Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 1-0: Στο Europa League με… τη βούλα

ΟλυμπιακόςΕρυθρός Αστέρας: Η μπάλα δεν… έμπαινε με τίποτα, αλλά ο Ελ Αραμπί την έβαλε στο 87’ με εύστοχο πέναλτι και έστειλε τους Πειραιώτες στους «32» του Europa League.
Ο Ολυμπιακός κινδύνευσε από τον Ερυθρό Αστέρα που βάλθηκε να… χαλάσει τη γιορτή των «ερυθρόλευκων» του Πειραιά, αλλά δεν τα κατάφερε. Οι Σέρβοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο, έχασαν πέναλτι για να πάρουν το προβάδισμα και στη συνέχεια… ταμπουρώθηκαν για να μην δεχθούν το γκολ και να πάρουν τον βαθμό έτσι ώστε να τερματίσουν πάνω από τον Ολυμπιακό στον όμιλο του Champions League.

Κάτι τέτοιο, όμως, δεν έγινε με τον Ολυμπιακό να χάνει σωρεία ευκαιριών. Να έχει δοκάρι με τον Ελ Αραμπί και να χάνει τα… άχαστα με τον Ποντένσε. Τελικά, ένα πέναλτι που έκανε ο Γιαντέρ στο 85’ έδωσε στον Γιουσέφ Ελ Αραμπί την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 86’. Ο φορ του Ολυμπιακού δεν την έχασε, ευστόχησε και έβαλε… φωτιά στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» που αγωνιούσε για τη νίκη. Το τελικό 1-0 έφερε τον Ολυμπιακό στους 4 βαθμούς και την 3η θέση, με τους Σέρβους να μένουν στους 3 και στην τελευταία. Έτσι, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, που σίγουρα θα νιώθει πιο… ασφαλής μετά τη νίκη, θα συνεχίσει στους «32» του Europa League…

Ο ένας το έχασε, ο άλλος το έβαλε

Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς παρουσίασε «διαβασμένο» τον Ερυθρό Αστέρα στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης». Οι Σέρβοι κρατούσαν τις γραμμές τους, δεν απειλήθηκαν τόσο πολύ από τον Ολυμπιακό που λόγω της ποιότητάς του βρήκε στιγμές στο πρώτο ημίχρονο, με κορυφαία μια κεφαλιά του Ελ Αραμπί από πλεονεκτική θέση που πέρασε άουτ. Με τον Μάριν να κρατάει μπάλα και να δημιουργεί προβλήματα, οι Σέρβοι πήγαν να γίνουν απειλητικοί. Ο αρχηγός του Ερυθρού Αστέρα μάλιστα, κατάφερε να κερδίσει πέναλτι στο 43’, όμως, ο Τομανέ σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Σα και το 0-0 έμεινε ως το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπήκε ακόμα πιο δυνατά. Ο Μαρτίνς ρίσκαρε με τις αλλαγές του, ενώ αντίθετα οι παίκτες που έβαλε ο Μιλόγεβιτς δεν τον βοήθησαν. Οι Πειραιώτες πίεζαν κι έχαναν τη μια ευκαιρία μετά την άλλη, με τον Ποντένσε να χάνει τα… άχαστα και τον Ελ Αραμπί να έχει δοκάρι σε κεφαλιά. Όσο όμως η εστία του Σα δεν απειλούταν, τόσο το παιχνίδι μεταφερόταν στα καρέ του Μπόργιαν. Έτσι, στο 86’ ο Γιαντέρ έκανε ένα ηλίθιο πέναλτι, με αποτέλεσμα ο Ελ Αραμπί να βρει την ευκαιρία και με το πέναλτι να δώσει στον Ολυμπιακό τη νίκη πρόκριση με το τελικό 1-0.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Σεμέδο, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Τσιμίκας, Καμαρά (61‘ Γκερέρο), Μπουχαλάκης, Γκιγιέρμε, Ποντένσε, Ελ Αραμπί (90‘ Μπενζιά), Μασούρας (70‘ Λοβέρα)

Ερυθρός Αστέρας (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπόργιαν, Ντέγκενεκ, Μιλούνοβιτς, Ρόντιτς (82‘ Γιαντέρ), Γκόμπελιτς, Ίβανιτς, Μάριν, Ματέο Γκαρσία, Πέτροβιτς, Βουκάνοβιτς (65‘ Μποάκι), Τομανέ (58‘ Φαν Λα Πάρα)