Ολυμπιακός – Μπασκόνια 91-87: ΠαπαTHREEκολάου τετράδας!

Τεράστια νίκη για τον Ολυμπιακό, που νίκησε τη Μπασκόνια στην παράταση για να μείνει σε τροχιά τετράδας! Απίθανος και clutch ο Παπανικολάου, συγκλονιστικός ο Πρίντεζης, θηρίο ο ΛεΝτέι.

Χαρακτήρα, μέταλλο νικητή, σκληράδα… Ο Ολυμπιακός έχασε τον κορυφαίο του παίκτη λίγες ώρες πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης, ο Νίκολα Μιλουτίνοβ έμεινε στο νοσοκομείο, όμως οι συμπαίκτες του “καθάρισαν” και για εκείνον, επικράτησαν της Μπασκόνια για 14η συνεχόμενη φορά στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας (91-87 στην παράταση) και έμειναν σε τροχιά τετράδας με τον Κώστα Παπανικολάου να κάνει πράγματα και θαύματα, να στέλνει τον αγώνα στην παράταση και μαζί με τους Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος, Γιώργο Πρίντεζη, Ζακ ΛεΝτέι να δίνει στην ομάδα του μια σπουδαία νίκη.

Με την Αναντολού Εφές να κάνει επίδειξη δύναμης στο Κάουνας απέναντι στη Ζάλγκιρις, οι ερυθρόλευκοι δεν είχαν περιθώρια “γκέλας”. Βρέθηκαν στον ρόλο του κυνηγού στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, έμειναν στο -3 μετά τις βολές του Λούκα Βιλντόζα, είχαν όμως την τελευταία επίθεση, έδωσαν τη μπάλα στον Παπανικολάου κι εκείνος με ταμπλό τους κράτησε ζωντανούς. Από τη στιγμή που οι ερυθρόλευκοι επιβίωσαν απέναντι σε όλα τα προγνωστικά, δεν υπήρχε περίπτωση να χάσουν το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Ντέιβιντ Μπλατ νίκησε για πρώτη φορά (σε πέντε αναμετρήσεις) τον Βέλιμιρ Περάσοβιτς, που δεν είχε στη διάθεσή του τον βασικό του πόιντ γκαρντ (Τζέισον Γκρέιντζερ) και τον κορυφαίο του παίκτη (Τορνίκε Σενγκέλια), ευτήχησε να δει τους Λούκα Βιλντόζα – Μαρσελίνιο Χουέρτας – Βενσάν Πουαριέ σε τρομερή βραδιά, δεν πανηγύρισε όμως τη νίκη που θα έβαζε τους Βάσκους για τα καλά στο παιχνίδι της οκτάδας και των playoffs με φόντο το Final Four που θα γίνει φέτος στο γήπεδό τους.

Γιώργος Πρίντεζης (έκανε ρεκόρ καριέρας στις ασίστ), Κώστας Παπανικολάου (ρεκόρ καριέρας στο σκοράρισμα), Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος και Ζακ ΛεΝτέι ήταν οι τρεις που ξεχώρισαν από τον Ολυμπιακό, ο οποίος θα αναχωρήσει το πρωί της Τετάρτης (9/1) για τη Μαδρίτη χωρίς τον Μιλουτίνοβ, ώστε να αντιμετωπίσει το βράδυ της Πέμπτης την Πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ για την 18η αγωνιστική της διοργάνωσης.

