Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 1-1: Μισή ανατροπή, παραμένει αήττητος ο «δικέφαλος»

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν πολύ καλύτερος, έκανε όμως… μισή ανατροπή με το ντέρμπι κορυφής να μένει στο 1-1.
Ένα ντέρμπι που τα είχε όλα, με ένταση και πάθος τόσο πριν όσο και κατά τη διάρκεια του αγώνα, δεν ανέδειξε νικητή. Ο ΠΑΟΚ μπορεί να αισθάνεται κερδισμένος από τη στιγμή που δεν ηττήθηκε και συνεχίζει να διατηρεί το σερί του αλλά και να παραμένει στην κορυφή μαζί με τον Ολυμπιακό, ο οποίος δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Οι Θεσσαλονικείς ήταν καλύτεροι και πιο «διαβασμένοι» στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκαν με τον Ίνγκασον αλλά στο δεύτερο ημίχρονο υποχώρησαν κόντρα στην πίεση των «ερυθρόλευκων». Η ομάδα του Μαρτίνς ήταν πολύ καλύτερη στο δεύτερο μισό του ματς, πίεσε και θα μπορούσε να έχει βρει κι άλλα γκολ πέρα από το πέναλτι της ισοφάρισης από τον Βαλμπουενά στο 65’ που διαμόρφωσε το τελικό 1-1 το οποίο συντηρεί την ισοβαθμία στην κορυφή.

Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ συνεχίζουν να… πορεύονται χέρι – χέρι έχοντας 28 βαθμούς μετά από 12 αγωνιστικές στο πρωτάθλημα. Δεδομένα η… κουβέντα για το ντέρμπι θα συνεχιστεί, αφού οι Θεσσαλονικείς έχουν κάνει καταγγελίες τόσο για όσα έγιναν πριν την έναρξη του αγώνα κατά την άφιξη της αποστολής όσο και στο ημίχρονο, για… ντου στα αποδυτήρια. Το σίγουρο είναι πως οι λογαριασμοί έμειναν… ανοικτοί κι η κόντρα των δυο για το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί. Ο ΠΑΟΚ πλέον επικεντρώνεται στις επόμενες εγχώριες υποχρεώσεις του, που είναι το ματς με την Ξάνθη το ερχόμενο Σάββατο στην Τούμπα ενώ ο Ολυμπιακός θα δοκιμαστεί στο Αγρίνιο από τον Παναιτωλικό λίγα 24ωρα πριν παίξει… τελικό για την ευρωπαϊκή του συνέχεια με τον Ερυθρό Αστέρα στο Φάληρο στις 11 Δεκεμβρίου.

Δείτε τα γκολ και τις καλύτερες φάσεις του Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ

Τα γκολ

0-1 Στο 29’ ο Καντουρί εκτέλεσε φάουλ, ο Ίνγκασον προσπάθησε για την κεφαλιά και ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού… ούτε μπλόκαρε, ούτε έδιωξε. Έτσι, ο Ισλανδός που ήταν κοντά στη φάση έσπρωξε τη μπάλα από κοντά στα δίχτυα για το προβάδισμα του «δικεφάλου του Βορρά».

1-1 Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε με εμφανή διάθεση να… διαφυλάξει το προβάδισμα και να μην επιτεθεί για δεύτερο γκολ. Αυτό ο Ολυμπιακός δεν το… άφησε ανεκμετάλλευτο. Πήρε μέτρα στο γήπεδο κι άρχισε να πιέζει τους Θεσσαλονικείς, ενώ ο Μαρτίνς έκανε τη δεύτερη αλλαγή με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, βάζοντας στο 60’ τον Καμαρά αντί του Μπουχαλάκη για να «κλειδώσει» το κέντρο. Αυτό είχε αποτέλεσμα, με τον Ποντένσε να έρχεται δεξιά και να προκαλεί προβλήματα στον Γιαννούλη, που έκανε το πέναλτι στο 64’. Ο Βαλμπουενά εκτέλεσε την εσχάτη των ποινών, ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό αλλά τραυματίστηκε κι έτσι έκλεισαν οι αλλαγές του Μαρτίνς με τον Γκερέρο να περνάει στο ματς.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Παπαδόπουλος, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (60’ Καμαρά), Γκιγιέρμε, Ποντένσε, Μασούρας (41’ Σουντανί), Βαλμπουενά (66’ Γκερέρο), Ελ Αραμπί

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Κρέσπο, Ίνγκασον, Γιαννούλης, Μίσιτς, Ντόουγκλας Αουγκούστο, Λημνιός, Ελ Καντουρί (66’ Μαουρίτσιο), Μπίσεσβαρ (82’ Πέλκας), Σφιντέρσκι (66’ Άκπομ)