Ολυμπιακός-Λεβαδειακός 6-0: Ποιότητα, ανωτερότητα και διαχείριση ενέργειας!

Ολυμπιακός-Λεβαδειακός 6-0: Κανένα περιθώριο αντίδρασης δεν άφησαν οι «ερυθρόλευκοι» που απ’ το 2ο λεπτό «τελείωσαν» το ματς – Δύο γκολ Μπιέλ και Κανός, από ένα Χουάνγκ, Μπακαμπού (πεν), Κανός.
Ακριβώς δύο λεπτά κράτησαν οι όποιες σκέψεις του Λεβαδειακού για έκπληξη στο «Γ. Καραϊσκάκης». Ο Ολυμπιακός ήταν ορεξάτος, αποφασισμένος και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της δεδομένης ανωτερότητάς του. Η ποιότητα των Πειραιωτών έκανε τα πάντα εύκολα, σε μια επικράτηση ξεκάθαρη με το εμφατικό 6-0, που ήρθε και γρήγορα και άνετα, αλλά κυρίως δίνοντας το δικαίωμα στον Μίτσελ να διαχειριστεί την ενέργεια της ομάδας του ενόψει της δύσκολης συνέχειας και του ντέρμπι με την ΑΕΚ που ακολουθεί.

Ο Μπιέλ πέτυχε δύο κομβικά γκολ στις αρχές των ημιχρόνων που ουσιαστικά έκριναν τα πάντα, ενώ τόσα σημείωσε και ο Κανός στο τέλος της αναμέτρησης. Ο Χουάνγκ σκόραρε με πανέμορφο σουτ, ενώ ο Μπακαμπού με πέναλτι ήταν οι υπόλοιποι «θύτες» του 6-0. Πολύ ανώτερος ο Ολυμπιακός, ελάχιστα πράγματα απ’ τον Λεβαδειακό που με το γρήγορο γκολ που δέχτηκε παραδόθηκε στη μοίρα του.

Με την έναρξη της αναμέτρησης, ο Ολυμπιακός έβγαλε ορμή και πήρε τα ηνία. Πριν καλά-καλά προλάβει να καταλάβει ο Λεβαδειακός τι έγινε, άνοιξε και το σκορ! Μόλις στο 2ο λεπτό οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την πρώτη τους φάση και την μετέτρεψαν σε γκολ.

Ο Μπιέλ ήταν ο σκόρερ, μετά από ωραία ατομική προσπάθεια απ’ τα δεξιά και σουτ από τη μεγάλη περιοχή που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης. 1-0 νωρίς-νωρίς, κάτι που ήθελαν οι γηπεδούχοι.

Ο Ολυμπιακός έχοντας και λιγότερο άγχος πλέον, μπόρεσε να βγάλει στο χορτάρι με άνεση την ποιοτική απόσταση που χωρίζει τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι είχαν τα ηνία, πίεζαν και ανάγκασαν την ομάδα της Βοιωτίας σε ρόλο κομπάρσου. Στο 8’ ο Μασούρας σούταρε στα όρια της περιοχής με τον Γκροφ να αποκρούσει.

Δύο λεπτά μετά ήταν η σειρά του Φορτούνη που εντός περιοχής σούταρε, στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ. Στο 15’ από σέντρα του Ανδρούτσου, ο Μασούρας στη μικρή περιοχή και πλάγια πήρε την κεφαλιά, με τον Γκροφ να σώζει για την ομάδα του.

Η πρώτη τελική για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 22’. Ο Γιαννιώτας έκανε τη σέντρα, ο Συμελίδης πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Καλή στιγμή για τον Λεβαδειακό, η πρώτη του στο ματς. Ο Μασούρας «απάντησε» με κεφαλιά στο 25’, με τον Γκροφ να είναι και πάλι εκεί.

Οι Πειραιώτες βρήκαν και δεύτερο γκολ προς το τέλος του πρώτου μέρους. Στο 39’ με τον Χουάνγκ να πετυχαίνει εκπληκτικό τέρμα! Ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ, από πλάγια δεξιά ο Κορεάτης έπιασε εκπληκτικό σουτ στην κίνηση και «έγραψε» το 2-0.

