Μπάσκετ

Ολυμπιακός – Αρμάνι Μιλάνο 75-99: κατηφόρα και συντριβή στο σπίτι του

Με τον Γιάνις Στρέλνιεκς εκτός δράσης και ροτέισον τριών γκαρντ, ο Ολυμπιακός γνώρισε βαριά εντός έδρας ήττα από την Αρμάνι Μιλάνο (75-99) που έκανε μια απολαυστική εμφάνιση με πλουραλισμό στην επίθεση.

Το ξεκίνημά του στη σεζόν ήταν φαντασμαγορικό, με εκτός έδρας νίκες επί της Χίμκι και της Μπασκόνια. Το πρώτο φετινό ευρωπαϊκό παιχνίδι στο ΣΕΦ έμοιαζε επικίνδυνο και όντως ήταν τέτοιο και στην πράξη για τον Ολυμπιακό, που έχασε τη συνοχή του από ένα κακό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο, υποκλίθηκε (75-99) στους Ιταλούς και γνώρισε την πρώτη φετινή του ήττα σε όλες τις διοργανώσεις.

Ένα πάρα πολύ άσχημο τρίτο δεκάλεπτο, κυρίως αμυντικά, μαζί με ένα αποκαρδιωτικό λεπτό του Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος που πήρε ένα καλό μάθημα για το τι εστί EuroLeague, έβαλαν τους Πειραιώτες σε μια πολύ δύσκολη κατάσταση (-12) την οποία δεν ανέτρεψαν ποτέ. Βλάντιμιρ Μίτσοβ στο πρώτο και Νέμανια Νέντοβιτς στο δεύτερο μέρος έκαναν τρομερή ζημιά στην άμυνα του Ολυμπιακού με τους Τζέιμς – Τζέρελς – Γκουντάιτις να είναι τα τρία στηρίγματά τους, την ώρα που ο Ντέιβιντ Μπλατ άλλαζε συνεχώς σχήματα, δεν έβρισκε ισορροπία και ένιωθε κάπως άτυχος που δεν είχε στη διάθεσή του τον Γιάνις Στρέλνιεκς. Με τρεις γκαρντ έβγαλε το ματς ο Ολυμπιακός, που είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Βαγγέλη Μάντζαρη και ξανά κυρίαρχο κοντά στο καλάθι τον Νίκολα Μιλουτίνοβ.

Στο 2-1 πλέον οι Πειραιώτες που θα υποδεχθούν την επόμενη Παρασκευή στο ΣΕΦ την άκρως επικίνδυνη Μακάμπι Τελ Αβίβ, στο 2-1 και οι Ιταλοί του Σιμόνε Πιανιτζάνι που θα φιλοξενήσουν την Πέμπτη τη Χίμκι στο Μιλάνο.

Δείτε τα highlights του αγώνα

O MVP

Το βράδυ της Παρασκευής (19/10) η Αρμάνι Μιλάνο δεν πήρε απλώς μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη, απέναντι σε έναν αντίπαλο που προερχόταν από δύο μεγάλα διπλά, αλλά το έκανε με μια τετράδα παικτών της να κάνει κάτι που δεν βλέπουμε συχνά. Συγκεκριμένα, οι Τζέιμς – Νέντοβιτς – Μίτσοβ – Γκουντάιτις είχαν από 21 έως 26 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, με τον τρίτο να είναι ασταμάτητος στο πρώτο μέρος και τον δεύτερο να παίρνει τη σκυτάλη στο υπόλοιπο του αγώνα. Αυτοί οι τέσσερις, έβαλαν τους 80 από τους 99 πόντους της ομάδας τους.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Ένα 24ωρο μετά το “58 δίποντα – 12 τρίποντα” του Παναθηναϊκού στο ματς με τη Γκραν Κανάρια, ο Ολυμπιακός έκανε κάτι παρόμοιο. Με τον Στρέλνιεκς εκτός δράσης (παρόμοια περίπτωση με τον Λοτζέσκι), οι Πειραιώτες πήγαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι (είχαν 30/52 δίποντα και 2/13 τρίποντα), την ώρα που οι αντίπαλοί τους έβρισκαν μακρινά σουτ από τους Ντέλα Βάλε, Τζέιμς, Μίτσοβ, Μπέρτανς, Κουζμίνσκας, Τζέρελς για να πάρουν μια σπουδαία νίκη που δεν είναι τυχαία, αλλά αποτέλεσμα της εξαιρετικής τους εμφάνισης και του υπερβολικού ταλέντου που υπάρχει στο ρόστερ τους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Γουίλιαμς-Γκος, Σπανούλη, Τίμα, Πρίντεζη και Μιλουτίνοβ στην αρχική του πεντάδα, ο Ολυμπιακός είδε τον Σέρβο να έχει 6 πόντους και 6 ριμπάουντ σε κάτι λιγότερο από πέντε λεπτά, την ώρα που ο Μίτσοβ μετρούσε επτά πόντους για το 10-8. Ο Σέρβος έφτασε τους 13 για το 17-20 στο έβδομο λεπτό, όταν ο Μπλατ κάλεσε timeout για να συνεφέρει τους παίκτες του. Ο Σπανούλης αντικαταστάθηκε νωρίς από τον Μάντζαρη, ο Στρέλνιεκς δεν ήταν διαθέσιμος, οι Ιταλοί είχαν πιάσει… υψηλές ταχύτητες, όμως οι Πειραιώτες είχαν πολύ καλά ποσοστά και μόλις δύο λάθη για το 26-24 της πρώτης περιόδου.

