Ολυμπιακός-Άρης 2-2: ΣΟΚ και σε Πειραιά…

Ολυμπιακός-Άρης 2-2: Αν και βρέθηκε μπροστά με δύο γκολ, η ομάδα του Πειραιά χαλάρωσε και παλικαρίσια οι Θεσσαλονικείς έφυγαν με ισοπαλία απ’ το Φάληρο – Χουάνγκ, Παπασταθόπουλος και Ιτούρμπε, Καμάτσο οι σκόρερ.

Το ματς στα… χέρια του είχε ο Ολυμπιακός μέχρι το 70’. Η χαλάρωσή του όμως, έφερε την αντίδραση του Άρη. Ο οποίος έδειξε πείσμα, δεν παράτησε την αναμέτρηση όταν φαινόταν να έχει χαθεί και τελικά έφυγε με το 2-2 απ’ το «Γ. Καραϊσκάκης». Αναγκάζοντας τους Πειραιώτες σε σημαντική γκέλα έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς και η αγωνιστική των playoffs συνολικά.

Χουάνγκ και Παπασταθόπουλος έδωσαν ξεκάθαρο προβάδισμα στον Ολυμπιακό που ήταν σαφώς ανώτερος στο χορτάρι. Όταν όμως… χαμήλωσε ταχύτητα, ο Άρης ήταν εκεί να το εκμεταλλευτεί. Ο Ιτούρμπε και ο Καμάτσο ισοφάρισαν και στην τελική ευθεία της αναμέτρησης οι προσπάθειες των γηπεδούχων δεν έφεραν αποτέλεσμα.

Έτσι ο Ολυμπιακός έχασε μια νίκη που φαινόταν να έχει «αγκαλιάσει», αλλά κυρίως έχασε τη δυνατότητα να πλησιάσει στον 1 βαθμό την κορυφή. Μένοντας στο -3 αλλά από δύο ομάδες αυτή τη φορά.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν νωρίς-νωρίς στο ματς, με τον Κανός να κάνει υπέροχη ενέργεια, αλλά το σουτ που επιχείρησε εντός περιοχής έφυγε άουτ. Ο Άρης «απάντησε» στις ευκαιρίες, όταν στο 6’ ο Χριστοδουλόπουλος έκανε το γύρισμα, με τον Μπράμπετς και τον Γκρέι να μην καταφέρνουν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο 9’ είχαν καλό σουτ αναγκάζοντας τον Σιαμπάνη σε επέμβαση. Κράτησαν την πίεση κυρίως με στατικές φάσεις, αλλά δεν ήρθε το γκολ. Με μεγάλη ευκαιρία στο 21ο λεπτό, όταν ο Κασάμι πήρε την κεφαλιά με τον Σιαμπάνη να σώζει, τον Μπιέλ στη συνέχεια να γίνεται κάτοχος και να αστοχεί ενώ ήταν εντελώς αφύλακτος!

Οι γηπεδούχοι έψαχναν το γκολ, με τον Μπακαμπού στο 26’ να κατεβάζει την μπάλα και να μην μπορεί να σκοράρει, χάνοντας την ευκαιρία. Τρία λεπτά μετά ήταν η σειρά του Κανός που πήρε την κεφαλιά πάσα του Μπιέλ, αλλά δεν τελείωσε καλά τη φάση δίνοντας την ευκαιρία στον Σιαμπάνη να σώσει.

Τελικά η δικαίωση της πίεσης των Πειραιωτών, ήρθε στο 36’. Ο Χουάνγκ με σουτ εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, ανοίγοντας το σκορ στο «Γ. Καραϊσκάκης». Το 1-0 ήρθε να αποτυπώσει την ανωτερότητα και τις αρκετές ευκαιρίες που είχαν χάσει οι «ερυθρόλευκοι» μέχρι εκείνο το σημείο.

