Μπάσκετ

Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε 87-96: Σλούκας και Ντε Κολό χάλασαν τη βραδιά του Σπανούλη!

Σε μια βραδιά που άπαντες στο ΣΕΦ περίμεναν το ρεκόρ του Σπανούλη, Νάντο Ντε Κολό και Κώστας Σλούκας ήταν ασταμάτητοι κι οδήγησαν τη… μισή Φενέρμπαχτσε στη νίκη (96-87) επί του Ολυμπιακού!

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έπαιξε με… λειψή φροντ λάιν, καθώς Βάσελι, Ντουβερίογλου και Λοβέρν ήταν εκτός αλλά οι γκαρντ βγήκαν μπροστά κι έτσι έφυγε με τη νίκη για δεύτερη σερί σεζόν από το Φάληρο.

Καλό ξεκίνημα αλλά… 10/14 τρίποντα η Φενέρ!

Οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με… φόρα το ματς και με τρίποντο του Τσέρι προηγήθηκαν με 8-2 αλλά οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση. Μολονότι, η ομάδα του Ομπράντοβιτς ξεκίνησε με 2/6 δίποντα έμεινε κοντά και με καλάθι του Μαχμούτογλου μείωσε στον πόντο (17-16 στο 9’).

Αυτός που, πάντως, έκανε μεγάλη ζημιά στον Ολυμπιακό ήταν ο Σλούκας, ο οποίος τέλειωσε την πρώτη περίοδο, μετρώντας 10 πόντους με 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 3 ασίστ και 2 ριμπάουντ! Μάλιστα, ο Έλληνας γκαρντ στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου πέτυχε ένα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ buzzer-beater από το άλλο τρίποντο(!), για να δώσει το πρώτο προβάδισμα (22-20) στη Φενέρ.

Με το σερί της τουρκικής ομάδας έφτασε στο 9-0, μέχρι ο Ρότσεστι να κάνει το 22-25 (11’). Η ομάδα του Πειραιά προσπάθησε να «χτυπήσει» μέσα στο «ζωγραφιστό» αλλά το έκανε με ανορθόδοξο τρόπο, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι έβλεπαν το καλάθι σαν βαρέλι έξω από τα 6μ75! Η Φενέρ ξεκίνησε με 7/8 και… άγγιξε τη διψήφια διαφορά (35-26 στο 14’).

Τα καρφώματα του Ριντ έδωσαν… ζωή στον Ολυμπιακό, ο οποίος όμως παράλληλα επέτρεψε στη Φενέρ να ανανεώσει επιθέσεις με επιθετικά ριμπάουντ. Κι από τη στιγμή που είχε 10/14 τρίποντα, φυσιολογικά η διαφορά πήγε σε διψήφιο νούμερο (48-36 στο 19’).

Οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν 30 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγαν στα αποδυτήρια, έχοντας διαφορά 12 πόντων (52-40), μετά το καλάθι του Ντε Κολό στο φινάλε. Ο Γάλλος γκαρντ ήταν αυτός που πήρε τη… σκυτάλη από τον Σλούκα και φτάνοντας τους 18 πόντους (2/3διπ., 4/4τρ., 2/2βολ.) έκανε το 55-40 υπέρ της ομάδας του στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

Η αντεπίθεση βρήκε στον… τοίχο Ντε Κολό!

Με τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να βρει ρυθμό, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά στο +19 (61-42), με τον Σλούκα να μετράει 8 ασίστ! Οι παίκτες του Κεμζούρα έβγαλαν αντίδραση σε εκείνο το σημείο, «έσφιξαν» την άμυνα τους και με καλάθι του Τσέρι έκαναν το 52-63. Με το επιμέρους σκορ στο 10-2, ο Ομπράντοβιτς κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ, αλλά ουσιαστικά η ομάδα του δεν είχε… απαντήσεις για τον Μιλουτίνοφ. Η αγωνιστική άνοδος του Σέρβου σέντερ σε συνδυασμό με την πίεση στην άμυνα επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να βρεθεί από το -19 στο -4 (61-65), ολοκληρώνοντας επιμέρους 19-4!

Η αγωνιστική άνοδος του Σέρβου σέντερ σε συνδυασμό με την πίεση στην άμυνα επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να βρεθεί από το -19 στο -4 (65-61), ολοκληρώνοντας επιμέρους 19-4! Ντε Κολό και Σλούκας, όμως, έκοψαν τη… φόρα των «ερυθρόλευκων», οι οποίοι είδαν και τον Πολ να χρεώνεται με τεχνική ποινή για flopping. Με τρίποντο του Ντατόμε, η Φενέρ ολοκλήρωσε σερί 9-0 και πήγε με διψήφια διαφορά (74-61) στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τα επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν, καθώς μέτρησαν 22 πόντους (έναντι 11 της ελληνικής ομάδας) από δεύτερες επιθέσεις. Η Φενέρ «τιμώρησε» την «ερυθρόλευκη» άμυνα κυρίως με τρίποντα και προηγήθηκε 84-66, έχοντας 16/28 σουτ έξω από τα 6μ75! Τα καλάθια του Ουίλιαμς έμοιαζαν με… μαχαιριές στο «κουρασμένο» κορμί του Ολυμπιακού.

Βέβαια, οι «ερυθρόλευκοι» δεν το έβαλαν κάτω και με τον Σπανούλη να αναλαμβάνει δράση μείωσαν σε 82-90, 1’22’’ για το φινάλε αλλά οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα τους. Νωρίτερα, ο αρχηγός του Ολυμπιακού είχε γράψει ιστορία και με τρίποντο 2’39’’ για το τέλος έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία της Ευρωλίγκας.