Ο Μάντζαρης ήταν σπουδαίος, έβαλε δεύτερο τρίποντο για το 29-26, οι Πειραιώτες είχαν αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ήταν όμως νωθροί στην άμυνα, λες και ένιωθαν ότι θα βάλουν… μισό πόντο περισσότερο από τους αντιπάλους τους. Ήταν χαρακτηριστική η στιγμή που ο Τουπάν σκόραρε και χαμογέλασε στον Μπλατ, για να τον δει να του φωνάζει για μια κακή αντίδραση στο πίσω μέρος του γηπέδου και να του κόβει τον αέρα. Πρίντεζης και Γουίλιαμς-Γκος κράτησαν τους Πειραιώτες κοντά, με τον Αμερικανό να λειτουργεί καλά ως δημιουργός και το ημίχρονο να κλείνει στο 41-44. Στα είκοσι πρώτα λεπτά, οι ερυθρόλευκοι εκτέλεσαν 27 δίποντα και επτά τρίποντα…

Με τον Πρίντεζη πιο πεισμωμένο στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, ο Ολυμπιακός πέρασε γρήγορα μπροστά (48-46 στο 22′), ο Σπανούλης προσπάθησε να βρει ρυθμό μέσα από τις συνεργασίες του με τον Μιλουτίνοβ, όμως η Αρμάνι έμεινε όρθια με τον Νέντοβιτς να παίρνει τη σκυτάλη από τους Μίτσοβ – Τζέιμς σε ένα σημείο που οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να κάνουν το ξέσπασμά τους για να χτίσουν μια μικρή διαφορά. Ένα πάρα πολύ άσχημο δίλεπτο του Γκος (άστοχη βολή, δύο φάουλ στον Τζέιμς που έβαλε 4/4 βολές, λάθος πάσα που οδήγησε σε κάρφωμα του Νέντοβιτς στον αιφνιδιασμό και άστοχο τρίποντο από την κορυφή) έβαλε τους Ιταλούς στο +9 (57-66) και τους κράτησε σε μια σημαντική απόσταση στο τέλος της περιόδου.

Ένα φάουλ του Σπανούλη και 3/3 βολές του Νέντοβιτς έστειλαν τη διαφορά στους 13 (63-76), ο Μίτσοβ πέτυχε νέο τρίποντο για το 65-79 την ώρα που ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να πατήσει το γκάζι και να ανεβάσει την ένταση στην άμυνά του. Και κάπου εκεί, οι γηπεδούχοι έχασαν κάθε ελπίδα για ανατροπή και νίκη, με την Αρμάνι να παίζει σπουδαίο μπάσκετ και να παίρνει μια φαντασμαγορική νίκη που θα της δώσει “φτερά” για τη συνέχεια.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Περίπου 9000 θεατές βρέθηκαν στο ΣΕΦ, ανάμεσά τους και οι Ντένις Λίντσεϊ (Τζένεραλ Μάνατζερ των Γιούτα Τζαζ) και Ρίτσαρντ Σμιθ (διευθυντής διεθνούς σκάουτινγκ των Μορμόνων).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρσία, Παστούσιακ, Σεμές

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-24, 41-44, 63-73, 75-99

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την επόμενη Παρασκευή τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, ενώ η Αρμάνι Μιλάνο θα περιμένει την Πέμπτη τη Χίμκι στην Ιταλία.