Βόλεϊ

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-2: Μεγάλο ματς! (+vids)

Ένα ακόμα μεγάλο ματς παρακολουθήσαμε ανάμεσα στον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό για τη Volley League των ανδρών, με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν 3-2 σετ.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 2-0, οι πράσινοι κατάφεραν να στείλουν το ματς στο τάι μπρέικ, αλλά εκεί ξανά οι παίκτες του Τζουλιάνι πήραν τα ηνία του αγώνα και έφτασαν στη νίκη.

Το ματς: Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά στο ματς και κατάφερε να χτίσει μια διαφορά που έφτασε μέχρι και τους πέντε πόντους (14-9).

Από εκεί και μετά ο Παναθηναϊκός με όπλο τα σερβίς του Ερνάντες κατάφερε να ανατρέψει το σετ και με επί μέρους 6-0 να προηγηθεί με 16-15. Η συνέχεια ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα ως το τέλος.

Ο Ιντάλγκο με άσο και ο Κουμεντάκης με επίθεση έβαλαν μπροστά στο σκορ τον Ολυμπιακό (23-22). Ο πρώτος σέρβιρε άουτ για το 23-23. Ο Νίκος Ζουπάνης με επίθεση έδωσε το σετ μπολ στους ερυθρόλευκους και στη συνέχεια ο Κουμεντάκης έκλεισε το σετ σε μία φάση όπου χρειάστηκε το video check.

Αρχικά οι διαιτητές είχαν δώσει άουτ, αλλά το βίντεο έδειξε ότι υπήρξε επαφή στο χέρι του Φράγκου με αποτέλεσμα να κλείσει το σετ για τους ερυθρόλευκους.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 3-6, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε άμεσα φέρνοντας το σετ στα ίσα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στη συνέχεια του σετ.

Αυτή τη φορά πρώτοι σε σετ μπολ έφτασαν οι πράσινοι αλλά εκείνοι που χαμογέλασαν ήταν οι ερυθρόλευκοι. Με το σκορ στο 24-24 ο Ανδρεόπουλος διέκοψε τη φάση για video check ζητώντας τέσσερις μπάλες.

Το βίντεο δεν τον δικαίωσε και ο πόντος πήγε στον Ολυμπιακό. Στη συνέχεια ο Νίκος Ζουπάνης με τρομερό σερβίς πήρε τον άσο και έκλεισε το σετ με 26-24.

Σε αντίθεση με τα δύο προηγούμενα σετ στο τρίτο είχαμε μονάχα έναν πρωταγωνιστή. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε από νωρίς να ξεφύγει στο σκορ και να καθαρίσει το σετ με συνοπτικές διαδικασίες με 25-16 για να μειώσει σε 2-1.

Ανάλογη ήταν η εικόνα μέχρι και τα μισά του δεύτερου σετ. Ο Παναθηναϊκός ήταν συνέχεια μπροστά μέχρι που ο Ολυμπιακός κατάφερε να φέρει το σετ στα ίσα με 17-17.

Από εκεί όμως και μετά οι πράσινοι έτρεξαν επί μέρους 8-2 με πρωταγωνιστή τον Μπάση και τα σερβίς του με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να κάνει το 2-2 με 19-25 και να οδηγηθεί το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί οι δύο ομάδες έμειναν κοντά στο σκορ μέχρι το 6-6. Από εκεί και μετά ο Ολυμπιακός με όπλο το σερβίς του κατάφερε να χτίσει διαφορά και να φτάσει στην νίκη με 3-2 σετ.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 3-0

