Ολυμπιακός-Κρακόβια 0-0: Καλός για ένα ημίχρονο, αλλά άσφαιρος (+video)

Οι Πειραιώτες ήταν βελτιωμένοι κόντρα στους Πολωνούς, έπαιξαν καλό στο πρώτο ημίχρονο, όμως, έμειναν στο 0-0. Έχασε πέναλτι ο Βαλμπουενά!

Στο τρίτο του φιλικό ματς, ο Ολυμπιακός  έδειξε για ένα ημίχρονο πολύ καλά στοιχεία.

Οι Πειραιώτες σε σχέση με τα ματς κόντρα στη Ριντ και τη Φορτούνα, ήταν αρκετά καλοί στο πρώτο 45λεπτο, είχαν καλή ανάπτυξη, δεν έδωσαν δικαιώματα στον αντίπαλο, παρουσίασαν και πάλι τη δύναμή τους στις στατικές φάσεις, αλλά έμειναν άσφαιροι και το ματς έληξε 0-0. Κι αυτό γιατί ακυρώθηκε γκολ του Μπουχαλάκη ως οφσάιντ και γιατί ο Βαλμπουενά αστόχησε σε πέναλτι!

Μία ήττα, μία νίκη και μία ισοπαλία, λοιπόν, για τον Ολυμπιακό στα έως τώρα φιλικά, αλλά δεύτερο στα τρία παιχνίδια που δεν βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Σχηματισμός

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με τον Βατσλίκ κάτω από τα δοκάρια, δεξί μπακ ήταν ο  Ανδρούτσος κι αριστερό ο Κούτρης. Στόπερ οι Μπα, Σισέ και τριάδα στα χαφ οι Μαντί Καμαρά, Κανέ και Μπουχαλάκης. Οι Φαντιγκά, Βαλμπουενά πλαισίωναν τον Χασάν, ο οποίος ήταν στην κορυφή.

Καλός ο Ολυμπιακός δυνατός στα στημένα

Ο Ολυμπιακός από το πρώτο λεπτό είχε την κατοχή και τον έλεγχο της φιλικής αναμέτρησης, αλλά μέχρι το 25’ δεν βρήκε μεγάλη φάση. Στο 6’ μακρινό σουτ του Χασάν έφυγε ψηλά άουτ και 9’ νέο μακρινό σουτ του Κανέ έφυγε δύο μέτρα από το δεξί δοκάρι.

Ο Ολυμπιακός στηρίχθηκε, όπως και με τη Φορτούνα στις στατικές φάσεις και στο 27’ σε φάουλ του Βαλμπουενά, έπιασε την καρφωτή κεφαλιά ο Σισέ κι απέκρουσε ο Χρόσο.

Στο 31’ από νέο φάουλ του Βαλμπουενά, σκόραρε ο Μπουχαλάκης, αλλά ακυρώθηκε το γκολ. Ο διεθνής μέσος, πάντως, φάνηκε να καλύπτεται.

Έχασε πέναλτι!

Ο Ολυμπιακός στο 39’ είχε νέα καλή στιγμή, αλλά το πλασέ του Φαντιγκά κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων. Στο 41’ οι Πειραιώτες κέρδισαν πέναλτι, όταν ο Χασάν «τσίμπησε» τη μπάλα και ο Πέτκσα τον ανέτρεψε. Ο Βαλμπουενά, εκτέλεσε, αλλά έστειλε τη μπάλ δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Στο 42’ από λάθος του Σισέ, σουτ του Χάνκα, ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Βατσλίκ και στο 45’ σουτ του Βαλμπουενά κατέληξε στα χέρια του Χρόσο.

Έπεσε ο ρυθμός

Ο Ολυμπιακός δεν ένιωσε απειλή από την Κρακόβια στο πρώτο μέρος, ενώ και στο δεύτερο είχε εκ νέου τον έλεγχο, αλλά ο ρυθμός με τις αρκετές αλλαγές έπεσε πολύ. Στο 50’ σουτ του Ανδρούτσου, κόντραρε στον Ρόντιν και στη συνέχεια στον Χασάν και κατέληξε στο δοκάρι!

Στο 57’ απείλησε για πρώτη φορά η Κρακόβια, όταν σουτ του Κανοπλιάνκα από τα αριστερά έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Τζολάκη.

Στο 63’ ο Μαρτίνς προχώρησε σε εννέα αλλαγές. Η ενδεκάδα είχε ως εξής: Ο Τζολάκης στο τέρμα, ο Άβιλα δεξί μπακ, Παπασταθόπουλος και Μανωλάς στόπερ και αριστερό μπακ ο Ρέαμπτσιουκ. Στα χαφ ήταν οι Κούντε και Εμβιλά και τριάδα πίσω από τον φορ Ελ Αραμπί οι Καρβάλιο, Μασούρας, Ραντζέλοβιτς.

Στο 72’ ο Ολυμπιακός άγγιξε το 1-0, αλλά το αριστερό σουτ του Μασούρα, απέκρουσε δύσκολα ο Νιεμίτσκι και η μπάλα «έγλειψε» και το δοκάρι, ενώ στο 79’ σε γύρισμα του Άβιλα, ο Μασούρας στη μικρή περιοχή δεν βρήκε τη μπάλα και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Μετά το 82’με την είσοδο του Τικίνιο, ο Ολυμπιακό έπαιξε 4-4-2, αλλά δεν βρήκε μεγάλη φάση, αφού οι δύο ομάδες έδειχναν κουρασμένες και δεν είχαν ένταση.

Ολυμπιακός: Βατσλίκ (46’ Τζολάκης), Ανδρούτσος (63’ Άβιλα), Μπα (63’ Μανωλάς), Σισέ (63’ Παπασταθόπουλος), Κούτρης (63’ Ρέαμπτσιουκ), Μαντί Καμαρά (63′ Κούντε), Κανέ (63′ Εμβιλά) , Μπουχαλάκης (63′ Μασούρας), Βαλμπουενά (46’ Καρβάλιο – 81′ Τικίνιο), Φαντιγκά (63′ Ραντζέλοβιτς), Χασάν (63′ Ελ Αραμπί).

Κρακόβια: Χρόσο, Κακαμπάτζε, Ροντίν, Γκίτα, Πέστκα, Γιούγκας, Λοσάι, Ράσμουσεν, Κάπε, Χάνκα, Μπαλάι.

Κρακόβια Β’ ημίχρονο:Νιεμίτσκι, Σίπλακ, Ράπα, Μίσορ, Μπαλάϊ, Γιαμπλόνσκι, Ρακόζι, Κονοπλιάνκα, Γιούγκας, Ρόντιν, Ράσμουσεν.