O MVP

Κώστας ΠαπαTHREEκολάου, ο εκτελεστής! Ρεκόρ καριέρας με 22 πόντους, ισοφάριση της καλύτερης ατομικής του επίδοσης με έξι τρίποντα, σουτ για την παράταση, νέο τρελό τρίποντο στο ξεκίνημά της, έξι ριμπάουντ, δύο ασίστ, ένα κλέψιμο, δύο κοψίματα, 31 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Ο “Παπ” διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας, έχει βρει τα πατήματά του καθώς η θέση του σμολ φόργουορντ έχει ανοίξει για εκείνον (Τουπάν επτά λεπτά – Τίμα τρία λεπτά απέναντι στη Μπασκόνια) και ο Ντέιβιντ Μπλατ τρίβει τα χέρια του από ικανοποίηση.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Σχεδόν εννέα λεπτά πέρασαν στη δεύτερη περίοδο, μέχρι να κάνει ο Ολυμπιακός το πρώτο του φάουλ κι αυτό είναι ένα στοιχείο που δείχνει πόσο νωθρή ήταν η αμυντική του λειτουργία. Οι Βάσκοι έκλεισαν το πρώτο μέρος με 16/18 δίποντα (ποσοστό 89%!) με το δίδυμο Χουέρτας – Πουαριέ να έχει 22 πόντους από 8/9 δίποντα! Τι έκαναν στο δεύτερο; Είχαν 10/34 δίποντα, έμειναν όρθιοι χάρη στους ηρωισμούς του Λούκα Βιλντόζα και στο τέλος έχυσαν την καρδάρα με το γάλα, καθώς είχαν πολλές ευκαιρίες να κλειδώσουν τη νίκη, μια νίκη που πραγματικά ξέφυγε μέσα από τα χέρια τους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Μάντζαρη, Στρέλνιεκς, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Μπόγρη στο αρχικό του σχήμα, ο Ολυμπιακός συνάντησε δίδυμο ψηλών (Βόιτμαν – Πουαριέ), είχε πρόβλημα στην άμυνα στη ρακέτα, αλλά και καλές συνεργασίες των δύο δικών του παικτών στη φροντ λάιν. Ο Παπανικολάου έβαλε δύο τρίποντα, ο Πρίντεζη χόρεψε ξανά και ξανά τον Βόιτμαν, το 14-11 στο πέμπτο λεπτό οδήγησε στο πρώτο timeout της αναμέτρησης κι από εκεί στην αντίδραση της Μπασκόνια που με τον Πουαριέ να κάνει τρομερή δουλειά ισοφάρισε στο 20-20 στο 9′. Τα λάθη του Σπανούλη ήταν ένας παράγοντας που βοήθησε τους Βάσκους να περάσουν και μπροστά στο σκορ, το ίδιο και η απάθεια του Τίμα στην άμυνα.

Οι Πειραιώτες έκλεισαν άσχημα το δεκάλεπτο, μπήκαν άσχημα και στο δεύτερο με τον ΛεΝτέι να κάνει λάθος που ιδήγησε σε τρίποντο του Τζάνινγκ για το 26-30 στο 13′. Ο Μπλατ κάλεσε timeout, μίλησε έντονα στους παίκτες του για την κακή τους εικόνα στην άμυνα, ο Γουίλιαμς-Γκος έβαλε τρίποντο από τα εννέα μέτρα για το 31-32, έβαλε και δεύτερο για το 34-34 στο 15′, όμως η Μπασκόνια έβρισκε συνεχώς απαντήσεις με τον Πουαριέ να μην έχει αντίπαλο κοντά στο καλάθι και τον Χουέρτας να κάνει τη διαφορά με την εμπειρία του, πήγε στο +7 (36-43) με τρίποντο του Βόιτμαν από τη δεξιά γωνία στο 17′ και “πάγωσε” ακόμη περισσότερο το ΣΕΦ. Ακολούθησε ένα μικρό 4-0, για να σταματήσει ο Περάσοβιτς τον αγώνα, να σκοράρει ο Χουέρτας τρίποντο για το 40-46 και να κάνουν οι γηπεδούχοι το πρώτο τους φάουλ στην περίοδο μετά από 8:29!

