Ολυμπιακός – Βαλένθια 82-83: Έβγαλε τα μάτια του στην τέταρτη περίοδο (+vid)

Ο Ολυμπιακός τα είδε όλα το βράδυ της Παρασκευής (4/11) στο ΣΕΦ, καθώς απώλεσε σημαντικές διαφορές για να ηττηθεί με 82-83 από τη Βαλένθια που προηγήθηκε στα 3.9″ πριν από το φινάλε με 3/3 βολές του Κρις Τζόουνς. Οι Πειραιώτες έχασαν με 11-25 την τέταρτη περίοδο, ο Σλούκας αστόχησε στο τελευταίο σουτ.

Ό,τι έχτισε στο πρώτο μέρος, το γκρέμισε σε μια περίοδο ο Ολυμπιακός που ηττήθηκε με 82-83 το βράδυ της Παρασκευής (4/11) στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας από τη Βαλένθια. Η ισπανική ομάδα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 3/3 βολές του Κρις Τζόουνς 3/9″ πριν από το φινάλε, όταν οι Πειραιώτες αποφάσισαν να κάνουν φάουλ στο +2. Τελικά το φάουλ έγινε σε προσπάθεια για τρίποντο, με τον Κώστα Σλούκα να παίρνει το τελευταίο σουτ, να αστοχεί ενώ υπήρξε επαφή με το δεξί του χέρι και να ρίχνει τους ερυθρόλευκους στο 4-2 στην κανονική περίοδο της EuroLeague.

Ο Κρις Τζόουνς (17 πόντοι, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα σε 24:48) κι ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς (17 πόντοι, 4/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα σε 21:53) ήταν οι κορυφαίοι της Βαλένθια, που ανέβηκε στο 3-3 (1-2 εντός και 2-1 εκτός έδρας) παίζοντας με χαρακτήρα, πείσμα και θράσος μέχρι το φινάλε.

Σάσα Βεζένκοβ (20 πόντοι, 7/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 7 ασίστ που συνιστούν ρεκόρ καριέρας), Τόμας Γουόκαπ (12 πόντοι, 6 ασίστ), Κώστας Σλούκας (11 πόντοι, 6 ασίστ) και Κώστας Παπανικολάου (9 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ) ήταν οι κορυφαίοι του Ολυμπιακού, που όμως έκανε 20 λάθη και στην τέταρτη περίοδο δεν είχε ούτε την απαιτούμενη ενέργεια, ούτε την απαιτούμενη αποφασιστικότητα. Δεύτερο σερί αρνητικό αποτέλεσμα σε εντός έδρας αγώνα, με την Παρτίζαν να παίρνει σειρά για να πατήσει το παρκέ του ΣΕΦ την επόμενη εβδομάδα.

Ο MVP
Κρις Τζόουνς και Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς πρέπει να μοιραστούν το βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη. Ο Αμερικανός ήταν clutch στο φινάλε, ο Μαυροβούνιος κράτησε την ομάδα του όρθια και στο τέλος της βραδιάς η νίκη πήγε μάλλον στην ομάδα που την άξιζε περισσότερο. Σε αυτή τουλάχιστον που ήταν πιο σοβαρή στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο αδύναμος κρίκος

Αϊζέια Κάναν (3 πόντοι σε 7:51), Γιαννούλης Λαρεντζάκης (1 πόντος σε 8:25), Τζόελ Μπόλομποϊ (4 λάθη σε 7:15) και Σακίλ ΜακΚίσικ (4 πόντοι, 1/5 σουτ σε 14:10) ήταν όλοι αρνητικοί. Πολύ δύσκολα μπορεί να ξεχωρίσει κάποιος έναν, για να τον χαρακτηρίσει αδύναμο κρίκο, ίσως η απόφαση του Γιώργου Μπαρτζώκα για φάουλ στο +2 να έκρινε τον αγώνα. Ο προπονητής του Ολυμπιακού είχε ζητήσει και λίγο νωρίτερα φάουλ στο +2 της ομάδας του, ο Κρις Τζόουνς είχε βάλει 1/2 και στη συνέχεια μάλλον ήξερε τι θα συμβεί, γι’ αυτό και πήγε για να σουτάρει τρίποντο ώστε να πάρει τρεις βολές.

Τα στατιστικά που ξεχώρισαν
Εξωπραγματικά αποτελεσματικό το πρώτο δεκάλεπτο του Ολυμπιακού, που είχε 8/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές και οκτώ ασίστ για δύο λάθη. Οι Πειραιώτες έκαναν εννέα λάθη στη δεύτερη περίοδο, επίδοση τεράστια για το επίπεδό τους, όμως η Βαλένθια δεν τα εκμεταλλεύθηκε, ήταν ανύπαρκτη στο ριμπάουντ και κάπως… τυχερή που έχανε μόνο με 13. Άλλο ματς έγινε στο β’ μέρος, άλλο ματς έγινε στην τέταρτη περίοδο (11-25 το σκορ της). 6-16 οι πόντοι στον αιφνιδιασμό, 11-22 οι πόντοι από τα λάθη του αντιπάλου, πέντε άστοχες βολές ο Ολυμπιακός, δύο η Βαλένθια.

