Ολυμπιακός – Άρης 2-1: Πρώτο βήμα με Χασάν (+videos)

Με δύο γκολ του Αχμέντ Χασάν (1′, 14′) ο Ολυμπιακός νίκησε 2-1 τον Άρη στον πρώτο αγώνα για τους “8” του Κυπέλλου και έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στα ημιτελικά. Ντεμπούτο για τον Λαλά, ο Μπα με αυτογκόλ στο 3′ το τέρμα για τους “κίτρινους”.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 2-1 του Άρη στο “Γ. Καραϊσκάκης” στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για τα προημιτελικά του Κυπέλλου. Και τα δύο γκολ των “ερυθρόλευκων” πέτυχε ο Χασάν (το πρώτο στο 1′), που έφτασε φέτος τα δέκα.

Ο Μπα με αυτογκόλ είχε κάνει το 1-1. Ντεμπούτο για τον Κένι Λαλά, έπαιξε για 68 λεπτά ο Παπασταθόπουλος και έγινε αλλαγή. Η ρεβάνς είναι προγραμματισμένη στις 2 Μαρτίου στο “Κλεάνθης Βικελίδης”.

Ο ΦΟΡΤΣΑΤΟΣ ΧΑΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΓΚΟΛ ΤΟΥ ΜΠΑ

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με δέκα αλλαγές σε σχέση με την ενδεκάδα πρωταθλήματος κόντρα στον ΟΦΗ, καθώς βασικός ξανά ήταν μόνο ο Μπα. Με διάταξη 4-4-2 και βασικούς Λαλά και Παπασταθόπουλο οι “ερυθρόλευκοι” απέναντι σε έναν Άρη που έπαιξε με 4-2-3-1 και χωρίς τους Μαντσίνι, Ματέο Γκαρσία και Ματίγια. Είχαν περάσει μόλις 49 δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, όταν ο Χασάν έστελνε τη μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα για το 1-0. Είχε προηγηθεί υπέροχη κάθετη πάσα του Βρουσάι στον Κάιπερς, πίσω από τη σέντρα, και γύρισμα του Βέλγου στον Αιγύπτιο, ο οποίος πρόλαβε τον Σάκιτς στη διεκδίκηση και σκόραρε.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 3′! Ο Γκάμα εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Μάνος έκανε το γύρισμα από το δεύτερο δοκάρι και άθελά του ο Μπα με το σώμα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τζολάκη (1-1).

Ο Χασάν ήταν σε κέφια και στο 7′ παραλίγο να σκοράρει, αλλά η κεφαλιά του μετά το κόρνερ του Σίλβα απομακρύνθηκε από τον Κουέστα. Ο Αιγύπτιος, που όταν βλέπει Άρη… αφηνιάζει σημείωσε τελικά δεύτερο γκολ στο 14′, όταν αξιοποιώντας τη σέντρα του Χολέμπας, νίκησε πάλι τον Σάκιτς και έβαλε με τέτοιο τρόπο το πόδι, ώστε να νικήσει τον Ισπανό γκολκίπερ στο 14′ (2-1).

Ο Χασάν μετρούσε πλέον πέντε γκολ σε τέσσερα παιχνίδια απέναντι στους “κίτρινους”, αλλά και μια ασίστ.

ΑΝΕΒΑΙΝΕ ΨΗΛΑ Ο ΛΑΛΑ, ΚΑΜΙΑ ΔΥΣΚΟΛΙΑ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ
Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, Ολυμπιακός και Άρης δεν κλείστηκαν. Βγήκαν μπροστά και κυνήγησαν γκολ. Ο Ραντζέλοβιτς πήρε πολλές προσπάθειες από δεξιά και προσπάθησε να συνεργαστεί με τον Λαλά, ο οποίος ανέβαινε ψηλά, έχοντας βέβαια και δύο λανθασμένες απομακρύνσεις, όπως στο 19′, όταν έστειλε τη μπάλα πάνω στον Μπερτόγλιο, που σούταρε άουτ από μακρινή απόσταση με τον Τζολάκη εκτός εστίας.

Ο Μάντζιος αποφάσισε να αλλάξει πλευρές τους δύο ακραίους του μπακ, περνώντας τον Σούντγκρεν δεξιά και τον Σάκιτς αριστερά μετά το 20λεπτο. Ο Τιάγκο Σίλβα ήταν πολύ κινητικός. Αυτός επεδίωκε να ξεκινήσει το επιθετικό παιχνίδι, κερδίζοντας μπόλικα φάουλ, την ίδια ώρα που ο Μπουχαλάκης προσπαθούσε να αλλάξει γήπεδο και να περάσει κάθετες πάσες. Ο Παπασταθόπουλος, πρώτη φορά ως βασικός, δεν συνάντησε ιδιαίτερη δυσκολία στο πρώτο 45λεπτο.

Στο 39′ ο Χολέμπας ζήτησε πέναλτι όταν από τη σέντρα του η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Σάσα, αλλά ο διαιτητής Καραντώνης δεν καταλόγισε παράβαση.

Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΚΑΪΠΕΡΣ
Για δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι δύο ομάδες έφτασαν σε τελικές, ώσπου από το 59′ και μετά ξεκίνησαν οι διαδοχικές αλλαγές. Μία από αυτές ήταν η είσοδος του Φορτούνη αντί του Χασάν. Με την είσοδό του ο μεσοεπιθετικός των “ερυθρόλευκων” έδωσε φρεσκάδα και ποιότητα μεσοεπιθετικά, καθώς νωρίτερα προέκυπτε σοβαρό πρόβλημα στη δημιουργία και η μπάλα δεν έφτανε στη γραμμή κρούσης.

Μάλιστα από εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη στο 71′ χάθηκε η σπουδαιότερη ευκαιρία των γηπεδούχων στο δεύτερο ημίχρονο, όταν η κεφαλιά του Κάιπερς πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Λίγο νωρίτερα ο Παπασταθόπουλος, που είχε παραπονεθεί για μικροενοχλήσεις, πέρασε εκτός αγώνα και μπήκε στη θέση του ο Σεμέδο (68′), ενώ στο 69′ μπήκε ο Μήτρογλου αντί του Μάνου.

Ο Κάιπερς που έδωσε πολλές μάχες στη γραμμή κρούσης, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 72′, από πάσα του Φορτούνη, αλλά ήταν εκτεθειμένος. Στο 80′ μπήκε ένας άλλος πρώην “ερυθρόλευκος”, ο Μπρούνο, και πήγε να παίξει αριστερός εξτρέμ.

Ο Μαρτίνς δεν ήταν ικανοποιημένος από το 2-1 και γι’ αυτό στο 80′ έβαλε Αραμπί και Μασούρα αντί του Κάιπερς – Βρουσάι, ενώ το μακρινό σουτ του Φορτούνη στο 83′ κατέληξε άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν με την παρουσία τους πως το 2-1 ούτε αυτούς τους ικανοποιούσε. Όσο περνούσαν τα λεπτά ανέβαιναν ψηλά, κυκλοφορούσαν τη μπάλα και έψαχναν τρόπο να απειλήσουν την εστία του Τζολάκη, κάτι βέβαια που δεν κατάφεραν επί της ουσίας, αφού έφταναν γύρω από την περιοχή και εκεί τελείωναν όλα.

ΣΚΟΡΕΡ: 1′, 14′ Χασάν – 3′ αυτ. Μπα

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Λαλά, Σωκράτης (68′ Σεμέδο), Μπα, Χολέμπας, Μπουχαλάκης (62′ Καμαρά), Τιάγκο Σίλβα, Ραντζέλοβιτς, Βρουσάι (80′ Μασούρας), Κάιπερς (80′ Αραμπί), Χασάν (61′ Φορτούνης).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Δεληζήσης (60′ Μπεναλουάν), Ροζ, Σάκιτς (60′ Ιωάννου), Σάσα, Τζέγκο, Γκάμα, Σίλβα, Μπερτόγλιο (59′ Κάτσε), Μάνος (69′ Μήτρογλου).

Διαιτητής: Δημήτρης Καραντώνης (Ημαθίας)

Βοηθοί: Ιορδάνης Δημητριάδης (Καστοριάς), Κωνσταντίνος Ψαρρής (Ζακύνθου)

Τέταρτος: Κωνσταντίνος Περράκης (Αθηνών)

Διαιτητής VAR: Γιώργος Τζοβάρας (Φθιώτιδας)

Δημήτρης AVAR: Σαμοΐλης (Αθηνών)

Παρατηρητής: Γιώργος Μπίκας (Χαλκιδικής).