Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις 83-74: Αντέδρασε και πήρε… ανάσα

Ο Ολυμπιακός ήταν ο νικητής στο παιχνίδι του ΣΕΦ απέναντι στην Ζαλγκίρις Κάουνας, επικρατώντας με 83-74, για την 8η αγωνιστική της Euroleague και βάζοντας παράλληλα τέλος στο αρνητικό απέναντι στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που μετρούσε 4 συνεχόμενα θετικά αποτελέσματα και δείχνοντας μια πολύ βελτιωμένη εικόνα.

Ο Ολυμπιακός έκανε ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο, ήταν εξαιρετικός στην άμυνα και πήρε τη νίκη απέναντι στην Ζαλγκίρις, δίνοντας χαρά στους φιλάθλους τους μετά από 3 σερί ήττες στην φετινή Ευρωλίγκα και 4 απέναντι στην ομάδα από το Κάουνας.

Η ομάδα του Κεστούτις Κεμζούρα έκανε λιγότερα λάθη, είχε καλύτερη δημιουργία και συνολικά ήταν ανώτερη, φτάνοντας σε μια δίκαιη νίκη. Με αυτό τον τρόπο οι ερυθρόλευκοι ανέβηκαν στο 3-5, όσο και η Ζαλγκίρις.

Ο Σπανούλης είχε 16 πόντους με 7 ασίστ και οι Νίκολα Μιλουτίνοφ – Πολ από 14. Παράλληλα πολύτιμη ήταν η συνεισφορά του Ουίλι Ριντ, ο οποίος έβγαλε ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ, σκοράροντας 10 πόντους.

Καλύτερη η Ζαλγκίρις στο ξεκίνημα, αλλά…

Η Ζαλγκίρις είχε καλή κυκλοφορία και κίνηση μακριά από τη μπάλα, βρίσκοντας έτσι λύσεις στην επίθεση, όμως από την άλλη ο Ολυμπιακός χτύπησε κοντά στο καλάθι με τον Σπανούλη να δημιουργεί. Οι Πειραιώτες με αυτό τον τρόπο έμειναν κοντά στο σκορ και με ένα ξέσπασμα του Πολ έκλεισαν προηγούμενοι το πρώτο δεκάλεπτο (19-18).

Καλός αμυντικά, κακός επιθετικά

Αμυντικά ο Ολυμπιακός πήρε σχεδόν άριστα στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, όμως η κατάσταση δεν ήταν ίδια στην επίθεση, με την μπάλα να κολλάει. Η αντίδραση της Ζαγκίρις ήρθε, με την κυκλοφορία και τα ελεύθερα σουτ να δίνουν ξανά λύσεις στην ομάδα του Γιασικεβίτσιους που έφτασε για πρώτη φορά στο +6 (25-31, 16’), όμως ο Σπανούλης με τον Πρίντεζη ήταν εκεί και έβαλαν ξανά τον Ολυμπιακό μέσα στο παιχνίδι. Τελικά η Ζαλγκίρις έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 37-39, με το αξιοσημείωτο να είναι τα μηδέν επιθετικά ριμπάουντ για τον Ολυμπιακό.

Ξέσπασε και πήρε τον έλεγχο

Η άνοδος του Μιλουτίνοφ και η ενέργεια του Κόνιαρη άλλαξαν όλο τον Ολυμπιακό, ο οποίος μπήκε σε ρόλο οδηγού στην αναμέτρηση (48-43, 25’). Ριντ και Πολ συνέχισαν την δουλειά που έκανα οι προηγούμενοι, το ποσοστό στα τρίποντα ανέβηκε (5/8 στο δεκάλεπτο) όμως η Ζαλγκιρις, συνεχίζοντας να παίρνει σωστές επιλογές στην επίθεση, δεν επέτρεψε στους Πειραιώτες να ξεφύγουν με διψήφια τιμή, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 60-55.

“Καθάρισε” με τρίποντα και Μιλουτίνοφ

Η Ζαλγκίρις τα… έσπασε από μακριά, έχοντας μόνο άστοχες προσπάθειες από μακριά, γεγονός που ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε, φτάνοντας για πρώτη φορά στο +10 (71-61, 34’). Η άμυνα του Ολυμπιακού συνέχισε να μην επιτρέπει στην Ζαλγκίρις να κάνει το παιχνίδι της και η διαφορά έφτασε στους 13 (76-63, 35’). Τα πάντα έδειχναν πλέον να έχουν κριθεί, με τους Πειραιώτες να είναι κυρίαρχοι του αγώνα. Οι Λιθουανού μείωσαν σε 81-74 στο 39’, όμως 2 βολές του Μιλουτίνοφ έγραψαν το τελικό 83-74.

Δεκάλεπτα: 19-18, 37-39, 60-55, 83-74.