Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 81-78: …με φόντο την οκτάδα

Με τον Σακίλ ΜακΚίσικ να κάνει πράγματα και θαύματα, ο Ολυμπιακός λύγισε τον Παναθηναϊκό, τον έβαλε σε περιπέτειες και συνεχίζει να ονειρεύεται οκτάδα και playoffs στη EuroLeague 2019/20.
Αυτά τα ντέρμπι, δεν μοιάζουν με κανένα άλλο στο παγκόσμιο μπάσκετ. Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός πάλεψαν με τρομερό πείσμα το βράδυ της Τρίτης (3/3) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, με τους Πειραιώτες να παίρνουν τη νίκη (81-78), να ανεβαίνουν στο 12/15 και να μένουν στο παιχνίδι της πρόκρισης στα playoffs της EuroLeague 2019/20. Οι πράσινοι, από την άλλη, γνώρισαν την πέμπτη τους ήττα στους τελευταίους έξι αγώνες, με αποτέλεσμα να νιώθουν πλέον όλο και περισσότερη πίεση στο κυνήγι μιας θέσης στην οκτάδα της κανονικής περιόδου.

Μεγαλειώδης εμφάνιση από τον Σακίλ ΜακΚίσικ που διέλυσε την άμυνα του Παναθηναϊκού με τον δυναμισμό και τα καταπληκτικά τελειώματά του, πάλεψαν οι Τέιλορ Ρότσεστι, Σάσα Βεζένκοβ, Οκτάβιους Έλις, γέμισε τη στατιστική του και έπαιξε σαν ηγέτης ο Κώστας Παπανικολάου. Ο Νικ Καλάθης γέμισε τη στατιστική του, ο Ταϊρίς Ράις έπαιξε με απίστευτο πάθος αλλά δεν έβαλε τα περιφερειακά σουτ, την ώρα που η ομάδα του έκλεινε την αναμέτρηση με το αποκαρδιωτικό 1/20 πίσω από τη γραμμή των 6μ.75. Ο Ντεσόν Τόμας είχε στο φινάλε την ευκαιρία για την παράταση, πήρε το τρίποντο (ο Μπαρτζώκας δεν ζήτησε φάουλ), βρήκε σίδερο και όλα τελείωσαν εκεί.

Δείτε εδώ πως διαμορφώνεται η κατάταξη της EuroLeague

O MVP

Ο Σακίλ του Ολυμπιακού! Κυρίαρχος ο Αμερικανός, χάρισε μια ονειρική εμφάνιση στον κόσμο της ομάδας του στα 34 λεπτά που έμεινε στο παρκέ του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας. Ο ΜακΚίσικ σκόραρε 22 πόντους χωρίς βολή (8/11 δίποντα και 2/7 τρίποντα), μάζεψε τρία ριμπάουντ, έδωσε μία ασίστ, έκλεψε μία μπάλα, έκοψε δύο σουτ και χάρισε πολλά highlights με τα βροντερά του καρφώματα που έμοιαζαν βγαλμένα από το ΝΒΑ.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 9/16 δίποντα και 0/3 τρίποντα έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, που είχε δύο ασίστ για μόλις ένα λάθος. Το πρόβλημα του Ολυμπιακού ήταν κυρίως αμυντικό, στο φινάλε του πρώτου μέρους όμως οι Πειραιώτες είχαν 7/12 τρίποντα και οι αντίπαλοί τους 0/9, μια τεράστια διαφορά για αγώνα αυτού του επιπέδου. Στο φινάλε της βραδιάς οι πράσινοι είχαν 1/20 τρίποντα, δεν εκμεταλλεύθηκαν με ουσιαστικό τρόπο τα 11 επιθετικά ριμπάουντ και τα 13 κλεψίματά τους, κυρίως όμως δεν εκμεταλλεύθηκαν τα 17 λάθη των γηπεδούχων με τους Ράουτινς – Φρεντέτ να έχουν 0/4 σουτ.

Δείτε εδώ τα highlights του αγώνα

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Μπάλντουιν, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πρίντεζη, Έλις άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, την ώρα που ο Πιτίνο έβαζε τους Καλάθη, Ράουτινς, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη στην αρχική του πεντάδα. Αυτός που έλαμψε περισσότερο ήταν ο Σακίλ ΜακΚίσικ που έβαλε πέντε σερί πόντους (κάρφωμα και τρίποντο) για το 10-4 στο τρίτο λεπτό, με τους πράσινους να αντιδρούν άμεσα, να ισορροπούν το ματς με τους Καλάθη – Παπαπέτρου και να παίρνουν νωρίς το δεύτερο φάουλ του Πρίντεζη. Ο Πιτίνο ακούμπησε τη μπάλα στο χαμηλό ποστ, ο Μπέντιλ έβαλε γκολ-φάουλ για το 18-18 κι ο Ράις με απίθανο λέι-απ έγραψε το 18-20 στην εκπνοή της πρώτης περιόδου.