Τα σετ: 25-23, 26-24, 16-25, 19-25, 15-10

Εμφατικό διπλό του ΠΑΟΚ κόντρα στον Μίλωνα

Με πρωταγωνιστές τον Αλέξανδρο Ράπτη και τον Βαν ντε Ντρις ο ΠΑΟΚ πέρασε «αέρα» από το γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης της Νέας Σμύρνης και με νίκη 3-0 σετ όχι μόνο κρατάει γερά την 2η θέση αλλά αναμένεται να έχει και κάποιο όφελος μετά το αποτέλεσμα του αγώνα των «αιωνίων» που ακολουθεί.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο αγώνας ήταν αμφίρροπος μέχρι το 8-7 που έγινε με τον Χερ. Από εκεί και πέρα διαγράφηκε η εικόνα της αναμέτρησης. Ο ΠΑΟΚ με το σερβίς του Γιόρνα και με διαδοχικά μπλοκ έκανε σερί 4-0 για το 12-8 και αργότερα για το 18-11 με τα δύο μπλοκ του Γιόρνα πάνω στο Μολίνα. Με όπλα πάντα το σερβίς και το μπλοκ έκλεισε το σετ 25-15. Μάλιστα οι δύο τελευταίοι πόντοι έγιναν με μπλοκ από τον Βουλκίδη και τον Βαν ντε Ντρις.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ. όπου ο ΠΑΟΚ με δύο πόντους του Γιόρνα μπήκε από νωρίς στη θέση του οδηγού (8-6). Η διαφορά συντηρήθηκε μέχρι που ο Μίλων με σερί 3-0 κυρίως από λάθη των φιλοξενουμένων κατάφερε να ισοφαρίσει 14-14. Ακολούθησε ράλι μέχρι το 23-23 με τους Μολίνα και Εφραιμίδη να απαντούν σε Γάτση και Γιόρνα αλλά η επίθεση του Βαν Ντε Ντρις και η άουτ επίθεση του Μολίνα έκριναν το σετ με 25-23 και 2-0 για τον ΠΑΟΚ.

Με τον Βουλκίδη να αναλαμβάνει δράση στο μπλοκ και τον Βαν ντε Ντρις να «πυροβολεί» από το σερβίς ο ΠΑΟΚ έκανε μίνι σερί 3-0 για προβάδισμα 10-6. Ο Μίλων μείωσε πρόσκαιρα 8-10 με τους Γιορντάνοφ, Μολίνα. Με δύο νέους πόντους του Βαν ντε Ντρις έκανε το 8-13. Από εκεί και πέρα συντήρησε τη διαφορά με τους Ράπτη και Βαν ντε Ντρις να κυριαρχούν και τον τελευταίο να κάνει το 25-20 για το 3-0 σετ.

Μίλων – ΠΑΟΚ 0-3

Τα σετ: 15-25, 23-25, 20-25 σε 74΄

*Οι πόντοι του Α.Ο.N.Σ. Μίλων προήλθαν: 1 άσσος, 31 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 23 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 3 άσσοι, 37 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιαν 4π. (4/8επ.), Ανδρεάδης 3 (2/7επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 6 (6/25επ.), Μολίνα 16 (15/29επ., 75%υπ., 50%αρ., 1 μπλοκ), Εφραιμίδης 2 (1/3π., 1 μπλοκ, 62%υπ., 38%αρ.), Χερ 2 (1/3επ., 1 μπλοκ) / Χανδρινός (λ. – 46%υπ., 46%αρ.), Θεοδόσης, Δημητούλης, Μάρκου, Νανόπουλος 2 (2/7επ., 50%υπ., 50%αρ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόφσκι): Γιόρνα 12π. (8/18επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 80%υπ., 40%αρ.), Γουόλς 1 (1/2επ.), Βουλκίδης 5 (2/5επ., 3 μπλοκ), Ράπτης 11 (11/18επ., 60%υπ., 35%αρ.), Σκεντράου 6 (5/6επ., 1 άσσος), Βαν ντε Ντρις 15 (10/19επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. – 86%υπ., 50%αρ.), Γάτσης 1 (1 μπλοκ), Τακουρίδης.

Ο Φοίνικας νίκη τον ΟΦΗ και πλησίασε τον Μίλωνα

Την 8η νίκη του στο πρωτάθλημα πανηγυρίζει ο Α.Ο. Φοίνικας ΟΝΕΧ η οποία μάλιστα λαμβάνει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις μετά την ήττα του Μίλωνα από τον ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Σύρου νίκησε εύκολα 3-0 τον ΟΦΗ και πλησίασε στον -1 βαθμό τον Μίλωνα που βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μοιραία τα επερχόμενα ντέρμπι του Φοίνικα με τον ΠΑΟΚ στη Θεσσαλονίκη αλλά με το Μίλωνα στη Σύρο θα έχουν το χαρακτήρα… τελικού για την 4η θέση της τελικής κατάταξης την κανονική περίοδο.

Κορυφαία εμφάνιση έκανε ο λίμπερο Δημήτρης Κωνσταντινίδης που στήριξε όλη την υποδοχή και βοήθησε να έχει η ομάδα του τέλεια ανάπτυξη. Ο ΟΦΗ ήταν νευρικός, δεν άντεξε την πίεση στην υποδοχή και ο Τζιουμάκας ήταν ο μόνος με διψήφιο αριθμό πόντων.

