Ολυμπιακός με δυο πρόσωπα

Εμφανίζοντας δυο πρόσωπα ο Ολυμπιακός ηττήθηκε (75-69) από την Άλμπα στο Βερολίνο στο δεύτερο τεστ των δυο ομάδων και τελευταίο πριν από την έναρξη της Ευρωλίγκας και την αναμέτρηση της πρεμιέρας με την Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ.

Οι «ερυθρόλευκοι» που βρέθηκαν να προηγούνται με 18 πόντους (13-31 στο 14’) παίζοντας πολύ καλή άμυνα, στο δεύτερο μέρος υπέστησαν καθίζηση (διαμαρτυρήθηκαν και σε ορισμένες φάσεις στους διαιτητές) γνωρίζοντας την ήττα, που αποτελεί «καμπανάκι» για τις επίσημες υποχρεώσεις της ομάδας.

Ο Ολυμπιακός που αγωνίστηκε χωρίς τους Βασίλη Σπανούλη, Γιώργο Πρίντεζη και Άαρον Χάρισον που έμειναν εκτός για λόγους ξεκούρασης, είχε τον απόλυτο έλεγχο από τα πρώτα λεπτά (7-21 στο 10’). Με πιεστική άμυνα και καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα συντήρησαν την διαφορά τους (24-38 στο 20’), απέναντι στην Άλμπα που έχει σημαντικές απουσίες το τελευταίο διάστημα.

Οι Γερμανοί ανέβασαν την πίεση τους στο δεύτερο ημίχρονο, έγιναν πιο επιθετικοί, αυτό εκνεύρισε τους «ερυθρόλευκους» που γκρίνιαξαν σε ορισμένες περιπτώσεις και με αποφάσεις των «γκρι», αλλά δεν μπόρεσαν να έχουν την συγκέντρωση τους σε υψηλό επίπεδο.

Ταυτόχρονα χαλάρωσαν στην άμυνα, έχασαν αρκετές μάχες κοντά στο καλάθι, κάτι που εξελίσσεται σε «αχίλλειος πτέρνα» για τον Ολυμπιακό και ενώ στο τέλος του τρίτου 10λεπτου η ελληνική ομάδα είχε το «πάνω χέρι» (44-52 στο 30’) όλα ανατράπηκαν. Κι εκεί συνίσταται το «καμπανάκι» εν όψει των επίσημων αγώνων στην Ευρωλίγκα και την πρεμιέρα με την Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ.

Αρχικά, οι Γερμανοί με τρίποντο του Σίβα ισοφάρισαν (58-58 στο 35’) και στην συνέχεια ξέφυγαν με +5 (63-58 στο 37’). Ο Ολυμπιακός με τον Κώστα Σλούκα παίζοντας «ένας εναντίον ενός» βρήκε λύσεις, αλλά τα τρίποντα του Σίκμα επέτρεψαν στην Άλμπα να πάρει τη νίκη, που θα δώσει χρόνο για μελέτη στον Μπαρτζώκα και τους συνεργάτες του για τις επόμενες ημέρες εν όψει του αγώνα με τους Λιθουανούς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-21, 24-38, 44-52, 75-69.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Λο 10 (2), Σίβα 9 (1), Γκίφι 10 (2), Έρικσον 6 (2), Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ, Ολιντ 2, Φοντέκιο 4, Τίμαν 10 (2), Γκρέιντζερ 9 (2), Σίκμα 10 (1), Λάμερς 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 6(2), Λαρεντζάκης 2, Κόνιαρης 2, Σλούκας 4 (11 ασ.), Μάρτιν 10 (6 ριμπ., 2 κλ, 1 ασ.), Βεζένκοφ 23 (4), Παπανικολάου 5 (1τρ., 4 ριμπ.), Ζαν Σαρλς 10 (4 ριμπ., 1 κόψ.), Τζένκινς, Έλις (6 ριμπ., 2 κοψ.), ΜακΚίσικ 7 (2).