Ολυμπιακός – Ρεάλ Μαδρίτης 74-68: Θρίαμβος απέναντι σε Super Team (+video )

Με πείσμα, με συνέπεια στην άμυνα και με μεγάλα σουτ από τους Ντόρσεϊ – Βεζένκοβ, ο Ολυμπιακός έριξε στο καναβάτσο τη Ρεάλ Μαδρίτης (74-68) και έκανε το 2/2 στη EuroLeague.

Ένα από τα φαβορί όχι μόονο για την οκτάδα, αλλά για την κατάκτηση της EuroLeague επισκέφθηκε το βράδυ της Παρασκευής (8/10) το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, ωστόσο η Ρεάλ Μαδρίτης δεν τρόμαξε τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες πήραν τη νίκη με 74-68 και έκαναν το 2/2 στη διοργάνωση, με τους Ισπανούς να πέφτουν στο 1-1 το βράδυ που τα έσπασαν από την περιφέρεια.

Τάιλερ Ντόρσεϊ, Κώστας Παπανικολάου και Σάσα Βεζένκοβ ήταν οι κορυφαίοι των ερυθρόλευκων, που είχαν διάρκεια στην απόδοσή τους, κυρίως στην άμυνα, είχαν συγκέντρωση και καθαρό μυαλό και πήραν ένα σπουδαίο αποτέλεσμα το οποίο μπορεί να παίξει τεράστιο ρόλο στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Στις εξέδρες του ΣΕΦ, στις θέσεις των επισήμων για την ακρίβεια, βρέθηκε και ο Βασίλης Σπανούλης. Για πρώτη φορά θεατής μετά από την αποχώρησή του από τα παρκέ, αποθεώθηκε, ανταπέδωσε και έζησε με αγωνία την αναμέτρηση.

EUROLEAGUE 2021-2022 / – (KLODIAN LATO / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο mvp

Διπλός και πάλι ο MVP. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ κι ο Σάσα Βεζένκοβ έκαναν τη διαφορά, με τον δεύτερο να αξίζει ίσως λίγο περισσότερο αυτό το βραβείο καθώς έγραψε double-double, το δεύτερο συνεχόμενο μετά από εκείνο απέναντι στην ΑΕΚ, φυσικά πολύ πιο δύσκολο καθώς απέναντί του είχε την φροντ λάιν της Ρεάλ. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού σκόραρε 16 πόντους (5/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές) και μάζεψε 10 ριμπάουντ, ενώ ο ομογενής γκαρντ πρόσθεσε 12 πόντους (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα), ενώ βοήθησε και στο ριμπάουντ και στην οργάνωση και στην άμυνα στα 20:20 που έμεινε στο παρκέ.

Ο αδύναμος κρίκος

Κακό ματς από τους Κοζέρ, Ερτέλ, Γιουλ, ωστόσο ο χειρότερος παίκτης της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν ο Ρούντι Φερνάντεθ. Άστοχος από την περιφέρεια, δεν απείλησε στην επίθεση, δεν βοήθησε στην άμυνα, γκρίνιαζε ως συνήθως για κάθε φάση και στο τέλος είχε δύο πόντους από την γραμμή των βολών στα 22:38 που αγωνίστηκε.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν

Με 0/14 τρίποντα έκλεισαν οι δύο ομάδες το πρώτο δεκάλεπτο, την ώρα που ο Ολυμπιακός είχε μεν μία ασίστ, αλλά είχε και πέντε επιθετικά ριμπάουντ. Στο ημίχρονο η Ρεάλ είχε πετύχει ένα σουτ από την περιφέρεια, ο Ταβάρες είχε δύο ριμπάουντ και την ίδια στιγμή οι γηπεδούχοι μετρούσαν οκτώ ασίστ για επτά λάθη και είχαν δέκα παίκτες -από τους έντεκα που είχαν χρησιμοποιηθεί- με τουλάχιστον ένα ριμπάουντ. Στο 30′ τα τρίποντα είχαν φτάσει στα 7/37, στο 40′ οι Ισπανοί είχαν μείνει στα 3/24 και γι’ αυτό έφυγαν ηττημένοι από το Φάληρο.

Ο αγώνας

Με την ίδια πεντάδα (Γουόκαπ, Ντόρσεϊ, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Φαλ) ξεκίνησε το ματς ο Ολυμπιακός, που είδε τον Ταβάρες να τραυματίζεται στο μάτι στο πρώτο λεπτό, ήταν όμως άστοχος από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να βρεθεί στον ρόλο του κυνηγού. Ένα γκολ-φάουλ του Φαλ από συνεργασία με τον Ντόρσεϊ (9-6) ήταν η κορυφαία φάση στο πρώτο εξάλεπτο, με τον κακό στο ξεκίνημα Βεζένκοβ να ανεβάζει την απόδοσή του, να μαζεύει τα επιθετικά ριμπάουντ και με βολή να γράφει το 13-8 στο 8′. Στο φινάλε της περιόδου οι δύο ομάδες είχαν 0/14 τρίποντα (0/8 ο Ολυμπιακός, 0/6 η Ρεάλ), σε ένα πραγματικά “περίεργο” παιχνίδι.

