Ολυμπιακός-Πανιώνιος 4-0: Ξέσπασε στο φινάλε

Καρέ τερμάτων ο Ολυμπιακός σε 20 λεπτά κόντρα στον Πανιώνιο.

Δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά… διέλυσε με 4-0 ο Ολυμπιακός τον Πανιώνιο. Οι «ερυθρόλευκοι» τα βρήκαν σκούρα κόντρα στους «κυανέρυθρους» για 68 λεπτά, αλλά στη συνέχεια ξεμπλόκαραν και με γκολ των Χασάν, Γκερέρο, Χριστοδουλόπουλου και Βούκοβιτς έφτασαν στην έκτη σερί νίκη τους και ετοιμάζονται πλέον για το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα.

Δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι και ο Ολυμπιακός και ο Πανιώνιος στο Φάληρο. Όπως συνηθίζουν στα τελευταία τους παιχνίδια, οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν ορεξάτα, αλλά ο Κότνικ δήλωσε παρών στις ενέργειες του Χριστοδουλόπουλου, ενώ στο 10’ ο Καμαρά του Πανιωνίου ανάγκασε τον Σα σε σωτήρια επέμβαση. Οι φιλοξενούμενοι έψαχναν την ευκαιρία για την αντεπίθεση, καθώς η άμυνα του Ολυμπιακού έπαιζε ψηλά. Οι αρκετές επιθετικές ενέργειες των «ερυθρόλευκων» δεν είχαν τύχη, καθώς είτε έβγαιναν άουτ, είτε ο Κότνικ επενέβαινε σωστά. Το ημίχρονο έληξε 0-0, με τον Ολυμπιακό να μένει χωρίς γκολ στο πρώτο μέρος μετά από μια πέντε αγώνες.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε, με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν το ασφυκτικό πρέσινγκ. Οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μια την άλλη, με πρωταγωνιστή κυρίως τον Χριστοδουλόπουλο που έψαχνε το γκολ. Ο Πανιώνιος αμυνόταν μαζικά, ωστόσο από το 68’ και μετά ο αγώνας άλλαξε.

Ο Χασάν με πλασέ στην κίνηση, μετά από γύρισμα του Τοροσίδη, πέτυχε το 1-0, γεγονός που ξεμπλόκαρε τον Ολυμπιακό. Στο 75’ ήρθε η σειρά του Γκερέρο με κεφαλιά να βρει δίχτυα για το 2-0. Στο 78’ ο Χριστοδουλόπουλος κέρδισε το πέναλτι από τον Τσιλούλη και ο ίδιος από την άσπρη βούλα πέτυχε το 3-0. Οι γηπεδούχοι δεν έριξαν ρυθμό και στο 87’ ο Βούκοβιτς με ωραίο σουτ έγραψε το 4-0. Κάπου εκεί τέλειωσε το παιχνίδι, με τον Μαρτίνς πάντως να δίνει χρόνο συμμετοχής και σε Ντίας, Σολδάνο, που έκαναν ντεμπούτο με τα «ερυθρόλευκα» στη Super League.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Βούκοβιτς, Σισέ, Κούτρης, Ελαμπντελαουί (14’ Τοροσίδης), Καμαρά, Νάτχο, Χριστοδουλόπουλος (80’ Ντίας), Ποντένσε, Γκερέρο, Χασάν (83’ Σολδάνο).

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Κότνικ, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Παπαγεωργίου, Οικονομίδης (80’ Σπιριντόνοβιτς), Κότσιτς, Κόρμπος (55’ Μανθάτης), Μακρύλλος, Σιντί Αλί, Τσιλούλης, Καμαρά (75’ Μίκο).