Οι προσπάθειες Γκρέι και Χριστοδουλόπουλου στο τέλος του πρώτου μέρους δεν έφεραν κάποιο αποτέλεσμα για τον Άρη. Ο Ολυμπιακός είδε τον Κανός να αποχωρεί κλαίγοντας, κάτι που δημιούργησε ανησυχία. Έτσι οδηγήθηκε το ματς στην ανάπαυλα με το 1-0 των γηπεδούχων.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να έχει τα ηνία. Θέλοντας να «καθαρίσει» την υπόθεση νίκη. Στο 51’ οι «ερυθρόλευκοι» είδαν την μπάλα να χτυπά στο οριζόνιο του Σιαμπάνη μετά από άτσαλη προβολή που έβαλε ο Μπράμπετς. Το 2-0 όμως, δεν άργησε να έρθει.

Ήταν το 52ο λεπτό όταν από το κόρνερ του Φορτούνη, ο Παπασταθόπουλος ήταν αυτός που πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα για δεύτερη φορά στα δίχτυα του Σιαμπάνη. Πλέον ο Ολυμπιακός είχε ξεκάθαρο προβάδισμα στο σκορ.

Ο ρυθμός των γηπεδούχων έδειξε να μετριάζεται μετά το «καθαρό» προβάδισμα που πήραν. Στο 64’ ο Κασάμι σούταρε με την μπάλα να κοντράρει και να μην ανησυχεί τον Σιαμπάνη. Ένα λεπτό μετά απείλησε ο Γκρέι από καλή θέση, όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ.

Τελικά οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και μείωσαν στο 70’. Ο Ιτούρμπε έκλεψε απ’ τον Ρέτσο, αρχικά δεν μπόρεσε να περάσει τον Πασχαλάκη, έγινε ξανά κάτοχος και τελικά απέφυγα τον Έλληνα τερματοφύλακα μειώνοντας σε 2-1 και δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.

Ο Κασάμι στο 77’ σούταρε άουτ, αλλά η «ψυχρολουσία» στο «Γ. Καραϊσκάκης» ήρθε στο 81ο λεπτό. Ο Άρης που είχε αναθαρρήσει, έφερε το ματς στα ίσια. Ο Πίρσμαν έκανε το γύρισμα και ο Καμάτσο από κοντά δε δυσκολεύτηκε να ισοφαρίσει σε 2-2, βάζοντας «φωτιά» στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Αμέσως ο Ολυμπιακός ανέβασε ταχύτητα. Ο Μπιέλ στο 84’ έκανε τη σέντρα και ο Μασούρας με κεφαλιά έστειλε άουτ την μπάλα. Η μεγάλη ευκαιρία των «ερυθρόλευκων» ήρθε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Ροντρίγκες σούταρε με τον Σιαμπάνη να διώχνει, ο Κασάμι δεν κατάφερε να κάνει τελική και ο Μασούρας που σούταρε είδε την μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

Το τέλος του ματς βρήκε τον Άρη με παλικαρίσιο βαθμό και τον Ολυμπιακό να αναρωτιέται πως έχασε αυτή τη νίκη, παρότι προηγήθηκε με δύο γκολ. Παράλληλα, χάθηκε η ευκαιρία να βρεθεί σε απόσταση… αναπνοής απ’ την κορυφή.

Διαιτητής: Φάμπιο Βερίσιμο (Πορτογαλία)

Κίτρινες: Γκρέι, Καμάτσο.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ Γκονζάλες): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Μπα (55’ Ρέτσος), Ρέαμπτσιουκ, Χουάνγκ (74’ Σαμασέκου), Κασάμι, Κανός (42’ Μασούρας), Φορτούνης (73’ Ροντρίγκες), Μπιέλ, Μπακαμπού (74’ Εμβιλά).

ΑΡΗΣ (Απόστολος Τερζής): Σιαμπάνης, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Ντουκουρέ (75’ Νταμπό), Νταρίντα (57’ Ετέμπο), Πάλμα (75’ Καμάτσο), Ματέο Γκαρσία (57’ Ιτούρμπε), Χριστοδουλόπουλος, Γκρέι (90’+1’ Καμαρά).