσει λίγο περισσότερο την μπάλα, αλλά και να πιέσει ψηλότερα τον Απόλλωνα. Στο 61ο λεπτό είχε και μία καλή στιγμή με κεφαλιά του Αραμπί, έπειτα από γύρισμα του νεοεισελθόντα Λάζαρ Ραντζέλοβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή, χωρίς ωστόσο να καταφέρνουν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Βατσλίκ. Απεναντίας στο 71ο λεπτό ο Κούντε εξαπέλυσε βολίδα εκτός περιοχής, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να φεύγει άουτ.

Ο Ολυμπιακός είχε ακόμη μία μεγάλη ευκαιρία. Στο 77′ ο Αραμπί τράβηξε πάνω του την άμυνα του Απόλλωνα, έδωσε στον Μασούρα στα δεξιά, έκανε το σουτ, όμως ήταν άστοχος. Οι παίκτες του Κορμπεράν έχασαν τεράστια ευκαιρία στο 89′ με Εμβιλά και Σισέ να μην μπορούν να σκοράρουν και τον Τζάνγκα να διώχνει πάνω στην γραμμή.

Ο Απόλλωνας στο 90ο λεπτό κατάφερε να στείλει το ματς στην παράταση. Έπειτα από σέντρα από τα αριστερά, ο Ρομπέρζ πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και ο Πίττας αφύλακτος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.

Προκρίθηκε ο Ολυμπιακός στα πέναλτι με Βατσλίκ

Ο Ολυμπιακός μπήκε στην παράταση χάνοντας ευκαιρία. Ο Ντε Λα Φουέντε γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή. Εκεί ο Αραμπί στόπαρε την μπάλα με το στήθος. Έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα βρήκε σε πόδι αμυντικού και έφυγε ελάχιστα κόρνερ.

Το παιχνίδι είχε ανοίξει με διαδοχικά λάθη, με τους ερυθρόλευκους να μένουν και με δέκα παίκτες. Ο Μπα ανέτρεψε τον Τζάνγκα και είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 100′.

Οι δύο ομάδες πάλεψαν με όσες δυνάμεις του απέμεναν, αλλά το 1-1 δεν άλλαξε και τα πέναλτι ήταν αναπόφευκτα. Στην ψυχοφθόρα διαδικασία είχε ήρωα τον Βάτσλικ, ο οποίος έπιασε τρία πέναλτι του Απόλλωνα και οι ερυθρόλευκοι προκρίθηκαν.