Βόλεϊ

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3: Ο διαστημικός Κόβαρ (+videos)

Έτσι προκρίνονται: Η δεύτερη αναμέτρηση των δύο ομάδων είναι την επόμενη Τετάρτη (15/02, 19.00) στο κλειστό του Αγίου Θωμά. Εκεί ο Παναθηναϊκός με νίκη με οποιοδήποτε σκορ παίρνει την πρόκριση, ενώ και με ήττα με 3-2 προκρίνεται.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός θέλει ουσιαστικά τέσσερα σετ. Πρέπει να επικρατήσει 3-0 ή 3-1 και στη συνέχεια να πάρει το χρυσό σετ για να πάρει εκείνος την πρόκριση κόντρα στους πράσινους.

Το ματς: Με την απουσία του Ερνάντες ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με τρεις ακραίους έχοντας τον Κόβαρ σε ρόλο διαγώνιου. Ο Ολυμπιακός από την αρχή προσπάθησε να πιέσει με το σερβίς ωστόσο έκανε πολλά λάθη.

Οι πράσινοι έφτασαν στο +2 στα μισά του σετ με άσο του Πετρέα (15-17), όμως αμέσως μετά ένα μπλοκ του Ιντάλγκο στον Κόβαρ άλλαξε τα δεδομένα του σετ.

Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έτρεξε επί μέρους 9-2 με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 24-19. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός μείωσε, αλλά ο Στερν με μπλοκ άουτ τελείωσε το σετ (25-21).

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά και είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκειά του. Οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 16-14 και εκεί έγινε η ανατροπή.

Ο Σάντερ με άσο έφερε το σετ στα ίσα και στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Κόβαρ. Ο ακραίος του Παναθηναϊκού με επίθεση έκανε το 19-19 και στη συνέχεια ακολούθησαν τρεις άσοι και ακόμα ένας πόντος από επίθεση για να γίνει το 19-18, 19-24. Οι πράσινοι έκλεισαν τελικά το σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ είχαμε μάχη με πολλές ανατροπές. Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που πήρε περισσότερες φορές διαφορά, όμως ο Παναθηναϊκός δεν τον άφησε να ξεφύγει και αυτό έπαιξε καθοριστικό ρόλο.

Οι παίκτες του Ανδρεόπουλου στο φινάλε κατάφεραν να τελειώσουν δύσκολες μπάλες και στο φινάλε να πανηγυρίσουν το 1-2 στα σετ 25-23. Στην τελευταία φάση ο Σάντερ έκανε την επίθεση, η μπάλα βρήκε στο μπλοκ με τους διαιτητές να δίνουν άουτ. Ο Ολυμπιακός ζήτησε video challenge με την αρχική απόφαση των διαιτητών να παραμένει.

Στο τέταρτο σετ είχαμε ξανά πολλές ανατροπές. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και προηγήθηκε με 10-6. Ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το σκηνικό με τα σερβίς του Πετρέα για να προηγηθεί με 14-11.

Οι ερυθρόλευκοι μάζεψαν τη διαφορά, αλλά ξανά οι πράσινοι ξέφυγαν με τρεις πόντους (16-19). Ο Ολυμπιακός έφερε το σετ στα ίσα και όλα κρίθηκαν στο φινάλε με τις δύο ομάδες να παλεύουν πόντο πόντο.

Εκεί ο Γίρι Κόβαρ ήταν ξανά κομβικός τελειώνοντας τρομερά δύσκολες μπάλες και έκλεισε το σετ και το ματς με 26-24.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3

Τα σετ: 25-21, 21-25, 23-25, 24-26

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Αλμπέρτο Τζουλιάνι): Παγένκ 9 (5/11 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Στερν 25 (23/38 επ., 2 μπλοκ), Γκουσταβάο 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 11 (10/20 επ., 1 άσσος, 55% υπ. – 47% άριστες), Τράβιτσα 2 (2/4 επ.), Ιντάλγκο 10 (7/18 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 25% υπ. – 20% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 67% υπ. – 40% άριστες), Δαλακούρας, Λινάρδος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 26 (19/36 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. – 41% άριστες), Σάντερ 16 (15/26 επ., 1 άσσος, 56% υπ. – 56% άριστες), Πετρέας 9 (4/9 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 32% άριστες) / Ζήσης (λ, 37% υπ. – 16% άριστες), Μπάσης.