Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα 1-0: Λύτρωση στο… +3 με Χασάν

Ολυμπιακός-ΠΑΣ Γιάννινα: Του… κεφαλιού του έκανε ο Αχμέντ Χασάν, ο οποίος στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων «έκοψε» τον… Γόρδιο δεσμό της άμυνας των Ηπειρωτών.

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε… σκούρα κόντρα στον «Άγιαξ της Ηπείρου», ωστόσο, κατάφερε να πάρει τη νίκη (1-0) χάρις σε κεφαλιά του Αιγύπτιου επιθετικού στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Το «συγκρότημα» του Πέδρο Μαρτίνς δεν παρουσιάστηκε όπως θα έπρεπε στην αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής, όμως, μπόρεσε να επιστρέψει στις νίκες, μετά την ισοπαλίας με τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, αυξάνοντας την απόσταση από τους διώκτες του, περιμένοντας τα υπόλοιπα ματς της ημέρας.

Από την άλλη, οι Ηπειρώτες, για δεύτερο ματς κόντρα στους «ερυθρόλευκους» παρουσιάστηκαν αρκετά διαβασμένοι, περιόρισαν τα ατού των γηπεδούχων, όμως, δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την καλή δουλειά που έκαναν στο φαληρικό γήπεδο, με αποτέλεσμα να γνωρίσουν την ήττα, την όγδοη τη φετινή σεζόν και παρέμειναν στους 15 βαθμούς.

Η εξέλιξη του αγώνα
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων. Οι γηπεδούχοι αναζήτησαν τους διαδρόμους προς την εστία του Χουτεσιώτη, αλλά οι Ηπειρώτες είχαν «κλείσει» καλά τους χώρους. Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν για τους Πειραιώτες, όταν στο 14’ ο Μασούρας ήταν σε θέση… βολής, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον πορτιέρο του ΠΑΣ Γιάννινα, ενώ στο 20’ οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ.

Δείτε ακόμη: Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 1-0: Γκολ και highlights (video)

Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά, ο Ελ Αραμπί βρέθηκε σε θέση βολής, έπιασε το σουτ, η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, αλλά στην συνέχεια ο διαιτητής του αγώνα έδειξε το σημείο του πέναλτι, μια και ο Χουτεσιώτης ανέτρεψε τον Μαροκινό φορ, λίγο μετά το πλασέ που έκανε. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλμπουενά, ωστόσο, ο Έλληνας τερματοφύλακας έπεσε σωστά και απέκρουσε.

Παρά το χαμένο πέναλτι, η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς αύξησε την πίεση προς την εστία των φιλοξενούμενων, αλλά απειλούσε κυρίως με στημένες φάσεις. Στο 33’ ο Ντρέγκερ δεν έπιασε σωστά το σουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, σε φάση διαρκείας, οι Μπουχαλάκης και Βαλμπουενά είδαν τα σουτ που έκαναν να σταματούν στους αμυντικούς. Πάντως, ο ΠΑΣ είχε μία μεγάλη ευκαιρία στο τέλος του πρώτου μέρους, αλλά το σουτ του Παμλίδη κόντραρε στον Σεμέδο και κατέληξε κόρνερ.