Οι πράσινοι χτύπησαν την αδυναμία του Ολυμπιακού να αμυνθεί κοντά στο καλάθι, ο Φρεντέτ έβαλε 2/3 βολές για το 18-24 και το επί μέρους σκορ έφτασε το 6-20 μετά από το… αφιονισμένο ξεκίνημα των γηπεδούχων. Ο Βεζένκοβ με δύο τρίποντα μείωσε στο καλάθι (24-26), ο ίδιος έβαλε μπροστά την ομάδα του (28-26), με τον ρυθμό να πέφτει και τους πράσινους να δείχνουν πιο συγκεντρωμένοι από τους αντιπάλους τους. Ο Ράις έδωσε πνοή με την εμπειρία και την αποτελεσματικότητά του, ο Τζόνσον δυσκόλεψε το passing game στην περιφέρεια, όμως ο Ρότσεστι έδειξε την κλάση του και με σουτ έγραψε το 38-37 στο 18′ πριν οι ΜακΚίσικ – Ρούμπιτ κλείσουν το πρώτο μέρος στο 45-39.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τρίτο δεκάλεπτο με ξεκάθαρο στόχο να βγάλουν ακόμη περισσότερη ενέργεια. Σε αυτό το παιχνίδι ο ΜακΚίσικ απλά δεν είχε αντίπαλο, ξανακάρφωσε για το 53-47 και οι Πειραιώτες έδειχναν να ελέγχουν το ματς, χωρίς ωστόσο να μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Πρίντεζης και ΜακΚίσικ συνέχισαν να “χτυπούν” τους αντιπάλους τους, με τον Αμερικανό να παίρνει παραμάζωμα όποιον έβρισκε μπροστά του και τον Ρότσεστι να γράφει με μακρινό σουτ το 63-55 και την περίοδο να κλείνει στο 65-59. Δεν είχε κριθεί κάτι, από τη στιγμή όμως που ο Παναθηναϊκός είχε 0/12 τρίποντα, τα πράγματα έδειχναν πολύ δύσκολα για εκείνον.

Με τον Καλάθη να εκμεταλλεύεται το ύψος του Παπαγιάννη και τα διαδοχικά μις-ματς με τον Κόνιαρη, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα επί μέρους 0-6 στο πρώτο τρίλεπτο της τέταρτης περιόδου για να ισοφαρίσει στο 65-65 και ο Πιτίνο έδωσε ακόμη περισσότερες μπάλες στον Ράις. Ένα αρκετά τυχερό τρίποντο του Παπανικολάου (70-67) απαντήθηκε από το πρώτο του Παναθηναϊκού, με τον Καλάθη να σκοράρει για το 70-70 στο 37′ μετά από 17 άστοχα σουτ της ομάδας του. Οι δυο τους πάλευαν σαν να έπαιζαν… μονό, με τον ΜακΚίσικ να ξανακαρφώνει για το 75-72, τον Ράις να βάζει βολές (75-74) στα 85″ για να δώσει χαρακτήρα θρίλερ στο ματς.

Ρότσεστι (77-74) και Ράις ξανά με βολές (77-76 στα 55.7″) έδωσαν συνέχεια στο θρίλερ, με τον ΜακΚίσικ να πατάει το γκάζι για το τελείωμα του 79-76. Ο Ράις αστόχησε στο φλότερ, ο Παπανικολάου κέρδισε φάουλ στα 19.4″, έβαλε 1/2 για το 80-76 και έστειλε το ματς στις δύο κατοχές, με τον Ράις να βρίσκει σίδερο σε τρίποντο και τον Παπαγιάννη να κερδίζει φάουλ στο επιθετικό ριμπάουντ. Ο Έλληνας σέντερ έβαλε 2/2 για το 80-78 στα 9.9″, ο Παπανικολάου είχε 1/2 για το 81-78 στα 8.2″ και ο Τόμας αστόχησε στο φινάλε στο μακρινό σουτ που θα έστελνε στην παράταση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 10877 θεατές βρέθηκαν στο ΣΕΦ, σύμφωνα με την επίσημη ενημέρωση της EuroLeague. Δεν έγινε sold-out, αν και το γήπεδο έδειχνε κατάμεστο.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ιερεθουέλο, Πέτεκ, Νίκολιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-20, 45-39, 65-59, 81-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 11 (3/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 λάθη), Μπάλντουιν 2 (1/3 δίποντα, 3 ριμπάουντ), Πολ 6 (1/4 σουτ, 4/4 βολές), Κόνιαρης, Μπάικς, Βεζένκοβ 10 (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Πρίντεζης 8 (4/7 δίποντα), Παπανικολάου 12 (1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ρούμπιτ 4, Έλις 6 (3/6 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), ΜακΚίσικ 22 (8/11 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 8 (3/7 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ράις 12 (3/7 δίποντα, 0/9 τρίποντα, 6/6 βολές, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Παπαγιάννης 10 (4/7 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ράουτινς, Παπαπέτρου 10 (4/5 δίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ), Τζόνσον, Φρεντέτ 2, Καλάθης 18 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μήτογλου 11 (5/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μπέντιλ 7 (2/2 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ)