Ολυμπιακός-Μονακό: Η μεγάλη εμφάνιση του Τζέιμς που έφερε το 1-1 στη σειρά (+video)

Ο Ολυμπιακός δεν απέτρεψε το 1-1 της Μονακό στη μεταξύ τους σειρά των πλέι οφ της Euroleague, αφού «παγιδεύτηκε» νοητικά στο παιχνίδι των Μονεγάσκων, στο Game 2 στο ΣΕΦ και ηττήθηκε με 72-96.

Όσα εξαιρετικά έκαναν οι «ερυθρόλευκοι» στην 1η περίοδο, όταν ξέφυγαν και με +10 πόντους, τα «κλείδωσαν» στο ντουλάπι στο υπόλοιπο του ματς.

Ένα “black out” του Ολυμπιακού στην επίθεση επέφερε το επιμέρους σκορ 12-30 της Μονακό στην 2η περίοδο που είχε ορεξάτους τους Ντουέιν Μπέικον (17π., 6ρ., 3κλ.) και Ντανίλο Άντζουσιτς (19π.) σε αυτό το διάστημα. Το μυαλό των παικτών του Μπαρτζώκα «χάλασε», ήταν άστοχοι… ακόμη και στις βολές, ενώ το ένα λάθος τους διαδεχόταν το άλλο. Κι ενώ ο Μάικ Τζέιμς (23π. με 5/8 τρίποντα) είχε 2 πόντους στο α΄ μέρους, στην 3η περίοδο ξαναβρήκε το χέρι του (βάζοντας 16π.) εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +19 με 4 εύστοχα τρίποντα.

Το 4ο δεκάλεπτο εξελίχτηκε σε τυπική διαδικασία και πλέον, ο Ολυμπιακός θα μεταβεί στο Μονακό (με τσάρτερ) με στόχο να πετύχει τουλάχιστον μία νίκη στα δύο παιχνίδια στο Πριγκιπάτο (Τετάρτη 27/4 και Παρασκευή 29/4) , καθώς η σειρά και η πρόκριση στο φάιναλ φορ του Βελιγραδίου (19-21 Μαΐου) κρίνεται στις 3 νίκες (best of 5).

Ο Ολυμπιακός που πήρε 14π. από τον Σάσα Βεζένκοφ, 12 από τους Ντόρσεϊ και Παπανικολάου και 10 από τον ΜακΚίσικ καλείται να αντιδράσει στο Μονακό.