Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-0: Με αέρα πρωταθλητή

Ο Ολυμπιακός νίκησε 3-0 τον Παναθηναϊκό στο “Γ. Καραϊσκάκης” και έκανε το “τρία στα τρία” στα playoffs της Super League.

Οι “ερυθρόλευκοι” που ήταν ανώτεροι, πιο ουσιαστικοί και πιο ποιοτικοί σε σχέση με τους “πράσινους”, χρειάζονται πλέον μία νίκη ακόμα για να εξασφαλίσουν το πρωτάθλημα.

ΜΙΛΗΣΕ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΣΤΟ 20ΛΕΠΤΟ
Ο Μαρτίνς κατέβασε τον Ολυμπιακό με έκπληξη στην ενδεκάδα. Ο Μασούρας έμεινε εκτός και βασικοί, ελλείψει Βαλμπουενά, έπαιξαν Λοβέρα και Φορτούνης. Ο Σεμέδο πήρε τη θέση του Σισέ και οι υπόλοιπες θέσεις οι αναμενόμενες στο 4-3-3. Ο Γιώργος Δώνης επέλεξε τον Ανουάρ ως δεξιό μπακ. Ήταν η πρώτη φορά στην καριέρα του που αγωνίστηκε σε αυτή τη θέση. Οι “πράσινοι” απείλησαν πρώτοι από στατική φάση, αλλά οι “ερυθρόλευκοι” μπήκαν από νωρίς σε θέση οδηγού. Μόλις στο 5′ άνοιξαν το σκορ με φοβερό σουτ του Γκιλιέρμε μέσα από την περιοχή, από πάσα του Λοβέρα. Ο Βραζιλιάνος, στο έκτο του γκολ στη σεζόν, είχε “αδειάσει” υπέροχα τον Δώνη και “εκτέλεσε” τον Διούδη (1-0).Το τέμπο του αγώνα ήταν πολύ γρήγορο. Και από τις δύο ομάδες.
Αφού το τριφύλλι έχασε σπουδαία ευκαιρία στο 18′ με το μακρινό σουτ του Χατζηγιοβάνη (έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Μπα), ο Ολυμπιακός έβαλε και δεύτερο γκολ στο 21′. Δείγμα της μεγαλύτερης ποιότητας σε σχέση με τους “πράσινους”. Ο κορυφαίος σκόρερ Αραμπί εκμεταλλεύτηκε το γύρισμα του Ομάρ και με πλασέ στην κίνηση δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Διούδη (2-0). Σημαντικό μερίδιο στο γκολ του Μαροκινού έπαιξε η φοβερή πάσα του Μπουχαλάκη στον Ελαμπντελαουί. Ήταν όλα τα λεφτά. Ένα φοβερό τέρμα, που προήλθε από 22 μεταβιβάσεις. Όλοι οι παίκτες του Ολυμπιακού είχαν επαφή με τη μπάλα, ακόμη και ο Σα, και έπειτα από 1 λεπτό και 22 δευτερόλεπτα ο Αραμπί έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Μετά το δεύτερο γκολ, ο Δώνης πέρασε τον Ζαχίντ αριστερά και τον Χατζηγιοβάνη δεξιά, με μοναδικό αμυντικό μέσο τον Κουρμπέλη και πιο μπροστά τον Δώνη.

Δείτε τα γκολ της αναμέτρησης πατώντας εδώ

Η ΚΟΚΚΙΝΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΙ Ο ΣΒΟΥΡΑΣ ΛΟΒΕΡΑ
Στο 33′ ο Σιδηρόπουλος έβγαλε από το τσεπάκι του απευθείας κόκκινη για μαρκάρισμα του Χατζηθεοδωρίδη στον Καμαρά. Αφού πήγε ο ίδιος να τσεκάρει τη φάση, είδε ότι λανθασμένα είχε προχωρήσει σε αυτή την απόφαση. Έδωσε κίτρινη στον αριστερό μπακ του Παναθηναϊκού. Ο Ολυμπιακός είχε καταφέρει λοιπόν να βάλει δύο γκολ σε δύο τελικές. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την κατοχή της μπάλας, οι γηπεδούχοι όμως έπαιζαν εξαιρετική άμυνα, δίχως μάλιστα να είναι ενεργητική. Έδιναν χώρο στους παίκτες του Δώνη και τους πίεζαν μόνο όταν προσπαθούσαν να φτάσουν στην περιοχή τους. Σεμέδο και Μπα ήταν αλάνθαστοι, έβγαιναν διαρκώς νικητές στις μονομαχίες τους.

Ο Παναθηναϊκός είχε ξεκάθαρο πρόβλημα στη μεσαία του γραμμή. Από τον άξονά του δεν περνούσαν κάθετες πάσες. Η βασική διαφορά εκεί βρισκόταν. Ότι η τριάδα του Ολυμπιακού με Καμαρά, Γκιλιέρμε και Μπουχαλάκη κυριαρχούσε. Ο Λοβέρα έκανε εξαιρετικό ματς. Ο τρόπος που έφευγε στην κόντρα αγωνιζόμενος ως αριστερός εξτρέμ ήταν εντυπωσιακός. Κοντρολαρισμένος, δίχως περιττές ενέργειες. Ο Τσιμίκας έκανε την πρώτη του επιθετική ενέργεια στο 45’+1′, ενώ από την άλλη ο Ομάρ έπαιρνε σαφέστατα περισσότερα μέτρα, την ώρα που ο Φορτούνη συνέκλινε.