Χουέρτας και Πουαριέ έκαναν τρομερή δουλειά στο πρώτο μέρος, εκείνοι έγραψαν το 43-51 στην έναρξη του δεύτερου όταν ο Ολυμπιακός είχε στόχο να πάρει το μομέντουμ, όμως ο Βραζιλιάνος έκανε το τρίτο του φάουλ στο 24′ και λίγο έλειψε να δεχθεί και τεχνική ποινή! Οι Πειραιώτες βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργεία, μάζεψαν πολύ γρήγορα τη διαφορά και με δύο τρίποντα του Παπανικολάου ισοφάρισαν στο 53-53 στο 26′ για να ξεσηκώσει ο έμπειρος φόργουορντ τον κόσμο στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Και εκεί που ο Πρίντεζης έγραψε το 55-53 για ένα επί μέρους 12-2, η Μπασκόνια απάντησε με ένα σερί 0-9 για να κλείσει το δεκάλεπτο στο +7 που έβαζε ακόμη περισσότερη πίεση στην πλάτη των γηπεδούχων.

Ο ΛεΝτέι έδωσε μάχες, δεν τις κέρδισε στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, ο Πρίντεζης σταμάτησε να είναι αποτελεσματικός, το ίδιο και ο Γουίλιαμς-Γκος. Το καλό νέο ήταν πως η Μπασκόνια δεν ξέφευγε περισσότερο από τους 6-8 πόντους, το δεύτερο καλό πως ο Ζακ ΛεΝτέι βρήκε ρυθμό σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο και με δικές του προσπάθειες οι Πειραιώτες μείωσαν στους τρεις (63-66) και τον ένα (67-68), όμως εκεί ο Βιλντόζα έβαλε πρώτα γκολ-φάουλ και στη συνέχεια εκτός ισορροπίας τρίποντο για το 67-74 που έμοιαζε καταδικαστικό.

Και όμως, ο ΛεΝτέι συνέχισε να πιέσει τους πάντες και τα πάντα, ο Γουίλιαμς-Γκος μείωσε στον πόντο (73-74) στο 37′, το ΣΕΦ “ξύπνησε” και πάλι, αλλά και πάλι ο Βιλντόζα ήταν εκεί για να βάλει νέο τρομερά δύσκολο τρίποντο για το 73-77 και βολές για το 77-80, πριν ο Παπανικολάου πάρει τη μπάλα και με τρίποντο με τη βοήθεια του ταμπλό γράψει το 80-80 που οδήγησε το ματς στην παράταση. Εκεί, δεν υπήρχε περίπτωση να χάσουν. Ο “Παπ” έβαλε κι άλλο τρίποντο, Πρίντεζης και ΛεΝτέι έκαναν τη δουλειά και ο κόσμος στο ΣΕΦ έζησε μια πραγματικά μαγική βραδιά.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 7000 φίλοι του Ολυμπιακού βρέθηκαν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας το βράδυ της Τρίτης (8/1), ανάμεσά τους κι ένας οπαδός της Μπασκόνια που τραγούδησε μόνος του σύνθημα και χειροκροτήθηκε!

ΟΙ ΔΙΑΙΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Λάτισεβς, Περάντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 43-47, 55-62, 80-80 (κ.α.), 91-87

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 17 (3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος), Τουπάν, Σπανούλης 4 (1/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη σε 11 λεπτά), Τίμα, Στρέλνιεκς 2, Βεζένκοβ, Πρίντεζης 19 (9/19 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 1/3 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο), Παπανικολάου 22 (6/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα), Μάντζαρης, Μπόγρης 4, ΛεΝτέι 23 (10/13 δίποντα, 3/6 βολές, 9 ριμπάουντ, 1 κόψιμο)

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 19 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βόιτμαν 10 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Χουέρτας 17 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 5 ασίστ), Τζάνινγκ 8 (1/6 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντιοπ, Πουαριέ 17 (8/9 δίποντα, 1/3 βολές, 12 ριμπάουντ), Σιλντς 3, Χίλιαρντ 13 (2)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 25/50 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 14/19 βολές, 38 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 13 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα, 9 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπασκόνια: 26/42 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 11/16 βολές, 33 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 6 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο, 10 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: ο Ολυμπιακός θα ταξιδέψει στη Μαδρίτη για να παίξει με τη Ρεάλ (10/1 στις 22:00), ενώ η Μπασκόνια θα υποδεχθεί τη Γκραν Κανάρια στη Βιτόρια (11/1 στις 21:30).