Ο αγώνας
Με τον Παπανικολάου να βρίσκεται παντού, σε άμυνα κι επίθεση, αλλά και να δημιουργεί για τους συμπαίκτες του, ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με τρομερή ορμή. Προηγήθηκε με εννέα (14-5) στο τέταρτο λεπτό, με τον Μπαρτζώκα να βάζει τον ΜακΚίσικ στη θέση του Κάναν και την ενέργεια να κάνει τη διαφορά απέναντι στους Ισπανούς των τριών λαθών. Η Βαλένθια είχε 5/6 τρίποντα στο πρώτο επτάλεπτο και χάρη σε αυτά τα σουτ έμεινε όρθια (20-17), δεν είχε όμως έναν… Βεζένκοβ, καθώς ο Σάσα έφτασε τους 10 πόντους για το 26-17 προς τα τέλη της περιόδου (28-22).

Με Σλούκα – Κάναν στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, οι Πειραιώτες κράτησαν τη διαφορά ψηλά (33-24), πριν ο Κάναν σκοράρει δύσκολο σουτ από τη δεξιά γωνία για το 36-26 στο 14′. Οι άμυνες έγιναν πιο σκληρές, το σκοράρισμα έπεσε, όμως ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει τον έλεγχο. Ο Πίτερς με το πρώτο του σουτ έκανε το 39-28, ο Σλούκας έγραψε το 45-32 στο 19′ και στο ημίχρονο το 47-34 έδειχνε ποιος ήταν το αφεντικό του αγώνα. Κι ας είχαν κάνει οι παίκτες του Μπαρτζώκα εννέα λάθη στη δεύτερη περίοδο. Ήταν αποτελεσματικοί, είχαν τον Βεζένκοβ ξανά σε τρομερή κατάσταση, αλλά είδαν τον Μπόλομποϊ να κάνει τέσσερα λάθη σε μόλις επτά λεπτά, παίζοντας στον ρόλο του τρίτου σέντερ.

Με τον Ντούμπλιεβιτς να μπαίνει… αγριεμένος στο β’ μέρος, η Βαλένθια μείωσε στους έξι (53-47), έδειξε σαφώς πιο επικίνδυνη και πίεσε τον Ολυμπιακό που έπρεπε να παίξει με περισσότερη συγκέντρωση και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Ντούμπλιεβιτς σκόραρε ξανά για το 56-52 στο 26′, όμως ο Παπανικολάου ήταν ξανά εκεί, για να βάλει το δεύτερο τρίποντό του, πριν σκοράρει ακόμα ένα για το 69-56 και γράψει ο Σλούκας το 71-58 του 30′ με σουτάκι μέσης απόστασης στην εκπνοή.

Με τον Βεζένκοβ να πασάρει εκπληκτικά και να κάνει ρεκόρ καριέρας με επτά ασίστ στο 35′, ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε. Η Βαλένθια έκανε την προσπάθειά της και έμεινε κοντά (79-72), μείωσε και στους τέσσερις (79-74) ξανά με τον Ντούμπλιεβιτς, μείωσε και στους τρεις με τρίποντο του Τζόουνς (80-77 στο 38′), μείωσαν και στον πόντο (80-79 στο 39′) με καλάθι του Γουέμπ από μέση απόσταση. Ακολούθησε λάθος του Βεζένκοβ, δικό του κλέψιμο, φάουλ στον Σλούκα και 1/2 βολές για το 81-79 στα 14.5″, timeout του Μουμπρού και φάουλ στον Τζόουνς που είχε 1/2 για το 81-80 στα 11.6″.

Ο Σλούκας έβαλε 1/2 για το +2, για να ακολουθήσει φάουλ στον Τζόουνς που πήρε ΤΡΕΙΣ βολές από τους διαιτητές που συμβουλεύθηκαν το replay. Τις έβαλε και τις τρεις για το 82-83, με τον Μπαρτζώκα να καλεί timeout, να πηγαίνει τη μπάλα στο μισό γήπεδο και να την δίνει στον Σλούκα, ο οποίος πήρε σουτ υπό ασφυκτική άμυνα (ο Κλαβέρ τον βρήκε στο δεξί χέρι), για να αστοχήσει και να δώσει στη Βαλένθια το αποτέλεσμα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιφαλά, Βικλίτσκι, Σούκις

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-22, 47-34, 71-58, 82-83

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 1 (0/2 σουτ, 1/2 βολές), Φαλ 10 (5/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σλούκας 11 (1/2 τρίποντα, 4/6 βολές, 6 ασίστ, 3 λάθη), Βεζένκοβ 20 (7/10 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 0/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παπανικολάου 9 (3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπόλομποϊ, Πίτερς 3 (1), Μπλακ 9 (4/4 δίποντα, 1/2 βολές), ΜακΚίσικ 4 (0/3 τρίποντα)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Μουμπρού): Χάρπερ 9 (1/5 τρίποντα), Κλαβέρ 7 (1), Πουέρτο 3 (1), Πρέπελιτς 5 (1/6 τρίποντα, 6 ασίστ), Γουέμπ 9 (3/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λόπεθ – Αροστέγκι 4 (3 ασίστ), Τζόουνς 17 (1/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 λάθη), Ράντεμπο 2, Ντούμπλιεβιτς 17 (4/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Αλεξάντερ 10 (5/7 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 21/36 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 10/15 βολές, 34 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 9 επιθετικά), 24 ασίστ, 9 κλεψίματα, 20 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 19/32 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 12/14 βολές, 23 ριμπάουντ (17 αμυντικά – 6 επιθετικά), 24 ασίστ, 12 κλεψίματα, 12 λάθη, 2 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 7η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα υποδεχθεί την Παρτίζαν (10/11 στις 21:00), ενώ η Βαλένθια θα παίξει εντός έδρας με τη Μονακό (11/11 στις 22:00).