Ολυμπιακός – ΟΦΗ 3-0: Ασταμάτητος για τον τίτλο με τριάρα

Ολυμπιακός-ΟΦΗ: Με τρένο χωρίς… στάσεις μοιάζουν οι «ερυθρόλευκοι», οι οποίοι επικράτησαν 3-0 των Κρητικών και συνεχίζουν ασταμάτητοι προς τον τίτλο, την στιγμή που οι διώκτες του συνεχίζουν να χάνουν βαθμούς.

Το «συγκρότημα» του Πέδρο Μαρτίνς, μία μέρα πριν την συμπλήρωση της «μαύρης» επετείου των θυμάτων για την Θύρα 7, πήρε μία ακόμα νίκη στην Super League, αυτή τη φορά απέναντι στην ομάδα του Γιώργου Σίμου και έφτασε στους 57 βαθμούς σε 21 αναμετρήσεις, έχοντας απόσταση 17 πόντων από τον ΠΑΟΚ και την ΑΕΚ, η οποία αντιμετωπίζει το βράδυ της Κυριακής τον Άρη που βρίσκεται στο -18.

Ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε συγκεντρωμένος και ήταν καλύτερος στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. «Δράστες» για τους Πειραιώτες ήταν οι Εμβιλά (19’), Μασούρας (37’) και Ελ Αραμπί (68’), την στιγμή που ο Φορτούνης αστόχησε σε πέναλτι στο 80’ στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι. Μάλιστα, απέναντι στον ΟΦΗ, ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος έκανε το ντεμπούτο του με την φανέλα των «ερυθρόλευκων» αγωνιζόμενος για περίπου 25 λεπτά ως αλλαγή.

Δείτε ακόμη: Ολυμπιακός – ΟΦΗ 3-0: Γκολ και φάσεις (video)

Με το… πόδι στο γκάζι
Δυναμική ήταν η εκκίνηση των Νταμπλούχων Ελλάδας στον αγώνα και μόλις στο 3’ απείλησαν με τον Γιαν Εμβιλά αλλά δεν βρήκε στόχο, ενώ κάτι ανάλογο έγινε και στο 8’ όταν ο Γάλλος βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι, όμως και πάλι η προσπάθειά του κατέληξε άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν να πιέζουν και κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα, στην τρίτη… απόπειρα του δυναμικού μέσου.

Ήταν το 19ο λεπτό, όταν ο Ελ Αραμπί βρέθηκε σε θέση… βολής, ο Λυμπεράκης τον σταμάτησε, σε κενή εστία, αλλά στην εξέλιξη της φάσης, ο Βαλμπουενά «έστρωσε» στον Εμβιλά, ο οποίος από το ύψος της περιοχής, έκανε το σουτ και νίκησε τον Βάτερμαν για το 1-0.

Πάντως, το «συγκρότημα» του Πέδρο Μαρτίνς δεν σταμάτησε να πιέζει τους Κρητικούς, προκαλώντας πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη των φιλοξενούμενων και με τους Ρέαμπτσιουκ και Ανδρούτσο από τα άκρα, δημιούργησαν πολλά ρήγματα στην αντίπαλη περιοχή. Στο 24’ ο Βάτερμαν αντέδρασε σωστά στο πλασέ του Βαλμπουενά, ενώ στο 30’ ο Καμαρά δεν σημάδεψε σωστά και η μπάλα πέρασε άουτ.

Η υπεροχή του Ολυμπιακού καρποφόρησε επτά λεπτά αργότερα, αυτή τη φορά με… δράστη τον Μασούρα, ο οποίος με ωραίο πλασέ απέναντι από τον Βάτερμαν, έγραψε το 2-0, έπειτα από εξαιρετική κάθετη του Βαλμπουενά στην κόντρα των Νταμπλούχων Ελλάδας. Ωστόσο, το «συγκρότημα» του Πειραιά συνέχισε να πιέζει και στην συνέχεια, με τον Φορτούνη να αστοχεί στο 43’ και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Ελ Αραμπί σκόραρε, αλλά το τέρμα του ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.