Ομάδα πάλι με χαρακτήρα η Ρόδος, 4η (!) ισοπαλία τα Χανιά…

Ομάδα πάλι  με χαρακτήρα η Ρόδος, 4η (!) ισοπαλία τα Χανιά…

Σπουδαίο βαθμό στην Κρήτη κόντρα στη Χανιά, απέσπασε η Ρόδος στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 2.

Τα Χανιά ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι και ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Μπαϊροβιτς στο 27′. Η Ρόδος ωστόσο κατάφερε να αντιδράσει και με κεφαλιά του Σταματελόπουλου έφερε το παιχνίδι στα ίσια λίγο πριν τι φινάλε του ημιχρόνου. Οι Κρητικοί ωστόσο πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια, καθώς ο Θεοδωράκης δεν μπόρεσε να αντιδράσει στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τριανταφυλλάκου.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα «Ελάφια» είχαν τα ηνία του αγώνα, τα Χανιά δεν μπόρεσαν να «καθαρίσουν» το ματς στις ευκαιρίες που τους παρουσιάστηκαν και έτσι η Ρόδος πήρε τελικά το βαθμό της ισοπαλίας χάρη σε καταπληκτικό σουτ του Μαρκόφσκι στο 80ο λεπτό.

Έτσι η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, φτάνοντας τους 8 βαθμούς.

Το φιλμ του αγώνα

5′ Σέντρα του Βάρκα η μπάλα περνάει απ’ όλους και φτάνει στον Καμαρά που προσπαθεί να αιφνιδιάσει από πλάγια θέση τον Θεοδωράκη ο οποίος μπλόκαρε χωρίς πρόβλημα.
7′ Κόρνερ του Παναγιωτούδη κεφαλιά του Τσαμούρη άουτ.
27′ ΓΚΟΛ: Από ιδανική σέντρα του Βάρκα ο Μπαΐροβιτς με υποδειγματικό πλασέ στην κίνηση το 1-0.
29′ Από πλάγια θέση μέση στην περιοχή ο Μαρκόφσκι προσπαθεί να αιφνιδιάσει τον Κατσιμήτρο που αποκρούει με το πόδι.
43′ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Μίγγου ο Σταματελόπουλος με κεφαλιά ισοφαρίζει.
45+1′ ΓΚΟΛ: Ο Τριανταφυλλάκος με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ κάνει το 2-1.
49′ Από ενέργεια και πάσα του Σταματελόπουλου ο Αδαμάκης σουτάρει μέσα από την περιοχή και ο Κατσιμήτρος αποκρούει.
54′ Σέντρα του Νικολόπουλου διώχνει ο Τσαμούρης και το σουτ του Μαρκόβσκι καταλήγει άουτ.
60′ Σουτ του Κάρλος άουτ. Στο ίδιο λεπτό ο Μπαΐροβιτς βρίσκει χώρο για το σουτ αλλά στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία.
61′ Σέντρα του Κάρλος κεφαλιά του Τριανταφυλλάκου ο Θεοδωράκης αποκρούει.
67′ Σέντρα του Βάρκα ο Εντιαγέ προ του Μπαΐροβιτς διώχνει.
76′ Μεγάλη ευκαιρία από σέντρα του Βασιλόγιαννη ο Βασιλακάκης με κεφαλιά από κοντά στέλνει την μπάλα άουτ.
80′ ΓΚΟΛ: Ο Μαρκόβσκι συνδυάστηκε με τον Αδαμάκη και με ασύλληπτο σουτ έκανε το 2-2
86′ Φάουλ του Κογιέτε κεφαλιά του Βασιλακάκη ο Θεοδωράκης μπλοκάρει.
90′ Μεγάλη ευκαιρία από πάσα του Μπαΐροβιτς ο Κόλα πλασάρει από κοντά και η μπάλα από κόντρα σε αμυντικό καταλήγει κόρνερ. Το εκτελεί ο Κογιέτε και την κεφαλιά του Παντεκίδη απομακρύνει ο Στ. Καψάλης.
90+1′ Σέντρα του Κογιέτε κεφαλιά του Τσαμούρη άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 27′ Μπαΐροβιτς σουτ, 45+1′ Τριανταφυλλάκος φάουλ – 43′ Σταματελόπουλος κεφ, 80′ Μαρκόφσκι σουτ

Χανιά (Παπαδόπουλος): Κατσιμήτρος, Βάρκας (69′ Καψάλης), Πατάπης, Τσαμούρης, Παντεκίδης, Καμαρά (69′ Κόγιεθ), Παναγιωτούδης, Κάρλος, Τριανταφυλλάκος (63′ Βασιλακάκης), Βασιλόγιαννης, Μπαΐροβιτς.

Ρόδος (Αντωνίου): Θεοδωράκης, Καραγεώργης, Ρέτσος (46′ Τσάβες), Μακρυδημήτρης (46′ Νικολόπουλος), Σάαντο (46′ Μαρτσάκης), Μίγγος, Μαρκόβσκι, Στ. Καψάλης, Εντιαγέ (84′ Βουργουντζής), Σταματελόπουλος (84′ Χύσι), Αδαμάκης.

Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών)
Βοηθοί: Δέτση (Αθηνών), Δημόπουλος (Δυτ. Αττική)
Κίτρινες: Κάρλος – Νικολόπουλος