Στους πρώτους αναγνωριστικούς πόντους οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι με τον Φοίνικα να έχει προβάδισμα ενός πόντου μέχρι το 5-5. Με δύο επιθέσεις από Κλίνκενμπεργκ και Φρομ έγινε το 7-5, ο ΟΦΗ όμως με αιχμή του δόρατος τον Τζιουμάκα, ισοφάρισε στο 10-10. Στο 15-14 μπήκε ο Φρομ στη θέση του σερβίς και εξασφάλισε “αέρα” τεσσάρων πόντων στον Φοίνικα, αφού πήρε δύο άσσους και έβαλε δύσκολα στην αντίπαλη άμυνα για το 18-14 και στη συνέχεια με άουτ του Ντεμιρτζί έγινε το 19-14. Ο ρυθμός ανακόπηκε με τα χαμένα σερβίς και από τις δύο ομάδες, για να έρθει ωστόσο ο αρχηγός του Φοίνικα και με δύο επιθέσεις να τελειώσει το σετ στο 25-21.

Ιερεζουέλο και Κλίνκενμπεργκ δημιούργησαν το 5-1 στο ξεκίνημα του β’ σετ, ενώ ο Φρομ με εντυπωσιακές άμυνες έδινε συνέχεια στις φάσεις για τον Φοίνικα. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για τη μείωση της διαφοράς, κάτι που έγινε στο 6-4 με τον Μπλούμπεργκς, ο Φοίνικας όμως είχε ρυθμό και επιλογές στην επίθεση, ενώ και η άμυνά του έδινε ευκαιρίες για αντεπιθέσεις. Και πάλι ο Κλίνκενμπεργκ οδήγησε την ομάδα, για το 15-9, ενώ με εντυπωσιακές φάσεις διαρκείας έγινε το 20-12 με τον Χαραλαμπίδη. Παρότι ο ΟΦΗ πίεσε εκ νέου, και με τον Τζιουμάκα από το σερβίς έφτασε μέχρι το 23-20, ο Μιχάλοβιτς “καθάρισε” το σετ με 25-20.

Αντίστοιχο το έργο και στο τρίτο και τελευταίο σετ, όπου ο Φοίνικας μπήκε στη θέση του οδηγού μετά το 5-5, αναγκάζοντας μάλιστα τον ΟΦΗ σε πολλά λάθη τόσο από το σερβίς, όσο και κοντά στο φιλέ. Το 10-9 που ήρθε με τον Βαϊόπουλο, έγινε 16-10, με τον Παπαλεξίου να παίρνει σημαντικούς πόντους, ενώ το προβάδισμα διευρύνθηκε όσο προχωρούσε το σετ. Το 18-12 έγινε με pipe του Κλίνκενμπεργκ, ο Μιχάλοβιτς στη συνέχεια πήρε τρεις συνεχόμενους πόντους για το 23-17 και το σετ έκλεισε με επίθεση του Μανωλάκη και άουτ σερβίς του Μπλούμπεργκς για το 25-19.

Φοίνικας Σύρου – ΟΦΗ 3-0

Τα σετ: 25-21, 25-20, 25-19 σε 82΄

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν: 2 άσσοι, 40 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων και του Ο.Φ.Η. οι πόντοι προήλθαν: 2 άσσοι, 34 επιθέσεις, 4 μπλοκ, 20 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Αλεξάντερ Σένσιτς): Μιχάλοβιτς 10π. (10/23επ.), Παπαλεξίου 8 (4/8επ., 4 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 4 (4/8επ.), Ιερεζουέλο 5 (3/7επ., 2 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 10 (9/25επ., 1 μπλοκ, 78%υπ., 67%αρ.), Φρομ 11 (9/18επ., 2 άσσοι, 56%υπ., 22%αρ.) / Κωνσταντινίδης (λ. – 74%υπ., 52%αρ.), Σωνάκης (λ), Γαλιώτος, Μανωλάκης, Παλαιολόγος.

