Ολυμπιακός-Βόλος 5-0: «Πεντάρα» στον Βόλο και βλέπει Τότεναμ

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 5-0 του Βόλου και πλέον ετοιμάζεται για Champions League.

Με σοβαρότητα και συγκέντρωση αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κόντρα στον Βόλο και έφτασε στην άνετη νίκη με 4-0. Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς έκαναν αυτό που έπρεπε και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο παιχνίδι της Τετάρτης (18/9, 19:55) με την Τότεναμ.

Δείτε τα γκολ του Ολυμπιακός – Βόλος

Ο Γκιλιέρμε άνοιξε το σκορ στο 11’ και στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι μετά το70’ και με τους Ελ Αραμπί, Γκερέρο, Βαλμπουενά και Σουντανί έφτασε στη νίκη με 5-0.

Το γρήγορο γκολ έψαχνε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Βόλο και στα πρώτα λεπτά κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Στο 11’ ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ και ο Γκιλιέρμε με κεφαλιά νίκησε τον Γκαραβέλη για το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και στο 18’ το σουτ του Μουνίθ πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Σα. Στο 21’ οι «ερυθρόλευκοι» άγγιξαν το δεύτερο γκολ, όταν ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το φάουλ ο Μυστακίδης πήρε την κεφαλιά για να απομακρύνει, αλλά η μπάλα βρήκε το δοκάρι. Στη συνέχεια έπεσε ο ρυθμός, με τον Ολυμπιακό να έχει τη μπάλα στην κατοχή του, αλλά να μην απειλεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήθελε και πάλι ένα γρήγορο γκολ, ωστόσο η πρώτη καλή στιγμή ανήκε στον Βόλο. Στο 50’ ο Ζοάο έκανε το σουτ και ο Σα έδιωξε σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και έχασαν κάποιες ευκαιρίες με σουτ των Ραντζέλοβιτς και Βαλμπουενά. Στο 72’ ο Ελ Αραμπί κατάφερε να πετύχει το δεύτερο γκολ με σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 79’ από μπαλιά του Ποντένσε ο Γκερέρο βρέθηκε σε θέση βολής και πέτυχε το 3-0.

Στο 84’ ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι με τον Βαλμπουενά και ο Γάλλος το εκτέλεσε εύστοχα για το 4-0. Στο 90+4’ ο Σουντανί διαμόρφωσε το τελικό 5-0, δίνοντας χαρακτήρα… πάρτι στη νίκη του Ολυμπιακού επί του Βόλου.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Μεριά, Σισέ, Ελαμπντελαουί, Γκιλιέρμε (84’ Μπενζιά), Καμαρά, Ποντένσε, Ραντζέλοβιτς (70’ Σουντανί), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί (74’ Γκερέρο).

Βόλος (Χουάν Φεράντο): Γκαραβέλης, Λύρατζης, Διαμαντής, Δημόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης (56’ Αουγκούστο Μαξ), Ζοάο, Μπαλογιάννης, Μουνίθ (85’ Ηλιόπουλος), Μυστακίδης (69’ Ατιάτ), Γέντρισεκ