Ολυμπιακός – Λαμία 0-1: Σόκαρε τους ερυθρόλευκους και πέρασε στους “4” (+video)

Ολυμπιακός - Λαμία 0-1: Σόκαρε τους ερυθρόλευκους και πέρασε στους "4"

Η Λαμία σόκαρε τον Ολυμπιακό και προκρίθηκε στους “4” του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι Φθιώτες έκαναν γκολ τη μία και μοναδική τους τελική στο Φάληρο, επικράτησαν 0-1 και απέκλεισαν τους “ερυθρόλευκους”. (VIDEO)

Θύμα έκπληξης από τη Λαμία έπεσε στο “Γ. Καραϊσκάκης” ο Ολυμπιακός. Οι “ερυθρόλευκοι” με τις 28 τελικές ηττήθηκαν 0-1 από τους Φθιώτες, χάρη στο γκολ που σημείωσε ο Τομάς στο 52′, στη μοναδική τους τελική στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Μάκη Χάβου πέρασε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά και το 3-3 του πρώτου αγώνα.

Αυτά είναι τα τέσσερα στοιχεία που μάθαμε από το παιχνίδι στο Φάληρο.

1. ΟΙ ΤΕΛΙΚΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑΝ ΓΚΟΛ

Ο Ολυμπιακός παρατάχθηκε με ριζικό λίφτινγκ στην ενδεκάδα του συγκριτικά με τους αγώνες πρωταθλήματος. Αυτό δεν επηρέασε τους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι ήταν ολοκληρωτικά κυρίαρχοι στο πρώτο ημίχρονο. Είχαν όμως σοβαρό πρόβλημα στην τελική προσπάθεια, καθώς δεν αξιοποίησαν καμία από τις 12 που πραγματοποίησαν (οι επτά προς την εστία).

Με 72% κατοχή μπάλας, το σύνολο του Πέδρο Μαρτίνς έριξε στα… σχοινιά την ομάδα της Φθιώτιδας, αλλά η εστία του Σαράνοβ διατηρήθηκε απαραβίαστη. Κύριος εκφραστής των επιθετικών προσπαθειών ο Νάτχο. Ο Ισραηλινός έκανε παιχνίδι, κατέγραψε και τελικές. Την ίδια κατάληξη με τις προσπάθειές του είχαν και αυτές των Σολδάνο, Γκερέρο και Τσιμίκα. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν παρά ελάχιστες στιγμές κρατήσουν μπάλα και ο Λοντίγκιν, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα των “ερυθρόλευκων”, δεν επενέβη ούτε μία φορά.

2. ΣΚΟΡΑΡΕ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ -ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΗ- ΤΕΛΙΚΗ

Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου έκανε θεαματική εμφάνιση στο Φάληρο. Ο Ολυμπιακός κατέγραψε τη 13η τελική στο 51′ με την κεφαλιά του Σολδάνο, την οποία “έβγαλε” ο Σαράνοβ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι Φθιώτες κατάφεραν να “παγώσουν” το “Γ. Καραϊσκάκης” στην πρώτη τελική που σημείωσαν. Ο Σκόνδρας έβγαλε τη σέντρα από δεξιά, ο Επστάιν που ήταν αφύλαχτος έκανε σουτ στην κίνηση, ο Σισέ άφησε αμαρκάριστο τον Τομάς, ο οποίος από κοντά με προβολή έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα του Λοντίγκιν (0-1).

3. ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΟΥ ΠΛΙΑΤΣΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΜΕΝΑ… ΑΧΑΣΤΑ

Η σοκαριστική εξέλιξη για τον Ολυμπιακό οδήγησε τον Μαρτίνς στην απόφαση να προχωρήσει άμεσα σε αλλαγές. Στο 56′ έριξε στο ματς τα “δυνατά” του χαρτιά, Φορτούνη και Ποντένσε αντί του Μπουχαλάκη και Γκερέρο. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να “σφυροκοπούν” την ομάδα του Χάβου, η οποία είχε στήσει άμυνα… Μαζινό, στην προσπάθεια να διαφυλάξει το 0-1 που χάριζε πρόκριση.

Στο 62′ ο Φορτούνης έκανε σουτ, η μπάλα χτύπησε και στο χέρι του Πλιάτσικα, υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες για πέναλτι, αλλά σύμφωνα με τον διαιτητή Κομίνη δεν υπήρξε παράβαση. Ο Πορτογάλος κόουτς των Πειραιωτών πέρασε στον αγώνα και τον προερχόμενο από χατ τρικ Χασάν, ο οποίος στο 77′ έχασε απίστευτη ευκαιρία για το 1-1. Οι “ερυθρόλευκοι” έχαναν τη μία -κλασική- ευκαιρία μετά την άλλη. Το κλισέ “έχανε τα άχαστα” βρήκε εφαρμογή στο Φάληρο.

4. Ο ΗΡΩΑΣ ΣΑΡΑΝΟΒ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΝΑΛΤΙ ΤΟΥ ΦΟΡΤΟΥΝΗ

Ο κύριος λόγος που κατόρθωσε η Λαμία να διαφυλάξει το 0-1 και να κατακτήσει την ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας δεν ήταν άλλος από τον Μπόγιαν Σαράνοβ. Ο Σέρβος τερματοφύλακας ήταν ανίκητος. Η καταγραφή των φάσεων είναι ενδεικτική: Στο 51′ και στο 64′ απέκρουσε τις κεφαλιές του Σολδάνο, στο 54′ “έβγαλε” το σουτ του Νάτχο, στο 68′ έπιασε την κεφαλιά του Χασάν, στο 70′ απέκρουσε το πλασέ του Γκιλιέρμε και στο 83′ απομάκρυνε το σουτ του Φορτούνη.

Αποκορύφωμα; Το πέναλτι του Φορτούνη! Το “έβγαλε” και αυτό ο 31χρονος κίπερ, στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση. Ο Κομίνης έδωσε πέντε λεπτά καθυστερήσεων, ούτε σε αυτά κατόρθωσε να βρει δίχτυα ο Ολυμπιακός. Το… κοντέρ έδειξε 28 τελικές για την ομάδα του Πειραιά (οι 18 προς την εστία) και 74% κατοχή. Μία τελική για τη Λαμία και 19 αποκρούσεις του Σαράνοβ, μια βραδιά που δεν θα ξεχάσει ποτέ του.

Γήπεδο: “Γ. Καραϊσκάκης”

Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης (Θεσπρωτίας)

Βοηθοί: Κούλα Χασάν (Ξάνθης), Ράινχαρντ Μπούξμπαουμ (Αν. Αττικής)

4ος: Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Λοντίγκιν, Κούτρης, Σισέ, Μιράντα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (56′ Φορτούνης), Νάτχο, Μασούρας, Γκερέρο (56′ Ποντένσε), Σολδάνο (66′ Χασάν).

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοβ, Ασίγκμπα, Καρυπίδη, Πλιάτσικα, Σκόνδρα, Μπεχαράνο (80′ Βασιλαντωνόπουλος), Μπλάζιτς (67′ Μπουλούλης), Ασούμπρε (58′ Ρόμανιτς), Τομάς, Επστάιν, Καραμάνος

Γκολ: 52′ Τομάς

Κάρτες: 39′ Μπουχαλάκης