Μέχρι το 45’+3′ ο Ολυμπιακός έχασε τρεις καλές ευκαιρίες για ένα τρίτο γκολ, αλλά Μπα, Αραμπί και Λοβέρα δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Αξιοσημείωτο του πρώτου ημιχρόνου, ότι ο Αραμπί στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου λειτούργησε ως άλλος… Τσιμίκας, γυρνώντας πίσω για να μαρκάρει στο αριστερό άκρο της άμυνας. Φοβερός.

Η ΑΜΥΝΑ ΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΦΑΟΥΛ
Ο Δώνης άλλαξε στο ημίχρονο τον Ζαχίντ που ήταν άφαντος με τον Κολοβό. Ο Κουρμπέλης πήγε δεξιός μπακ και ο Ανουάρ εξάρι. Ο Παναθηναϊκός με αυτές τις διαφοροποιήσεις είχε την κατοχή της μπάλας. Ο Ολυμπιακός περίμενε. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο 60′ οι “πράσινοι” είχαν ποσοστό 59%. Ευκαιρίες, όμως, όχι. Οι “ερυθρόλευκοι” συνέχισαν να δίνουν χώρο στο “τριφύλλι” και η πρώτη του τελική, για να αντιληφθείτε την εικόνα του ματς, έγινε στο 65′, με το σουτ του Δώνη από τον άξονα, έξω από την περιοχή, που κατέληξε άουτ. Η αλήθεια είναι πως ο Ολυμπιακός, ειδικά στην έδρα του, σπάνια επιτρέπει σε αντίπαλο να έχει τέτοιο ποσοστό κατοχής.

Προφανώς το 2-0 και το παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ που ακολουθεί έπαιξαν τον ρόλο τους. Άλλωστε στο 61′ ο Μαρτίνς πέρασε εκτός αγώνα τους δύο σκόρερ τους και τους αντικατέστησε με Καφού και Χασάν. Μετά την έξοδο του Γκιλιέρμε, αυτός που έπαιζε πιο κοντά στους στόπερ Μπα και Σεμέδο ήταν ο Μπουχαλάκης. Ένα από τα σημεία που πρέπει να σταθεί κανείς στο ντέρμπι ήταν τα πολύ λίγα φάουλ. Μέχρι το 62′ ήταν μόλις 14!

ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΚΑΦΟΥ
Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει σοβαρό πρόβλημα στη δημιουργία και στο 71′ πέρασε στον αγώνα τον Μπουζούκη αντί του Αγιούμπ. Ο Μαρτίνς από την πλευρά του αντικατέστησε Ομάρ και Λοβέρα με Μασούρα και Γκασπάρ. Τα λεπτά περνούσαν, το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση σε σχέση με το πρώτο. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν σκοπό να φορτσάρουν και επεδίωκαν να κάνουν σωστή διαχείριση για να ολοκληρωθεί το ματς και να προχωρήσουν στα επόμενα χωρίς απρόοπτα.

Δίχως δηλαδή να προκύψουν τραυματισμοί. Στο 86′ μπήκε στο ματς ο Βραζιλιάνος εξτρέμ Μπρούνο αντί του Καμαρά. Είχε να παίξει σχεδόν έξι μήνες, από το ισόπαλο ματς με τον Βόλο. Ο Μασούρας πέρασε αριστερά, ο Μπρούνο δεξιά και ο Φορτούνης κινούνταν πίσω από τον Χασάν στα λεπτά που είχαν απομείνει.

Η καλύτερη στιγμή του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο, για την ακρίβεια η καλύτερη φάση του δεύτερου ημιχρόνου, ήταν η καταπληκτική μπαλιά του Μπουζούκη στον Καμπετσή, η κεφαλιά του οποίου πέρασε λίγο άουτ. Η τελευταία λέξη ανήκε στον Ολυμπιακό. Ο Καφού πραγματοποίησε ένα υπέροχο φαλτσαριστό σουτ εκτός περιοχής και έστειλε τη μπάλα σε σημείο που ο Διούδης απλά κοιτούσε την πορεία της (3-0)! Ο Μπουζούκης, που είχε κάνει απόλυτα αισθητή την παρουσία του, ειδικά όταν έπαιξε στη θέση “10” μετά την είσοδο του Καμπετσή, στο 94′, είδε τον Σα να σταματά το σουτ που επιχείρησε. Τελευταία φάση του αγώνα το “στοπ” του Διούδη στον Μασούρα, που επιχείρησε να τον “κρεμάσει”.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί (74′ Μασούρας), Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε (61΄Καφού), Καμαρά (86′ Μπρούνο), Μπουχαλάκης, Φορτούνης, Λοβέρα (74′ Γκασπάρ), Αραμπί (61′ Χασάν).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Κουρμπέλης, Χατζηθεοδωρίδης (80′ λ. τρ. Ζαγαρίτης), Ανουάρ (86′ Καμπετσής), Δώνης, Ζαχίντ (46′ Κολοβός), Αγιούμπ (72′ Μπουζούκης), Μακέντα, Χατζηγιοβάνης.