Ολυμπιακός-Μπούντουτσνοστ 92-70: «Ψυλλιασμένος» και με σούπερ ΛεΝτέι!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 92-70 της Μπούντουτσνοστ, έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζακ ΛεΝτέι

Ο Αμερικανός ψηλός έκανε ο,τι ήθελε τους αντίπαλους ψηλούς αλλά η αλήθεια είναι ότι τα πάντα ξεκίνησαν από τη νοοτροπία με την οποία μπήκαν στο παρκέ οι «ερυθρόλευκοι». Ο Ντέιβιντ Μπλατ ουσιαστικά φρόντισε να κάνει το… πάθημα της ΤΣΣΚΑ την προηγούμενη εβδομάδα σε… μάθημα για τους παίκτες του.

Κάπως έτσι η ομάδα του Πειραιά εμφανίστηκε… ψυλλιασμένη κόντρα στους πρωταθλητές της Αδριατικής Λίγκας, οι οποίοι προέρχονταν από την ιστορική νίκη επί της «ομάδας του στρατού». Ο Ολυμπιακός έπαιξε με υπομονή στο ξεκίνημα του αγώνα και σταδιακά άρχισε να δείχνει στο παρκέ την ανωτερότητα του.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν φυσικά ο Ζακ ΛεΝτέι, ο οποίος πρωτοστάτησε και στο… ξέσπασμα της ομάδας του στην τρίτη περίοδο, όπου οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν με σερί 13-0! Προηγήθηκαν με 57-37 (23’) και μετέτρεψαν το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.

Οι παίκτες του Μπλατ, πάντως, συνέχισαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι με το επιμέρους σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο να είναι 32-14 και τη διαφορά να σπάει το φράγμα των 20 πόντων!

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 44-37, 76-51, 92-70