Κάπως έτσι ο Ολυμπιακός πήγε με ξεκάθαρο προβάδισμα στην ανάπαυλα και κυρίως ξεκάθαρη ανωτερότητα στο χορτάρι, που δεν άφηνε περιθώρια αντίδρασης στον Λεβαδειακό. Ο οποίος για 45 λεπτά έδειχνε απλά να μην μπορεί έστω να προβληματίσει τους γηπεδούχους.

Το δεύτερο μέρος άρχισε ακριβώς όπως το πρώτο. Με τον Μπιέλ να σκοράρει νωρίς-νωρίς. Στο 49’ για την ακρίβεια, μετά από λάθος του Τσάπρα ο Φορτούνης βρήκε τον Ισπανό που δε δυσκολεύτηκε να «γράψει» το 3-0. Η νίκη έτσι κι αλλιώς είχε κριθεί και ο Ολυμπιακός είχε ευκαιρία απλά να διαχειριστεί την αναμέτρηση σε επίπεδο ενέργειας.

Λίγα λεπτά μετά, οι πάντες στον Ολυμπιακό διαμαρτυρήθηκαν για χέρι του Τσάπρα μέσα στην περιοχή. Ο παίκτης του Λεβαδειακού γλίστρησε και βρήκε την μπάλα, με τον διαιτητή να καλείται να ελέγξει τη φάση στο VAR για το αν πρέπει να υποδειχθεί πέναλτι. Ο Περράκης τελικά αποφάσισε πως είναι παράβαση και υπέδειξε το πέναλτι. Ο Μπακαμπού στο 57’ ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 4-0 δίνοντας διαστάσεις στη νίκη των Πειραιωτών.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να απειλούν και να δημιουργούν κινδύνους. Στο 67’ ο Κασάμι έκανε σουτ απ’ το ύψος της μικρής περιοχής περίπου, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Φορτούνης εκτέλεσε κόρνερ, ο Μασούρας πήρε το σουτ μέσα απ’ την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Στο 78’ ο Σαχπεκίδης είδε το σουτ που δοκίμασε από κοντά να βρίσκει σε ετοιμότητα τον Πασχαλάκη. Δύο λεπτά μετά ο Ελ Αραμπί σκόραρε, όμως το τέρμα δε μέτρησε καθώς ο Μαροκινός που πήρε τη σέντρα του Μπουτούτσι ήταν οφσάιντ.

Τελικά ο Ολυμπιακός βρήκε και πέμπτο γκολ στο 86’. Με συνδυασμό δύο παικτών που πέρασαν ως αλλαγή. Ο Ελ Αραμπί έκανε το γύρισμα από δεξιά κι ο Κανός απ’ το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 5-0!

Ο Ισπανός όμως, δε «χόρτασε». Στο 88’ πήρε την πάσα απ’ τον Ανδρούτσο και με νέο σουτ εντός περιοχής και από πλάγια θέση, έκανε το 6-0. Με αυτό τον… περίπατο ανωτερότητας, ο Ολυμπιακός ξέσπασε στον Λεβαδειακό και κέρδισε αυτοπεποίθηση πριν την κρίσιμη τελική ευθεία με το ντέρμπι κόντρα στην ΑΕΚ και τα play offs.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μίτσελ): Πασχαλάκης, Ανδρούτσος, Ντόη, Μπα, Ραμόν, Σαμασέκου, Χουάνγκ (59’ Κασάμι), Μπιέλ (59’ Κανός), Φορτούνης (73’ Βαλμπουενά), Μασούρας (73’ Μπουτούτσι), Μπακαμπού (59’ Ελ Αραμπί)

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Γ. Πετράκης): Γκροφ, Ντεντάκης, Τσάπρας, Παζ, Βήχος, Χάμοντ (70’ Νίκας), Μεχία (59’ Μπελμόντ), Συμελίδης (58’ Σαβιέρ), Βρακάς (70’ Σαχπεκίδης), Γιαννιώτας (82’ Τόρο), Δούμτσιος.