Οι Πειραιώτες μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα μίνι ξέσπασμα για το 19-13, ο Λαρεντζάκης έκανε απίθανη δουλειά σε δημιουργία και εκτέλεση για το 22-17 στο 13′, την ώρα που ο Λάσο έπαιζε με δίδυμους πύργους (Πουαριέ – Ταβάρες) για να ισορροπήσει το ματς (28-27) και να περάσει και μπροστά (32-30) στο 17′ με τον Γουίλιαμς-Γκος να φτάνει τους εννέα πόντους σε δέκα λεπτά! Δεν κατάφεραν πάντως κάτι περισσότερο, με το 35-36 του ημιχρόνου να αφήνει το ματς ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα ανάμεσα σε δύο αντιπάλους που είχαν καλά ποσοστά στο δίποντο και άθλια στο τρίποντο.

Ο Μπαρτζώκας άνοιξε το τρίτο δεκάλεπτο με Γουόκαπ και Σλούκα μαζί στο παρκέ, όμως ο Ταβάρες έκανε θραύση και στις δύο πλευρές. Στην άμυνα σκέπαζε τους πάντες, στην επίθεση έβαλε γκολ-φάουλ για το 37-41 στο 23′, σημείο στο οποίο “μίλησε” ο Παπανικολάου. Δύο τρίποντα για το 43-43 έβαλαν φωτιά στο ΣΕΦ, με τους Μαδριλένους να στέκονται όρθιοι και με ένα μικρό 0-5 να οδηγούν τον Μπαρτζώκα σε timeout. Από αυτό προέκυψε ένα 6-0 του Ολυμπιακού, ωστόσο το μοτίβο του ματς δεν άλλαξε και το 54-52 του 30′ έδειχνε θρίλερ μέχρι το φινάλε απέναντι σε δύο ομάδες που απαντούσαν με σερί στα σερί.

Ένα μεγάλο τρίποντο του Βεζένκοβ από τα 8 μέτρα και ακόμη ένα του Λαρεντζάκη από τη δεξιά γωνία έγραψαν το 62-56 στο 33′, με τον Μάρτιν να συνεχίζει με γκολ-φάουλ για το 65-56 και το σερί να φτάνει στο 9-0. Ο Ντόρσεϊ πήρε τη σκυτάλη για να βάλει πολύ δύσκολα σουτ για το 70-59 στο 36′, σκορ που δεν μπορούσε να ανατραπεί από τους Ισπανούς. Ο Ταβάρες πίεσε όσο μπορούσε, όμως ο Βεζένκοβ έβαλε το καλάθι για το 73-68 και κλείδωσε τη νίκη για τον Ολυμπιακό.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 7235 θεατές βρέθηκαν στο ΣΕΦ το βράδυ της Παρασκευής, σύμφωνα με την ενημέρωση της EuroLeague.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Ρότσα, Παστούσιακ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-10, 35-36, 54-52, 74-68

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 2 (1/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ντόρσεϊ 12 (2/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 8 (1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα), Φαλ 3 (6 ριμπάουντ), Σλούκας 9 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μάρτιν 7 (3/7 δίποντα), Βεζένκοβ 16 (5/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 10 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 9 (1/1 δίποντο, 2/4 τρίποντα, 1/3 βολές), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 4

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Γουίλιαμς-Γκος 16 (4/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 8/9 βολές), Κοζέρ 2, Ερτέλ 7 (2/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ασίστ), Φερνάντεθ 2 (0/5 τρίποντα, 2/2 βολές), Αμπάλδε 2, Χάνγκα 6 (3/6 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πουαριέ 6 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Ταβάρες 15 (6/9 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 5 (1), Γιαμπουσέλε 7 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Τέιλορ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 20/34 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 10/17 βολές, 35 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ρεάλ Μαδρίτης: 21/37 δίποντα, 3/24 τρίποντα, 17/18 βολές, 36 ριμπάουντ (24 αμυντικά – 12 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 μπλοκ, 13 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην πρώτη διαβολοβδομάδα της σεζόν ο Ολυμπιακός θα θα παίξει πρώτα στη Βαρκελώνη (13/10 στις 22:00) και στη συνέχεια στο ΣΕΦ με τη Ζάλγκιρις, ενώ η Ρεάλ θα υποδεχθεί τη Μονακό (13/10 στις 21:45) πριν φιλοξενήσει και τον Παναθηναϊκό (15/10 στις 22:00).