Ολυμπιακος – Ζενίτ 68-77 (64-64κ.α.): Δεν εκμεταλλεύτηκε το «δώρο» και του… έκλεισε το «σπίτι»

Η Ζενίτ δεν έκανε φάουλ κι ο Παπανικολάου έστειλε το ματς στην παράταση, αλλά ο Ολυμπιακός πέτυχε 4 πόντους κι η ρωσική ομάδα πέτυχε στο ΣΕΦ την πρώτη νίκη (77-68, 64-64κ.α.) της ιστορίας της στην Ευρωλίγκα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με σαφή διάθεση να «ταΐσει» μέσα στο «ζωγραφιστό» τους Μιλουτίνοφ και Πρίντεζη. Αυτό είχε εξαιρετικό αποτέλεσμα, καθώς το ξεκίνημα ήταν ανάλογο με αυτό κόντρα στη Βαλένθια, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται με 12-0. Ο Πλάθα ζήτησε εσπευσμένα τάιμ άουτ και χρειάστηκε να περιμένει σχεδόν πέντε αγωνιστικά λεπτά για να δει τους παίκτες του να σημειώνουν το πρώτο τους καλάθι.

Μετά τα 0/7 σουτ, οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν σερί 6-0 και σταδιακά ισορρόπησαν την κατάσταση. Μάλιστα, με τρίποντο του Τσούσκιν στην εκπνοή της περιόδου πέτυχαν την ολική ανατροπή και με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 26-7, βρέθηκαν στο +5 (26-21). Την ίδια ώρα ο Ολυμπιακός στα πρώτα 15 λεπτά μετρούσε 11/18 δίποντα και 0/10 τρίποντα!

Η αποτελεσματικότητα κοντά στο καλάθι ήταν κι αυτή που συνέβαλε στο 10-0 της ομάδα του Κεμζούρα, η οποία προηγήθηκε 31-26, έχοντας πρωτοστάτες τους Σπανούλη (6π., 4ασ.) και Μιλουτίνοφ (8π., 4ρ.). Όταν, όμως, ο Σέρβος ψηλός ήταν στον πάγκο ο Ολυμπιακός είχε θέμα στο ριμπάουντ, καθώς ο Ρούμπιτ ήταν κακός. Κάπως έτσι η Ζενίτ, μετρώντας 5/10 τρίποντα, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, έχοντας το προβάδισμα (38-36).

Ο Αγιόν ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο με δύο γρήγορα καλάθια, ενώ στη συνέχεια τη σκυτάλη πήρε ο Πονίτκα, με αποτέλεσμα η ομάδα της Αγ. Πετρούπολης να προηγηθεί για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (48-38 στο 25’). Το τρίτο φάουλ του Αγιόν ήταν το πρώτο καλό νέο για τον Ολυμπιακό, ο οποίος επέστρεψε άμεσα με σερί 7-0 (45-48 στο 27’), αλλά το τρίποντο του Ρένφρο του… έκοψε τη φόρα!

Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στη Ζενίτ να μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο, έχοντας προβάδισμα 6 πόντων (53-47). Ο Πάντερ πέτυχε μόλις το δεύτερο τρίποντο σε 19 προσπάθειες, αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έχασε αρκετές ευκαιρίες να ισοφαρίσει. Βέβαια, κι οι παίκτες του Πλάθα έδειξαν την ίδια… αναποτελεσματικότητά στο να σκοράρουν. Αποτέλεσμα; Για τέσσερα λεπτά ο αγώνας να «κολλήσει» στο 50-53, μέχρι ο Ρένφρο να πετύχει το πρώτο καλάθι της Ζενίτ στην τέταρτη περίοδο.

Ο Άιβερσον μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 50-57 (35’) και λίγο αργότερα ο Κβοστόφ έκανε το 53-59, αλλά ο Κόνιαρης κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό! Ο νεαρός γκαρντ σημείωσε δύο σερί τρίποντα και συνέβαλε ώστε η ομάδα του Πειραιά να μειώσει στον πόντο (58-59 στο 37’). Ο Χόλινς πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο ψυχολογίας, με τον Πονίτκα να ακολουθεί και να κάνει το 58-64.

Ο Πάντερ πέτυχε τρίποντο-ανάσα, κάνοντας το 61-64 (45’’ πριν το τέλος), με τον Αγιόν να αστοχεί στην επόμενη φάση. Η Ζενίτ είχε φάουλ να δώσει αλλά οι παίκτες της έπαιξαν άμυνα και το πλήρωσαν, με τον Παπανικολάου να ισοφαρίζει (64-64) με νέο σουτ έξω από τα 6μ75, 6.5’’ πριν το τέλος! Στην τελευταία επίθεση, ο Κβοστόφ αστόχησε σε τρίποντο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε (65-64) για πρώτη φορά μετά το 36-34 (στο 19’), αλλά ο Σπανούλης ήταν εμφανώς κουρασμένος κι οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν λάθη. Αυτό έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους (έπαιξαν άμυνα ζώνης) να πετύχουν έξι αναπάντητους πόντους (70-65 στο 43’), με τον τρομερό Πονίτκα να βάζει την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του! Ο Πολωνός φόργουορντ με γκολ φάουλ έκανε το 67-73 (1’19’’ πριν το τέλος) και στην επόμενη φάση έκοψε με εντυπωσιακό τρόπο τον Πάντερ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 36-38, 47-53, 64-64 (κ.α.), 68-77.