Ολυμπιακός – Ξάνθη 3-1: Με οδηγό τον Ποντένσε στα προημιτελικά οι ερυθρόλευκοι

Με δύο γκολ του Ποντένσε (29′, 61′) και ένα του Χάσαν (52′), ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου εις βάρος της Ξάνθης, που μείωσε με πέναλτι (τραβηγμένο από τα μαλλιά) του Μπρίτο στο 75′ για το τελικό 3-1 στο Φάληρο.

Ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε την Ξάνθη στο “Γεώργιος Καραϊσκάκης”, στη ρεβάνς του 0-0 στα Πηγάδια, για την φάση των 16 του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι ερυθρόλευκοι με δύο τέρματα του Ποντένσε και ένα ακόμη του Χάσαν, πήραν τη νίκη – πρόκριση με σκορ 3-1, περιμένοντας πλέον την κλήρωση της Παρασκευής (25/1) για να μάθουν τον αντίπαλο τους στα προημιτελικά.

Ο Μαρτίνς παρέταξε την ομάδα με μπόλικες αλλαγές. Οι Μεριά – Μιράντα επανεμφανίστηκαν στην ενδεκάδα, το ίδιο και ο Τσιμίκας, ενώ ο Νάτχο πέρασε στο πλάι του Γκιλιέρμε, με τον Μασούρα βασικό για πρώτη φορά και τον Χάσαν στην κορυφή της επίθεσης (εκεί είχε βρεθεί τελευταία φορά στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό). Ο Σολδάνο στην πρώτη του συμμετοχή σε αποστολή, ξεκίνησε από τον πάγκο. Λιγότερες οι αλλαγές για τον Ράσταβατς, που προτίμησε τους περισσότερους από τους βασικούς του παίκτες για την ενδεκάδα.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και πρόλαβαν να χάσουν τρεις σπουδαίες ευκαιρίες πριν συμπληρωθεί το πρώτο τέταρτο αγώνα. Ο Χάσαν έβγαλε φάτσα με τον Ζίβκοβιτς τον Τσιμίκα στο 11′, ωστόσο ο μπακ του Ολυμπιακού δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Τρία λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Μασούρα να εκτελέσει… αιφνιδιασμένος με το κεφάλι από κάθετη του Νάτχο, με τη μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Ζίβκοβιτς. Στο 15′ ο Μασούρας έφτασε ξανά πρώτος στη μπάλας, από σέντρα του Γκιλιέρμε, αλλά η σκαστή κεφαλιά του έφυγε άουτ.

Ο Ράσταβατς είχε πολλά παράπονα από την ανασταλτική συμπεριφορά των παικτών του, με τον Ολυμπιακό να έχει κατοχή μπάλας που έφτανε στο 77% φτάνοντας στο πρώτο 20λεπτο του αγώνα.

Η ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΗ ΕΥΦΥΪΑ ΤΟΥ ΝΑΤΧΟ

Η Ξάνθη σταδιακά απορρόφησε την πίεση και κατάφερε να σπάσει τον ρυθμό των ερυθρολεύκων, ενώ είχε τη δική της στιγμή στο 27′, όταν σε κλέψιμο και γύρισμα του Σιλά από αριστερά, ο Κάστρο είχε κακό βηματισμό και δεν μπόρεσε να εκτελέσει μέσα από την περιοχή.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξεκλειδώσει την άμυνα της Ξάνθης, χάρη στην ποδοσφαιρική ευφυΐα του Νάτχο. Ο Ισραηλινός έκανε μια απίθανη κάθετη πάσα στον Ποντένσε και ο Πορτογάλος με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Ζίβκοβιτς, από θέση μέσα δεξιά στην περιοχή, για το 1-0 στο 29′.

Ακολούθησε ένα δεκάλεπτο με πολλά λάθη εκατέρωθεν, ειδικά στον άξονα της μεσαίας γραμμής και το ημίχρονο έκλεισε με δύο σωτήριες επεμβάσεις του Ζίβκοβιτς. Πρώτα σε προσπάθεια του Ποντένσε στο 43′ και ένα λεπτό μετά σε γυριστό του Χάσαν (Ποντένσε και Νάτχο είχαν κρύψει τη μπάλα, πριν αυτή εμφανιστεί στα πόδια του Αιγύπτιου) από το ύψος του πέναλτι.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τον τρόπο που ολοκληρώθηκε το πρώτο. Ο Φορτούνης έφτασε χαμηλά στην περιοχή από δεξιά, γύρισε στον Νάτχο και ο Ζίβκοβιτς έσωσε την εστία του στο δυνατό σουτ του Ισραηλινού με το δεξί από το ύψος του πέναλτι. Ο Ράσταβατς άφησε τον Κοβάτσεβιτς στα αποδυτήρια και πέρασε στο ματς τον Μπαριέντος, θέλοντας μεγαλύτερη δημιουργία μεσοεπιθετικά, ωστόσο η μπάλα ήταν σταθερά στα πόδια των γηπεδούχων.