Ο.Φ.Η. (Κώστας Δεληκώστας): Αντάμι 3π. (0/1επ., 3 μπλοκ), Βαΐόπουλος 4 (3/8επ., 1 άσσος), Ντεμιρτσί 4 (4/18επ., 54%υπ., 33%αρ.), Μπλούνμπεργκς 7 (6/12επ., 1 μπλοκ), Αμπράο 9 (9/16επ., 64%υπ., 27%αρ.), Τζιουμάκας 13 (12/31επ., 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ. – 50%υπ., 44%αρ.), Δαρίδης (λ.), Τσαλικιάν, Αραμπόπουλος, Μπαρντακτζιάν.

Τεράστια ανατροπή του Άθλου Ορεστιάδας

Με αντεπίθεση διαρκείας, τη συμπαράσταση του κόσμου αλλά και τα φαρμακερά σερβίς του Δημήτρη Ριζόπουλου στο τάι μπρέικ, ο Άθλος Ορεστιάδας παρότι βρέθηκε να χάνει 0-2 σετ νίκησε τον Α.Ο.Π. Κηφισιάς με 3-2 σετ και πήρε δύο βαθμούς χρυσάφι στην προσπάθεια παραμονής στη Volley League. Παράλληλα επανέλαβε τη νίκη που είχε πετύχει στο Ζηρίνειο και μάλιστα με το ίδιο σκορ.

Είναι ένας πραγματικός άθλος εάν αναλογιστεί κανείς πως η Κηφισιά προέρχονταν από τη νίκη επί του Φοίνικα ΟΝΕΧ με 3-0 και είχε ελπίδες ακόμα για 4αδα οι οποίες ωστόσο ψαλιδίστηκαν σημαντικά καθώς έμεινε στο -3 από τον 5ο της βαθμολογίας Φοίνικα ΟΝΕΧ.

Ο αγώνας είχε δύο πρόσωπα. Το πρώτο με την Κηφισιά να κυριαρχεί πλήρως στα δύο πρώτα σετ με υψηλά ποσοστά σε υποδοχή και επίθεση. Η Κηφισιά προηγήθηκε 8-7 και στο 3ο σετ αλλά από εκεί και πέρα όλα άλλαξαν. Ο Άθλος απελευθερωμένος στο σερβίς, με γρήγορες επιθέσεις πίεσε την ομάδα του Κώστα Χριστοφιδέλη και με αντεπίθεση διαρκείας, πρώτο σκόρερ τον Άλμπο κατάφερε να ισοφαρίσει 2-2 σετ.

Ανατροπές είχαμε και στο 5ο σετ με την Κηφισιά να προηγείται 8-6 αλλά με τρεις προσωπικούς πόντους του Ριζόπουλου εκ των οποίων οι δύο ήταν άσσοι ο Άθλος πέρασε μπροστά 11-9 και τελείωσε τον αγώνα με Άλμπο, Γκένοφ και το χαμένο σερβίς του Ρικάρντο για το 15-11 και το 3-2.

Άθλος – Κηφισιά 3-2

Τα σετ: 22-25, 18-25, 25-21, 25-17, 15-11 σε 137΄

*Οι πόντοι του Άθλου Ορεστιάδας προήλθαν: 11 άσσοι, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Π.Κηφισιάς οι πόντοι προήλθαν: 5 άσσοι, 58 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 30 λάθη αντιπάλων.

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Θεόδωρος Χουσίδης): Γκλαντσόουν 8π., (4/12επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Κασαμπαλής 9 (5/7επ., 4 άσσοι), Αλγκούλ 8 (5/10επ., 3 μπλοκ), Άλμπο 24 (21/39επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Ριζόπουλος 10 (4/9επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι, 57%υπ., 43%αρ.), Γκένοφ 12 (11/32επ., 1 μπλοκ) / Βελούδης (λ. – 77%υπ., 54%αρ.), Τσιουτσιουλούδης, Τσολακίδης, Μποζίδης, Ιωαννίδης 2 (2/3επ.).

Α.Ο.Π. ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Κώστας Χριστοφιδέλης): Οκοσάνοβιτς 30π. (28/51επ., 2 άσσοι), Στιβαχτής 1 (1/1επ.), Ρέγκο Ρικάρντο 13 (12/33επ., 59%υπ., 27%αρ., 1 άσσος), Σπηλιώτης 3 (1/4επ., 2 μπλοκ), Μαϊκόν 12 (8/11επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Τσέιβερς 6 (6/24επ., 38%υπ.) / Κοντοστάθης (λ. – 50%υπ., 21%αρ.), Ρουσσόπουλος 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Φιλιππακόπουλος, Τσικάτος.