Ολυμπιακός – Νέφτσι 1-0: Κάθε αρχή και δύσκολη

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-0 της Νέφτσι Μπακού στον πρώτο αγώνα του β’ προκριματικού γύρου του Champions League χάρη σε ένα πολύ όμορφο γκολ του Μαντί Καμαρά στο 29ο λεπτό. Με δέκα παίκτες και οι δύο ομάδες, αποβλήθηκαν οι Καμαρά (44′) και Τσέλικ (63′).

Πρόσωπο του αγώνα ο Καμαρά, σκόραρε και αποβλήθηκε με απ' ευθείας κόκκινη...

Προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς του β’ προκριματικού γύρου του Champions League έκανε ο Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι χάρη στο γκολ του Μαντί Καμαρά στο 29ο λεπτό επικράτησαν 1-0 της Νέφτσι Μπακού και έχουν κάνει ένα μικρό πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν το ματς με προβλήματα, έχασαν και τον Μπουχαλάκη στο πρώτο μέρος, ενώ στο 44′ αποβλήθηκε και ο Καμαρά. Η κόκκινη στον Τσέλικ (63′) έφερε την ισορροπία στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να διατηρεί αυτό το ισχνό προβάδισμα για το επόμενο παιχνίδι.

Δυσκολεύτηκε στο ξεκίνημα ο Ολυμπιακός
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με αρκετές αλλαγές το παιχνίδι με τη Νέφτσι. Ο Μάρκοβιτς ήταν ο παρτενέρ του Σεμέδο στο κέντρο της άμυνας των Πειραιωτών αντί του Παπασταθόπουλου, ο Κούντε συμπλήρωσε τους Μπουχαλάκη και Καμαρά στη μεσαία γραμμή αντί του Εμβιλά, ενώ ο Χασάν πήρε θέση στην κορυφή της επίθεσης αντί του Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν δύσκολα για τον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν εύκολα λάθη στη μεσαία γραμμή, ενώ οι επιστροφές του στην άμυνα δεν ήταν καλές, με τη Νέφτσι να απειλεί στις αντεπιθέσεις. Στο 7′ ένα σουτ του Μαχμούντοβ έφυγε λίγο έξω απ’ το αριστερό δοκάρι του Τζολάκη.

Στο 18ο λεπτό ο Ολυμπιακός αναγκάστηκε να χάσει τον Ανδρέα Μπουχαλάκη, ο οποίος αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού, με τον Ματιέ Βαλμπουενά να περνάει στη θέση του. Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια άρχισε να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, δίχως όμως να γίνεται απειλητικός.

Ο Μαντί Καμαρά έδωσε τη λύση, όμως αποβλήθηκε στη συνέχεια
Αυτός που ξεκλείδωσε την άμυνα της Νέφτσι ήταν ο Μαντί Καμαρά. Έπιασε ένα άπιαστο φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή που δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης στον κίπερ της Νέφτσι σκοράροντας ένα πάρα πολύ όμορφο γκολ. Στη συνέχεια οι ερυθρόλευκοι οπισθοχώρησαν, με τους Αζέρους να προσπαθούν να γίνουν απειλητικοί.

Στο 32ο λεπτό έπειτα από ωραία εναλλαγή της μπάλας απ’ τους παίκτες της Νέφτσι, ο Αλασκάροφ βρέθηκε απέναντι απ’ τον Τζολάκη, ο οποίος απέκρουσε με το πόδι. Οι ερυθρόλευκοι πριν απ’ το τέλος του ημιχρόνου έμειναν με δέκα παίκτες. Ο Καμαρά πήγε να απομακρύνει την μπάλα, με ψαλίδι χτύπησε το πρόσωπο του Αλασκάροφ και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Ο παίκτης της Νέφτσι δέχεται τις πρώτες βοήθειες καθώς έχει ματώσει.

Με αμυντική προσέγγιση ο Ολυμπιακός στο β’ μέρος
Ο Ολυμπιακός μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με δέκα παίκτες και ο Πέδρο Μαρτίνς αναγκάστηκα να προβεί σε αλλαγές με εναλλαγή του σχηματισμού σε 5-3-2, εφόσον ο Μπα πέρασε στη θέση του Ραντζέλοβιτς. Οι ερυθρόλευκοι οπισθοχώρησαν και έδωσαν την μπάλα στη Νέφτσι, η οποία είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Οι Αζέροι είχαν μεν την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως δύσκολα γίνονταν απειλητικοί. Δοκίμαζαν κυρίως σουτ εκτός περιοχής, τα οποία δεν ήταν πραγματικά επικίνδυνα για τον Τζολάκη.

Με δέκα παίκτες και η Νέφτσι, άλλαξαν πάλι οι ισορροπίες
Η Νέφτσι έμεινε επίσης με δέκα παίκτες στο 63ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Τσέλικ προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα σηκώνοντας το πόδι του, ωστόσο χτύπησε στο πρόσωπο τον Ρέαμπτσιουκ, ο οποίος ερχόταν με φόρα. Η κόκκινη αυτή έφερε την ισορροπία στον αγωνιστικό χώρο, όμως πάλι οι ερυθρόλευκοι ήταν προσεκτικοί. Άφηναν την μπάλα στους Αζέρους και προσπαθούσαν να τρέξουν στην κόντρα.

Όμως όσο κυλούσαν τα λεπτά, οι ερυθρόλευκοι έβρισκαν χώρους για να απειλήσουν. Στο 73′ ο Χασάν έπιασε ένα μακρινό σουτ, ενώ στο 75′ Βαλμπουενά και Μασούρας συνεργάστηκαν ωραία, με τον τελευταίο να τελειώνει τη φάση και τον Βαλμπουενά να διώχνει με αστάθεια.

Η ενδεκάδα του Ολυμπιακού: Τζολάκης, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μάρκοβιτς, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Κούντε, Ραντζέλοβιτς, Χασάν, Μασούρας.

Η ενδεκάδα της Νέφτσι: Μαμάντοβ, Μπότζι, Στάνκοβιτς, Τσελίκ, Λαβάλ, Χαραμίζ, Μαχμούντοβ, Μπουγκρίν, Μαμαντού, Αλασκάροφ, Κόλι.