ΧΑΣΑΝ, ΠΟΝΤΕΝΣΕ ΚΑΙ… ΣΟΛΔΑΝΟ

Στο 52′ οι Τοροσίδης, Φορτούνης και Χάσαν άλλαξαν υπέροχα τη μπάλα, με τον Αιγύπτιο να σημαδεύει σωστά με το αριστερό, σκοράροντας το 2-0 για τον Ολυμπιακό. Ο Μαρτίνς τράβηξε άμεσα στον πάγκο τους Γκιλιέρμε και Φορτούνη, θέλοντας να τους δώσει ανάσες, και έριξε στο ματς τους Μπουχαλάκη και Χριστοδουλόπουλο αντίστοιχα.

Οι ερυθρόλευκοι πάντως δεν ήθελαν να ρίξουν ταχύτητα και με τον Ποντένσε βρήκαν ένα ακόμη γκολ, το τρίτο στο ματς, στο 61′. Το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Πορτογάλου εξτρέμ έβαλε τίτλους τέλους στην υπόθεση πρόκριση και το ενδιαφέρον στράφηκε στο ντεμπούτο του Σολδάνο.

Ο Αργεντίνος φορ μπήκε στο ματς στο 64′ αντί του Ποντένσε, εξέλιξη που αυτομάτως έφερε τον Ολυμπιακό σε ένα “flat” 4-4-2, με τους Μασούρα – Χριστουδουλόπουλο στα άκρα.

ΜΠΟΥΧΑΛΑΚΗΣ ΚΑΙ… ΤΖΟΒΑΡΑΣ “ΖΩΝΤΑΝΕΨΑΝ” ΤΟ ΜΑΤΣ

Κακό μαντάτο για τον Πέδρο Μαρτίνς ο τραυματισμός του Μπουχαλάκη, που έφυγε από το παιχνίδι στο 72′ με πρόβλημα στον δικέφαλο, με τους ερυθρόλευκους να συνεχίζουν με αριθμητικό μειονέκτημα ως το τέλος της αναμέτρησης.

Δύο λεπτά αργότερα ο Τζοβάρας έδειξε το σημείο του πέναλτι, για χέρι του Τσιμίκα σε σουτ του Μπαξεβανίδη. Αν όχι ανύπαρκτη, σίγουρα τραβηγμένη από τα μαλλιά η απόφαση του εκ Φθιώτιδος ρέφερι, με τον αμυντικό του Ολυμπιακού να έχει γυρισμένη πλάτη και το χέρι του σχεδόν ευθυγραμμισμένο και πάνω στο σώμα του…

Ο Μπρίτο εκτέλεσε δυνατά και χαμηλά στην αριστερή γωνία του Σα, μειώνοντας σε 1-3 για τους Ακρίτες. Το παιχνίδι εκεί έμοιαζε ότι μπορεί να “σαλέψει”, ωστόσο τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Με τον Ολυμπιακό να παίρνει το εισιτήριο για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά τους Πανιώνιο, ΠΑΟΚ, Αστέρα, ΑΕΚ και Ατρόμητο, με τα δύο τελευταία εισιτήρια να κρίνονται την Πέμπτη (24/1) στις ρεβάνς του Παναθηναϊκού με τη Λαμία και του ΟΦΗ με τον Εργοτέλη.

Γήπεδο: Γεώργιος Καραϊσκάκης

Διαιτητής: Γεώργιος Τζοβάρας (ΕΠΣ Φθιώτιδας)

Βοηθοί: Δαμιανός Ευθυμιάδης (ΕΠΣ Πιερίας), Αντώνιος Δίπλαρης (ΕΠΣ Καρδίτσας)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Μεριά, Μιράντα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε (55′ Μπουχαλάκης), Νάτχο, Φορτούνης (58′ Χριστοδουλόπουλος), Ποντένσε (64′ Σολδάνο), Μασούρας, Χάσαν.

ΞΑΝΘΗ (Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Κασάδο, Σιλά, Μελιόπουλος, Καμαρά, Κοβάτσεβιτς (46′ Μπαριέντος), Ντουρίτσκοβιτς (56′ Καντά), Μπρίτο, Κάστρο (68′ Ντίρεσταμ).

Γκολ: 29′ & 61′ Ποντένσε, 52′ Χάσαν / 75′ πεν. Μπρίτο

Κάρτες: 45+2′ Γκιλιέρμε, 45+2′ Νάτχο, 67′ Μιράντα / 8′ Λισγάρας, 45+2′ Κασάδο